CHP’li Bakan’dan AKP sıralarına: Faili uzakta aramayın, aynaya bakın!

İntihar eden öğretmenlere dikkat çeken Murat Bakan, AKP sıralarına “Faili uzakta aramayın, aynaya bakın. Öğretmen Mustafa Kaya’nın ve iki yılda 50’ye yakın öğretmenin cinayetinin faili; bu yaşanan drama sebep olanlar, göz yumanlar ve buraya gelerek kanunlara gözü kapalı oy verenlerdir” dedi.

CHP’li Bakan’ın konuşması şu şekilde:

‘AKP’de tanıdığı olmayan öğretmen şosede açlığa, sefalete, yoksulluğa, ölüme mahkûm!’

“Tüm sistemi yozlaştırdınız. Liyakat bitti. En güçlü referansı olan mülakatı geçiyor. Emek vermenin, çalışmanın hiçbir karşılığı yok. AK Parti’de eşi, dostu, yakını olan mülakatta geçiyor ona duble yol, otoyol önü açık. Ama kimsesi olmayan öğretmeni şosede açlığa, sefalete, yoksulluğa, ölüme mahkûm ettiniz. Öğretmenler intihar ediyor!

‘Sizin döneminizde öğretmenler intihar ediyor’

Bu kahraman millet Çanakkale Harbinde, Millî Mücadelede, cephede, cephe gerisinde vatan için şehit olan öğretmenleri gördü. Köy Enstitüleri’nden mezunu olup köyüne gidip kendi okulunu inşa eden ve orada öğrenci yetiştiren öğretmenleri gördü, benim dayım da onlardan biridir, hepsini saygıyla anıyorum. Ama intihar eden öğretmen görmedi. Bu ülke İkinci Dünya Harbi yıllarını yaşadı, soğuk savaş yıllarını yaşadı, büyük ekonomik buhranlar gördü; intihar eden öğretmen görmedi. Sizin döneminizde öğretmenler intihar ediyor.

‘Alın size 83 puanın mükafatı’

Gencecik 23 yaşındaki öğretmen Fedai Altun atanamadığı için çalıştığı inşaatta elektrik akımına kapılıp öldü. Son sosyal medya paylaşımında kendi fotoğrafını çekiyor ve diyor ki ‘Alın size 83 puanın mükafatı.’ Bir başka öğretmen Mustafa Kaya, 28 yaşında. Yüksek lisans yapmıştı, diplomasını alamadan hayatına son verdi. Kuzeni Mustafa öğretmen için diyor ki: ‘9 yaşından bu yana babasızdı. Annesi ve ağabeyinin desteğiyle, kendi çabalarıyla okulunu bitirdi, yoksuldu. Okulunu bitirince büyük bir umutla atanmayı bekliyordu, atanamayınca maddi sorunları devam etti. Kimse böyle bir şey yapacağını beklemiyordu.’ Yurttan arkadaşı, bir avukat, sosyal medyada paylaşım yapmış, diyor ki: ‘Adı Mustafa Kaya, babasız büyüdü. Kendi çabalarıyla, büyük umutla PDR bölümünü kazandı, devlet yurdunda kaldı. Dört yıl boyunca aynı yeşil montu, aynı siyah ayakkabıyı giydi. Yoksuldu, tek isteği emeğinin karşılığıydı, vermediler.’ Gençlerin umutlarını tükettiniz, hayallerini çaldınız. Bir insan hangi çaresizlik içinde yaşamına son verir? Gencecik, hayatının baharında bir insan…

‘Faili uzakta aramayın, aynaya bakın’

İşin gerçeği, Mustafa Kaya’nın ölüm nedeni intihar değil. Mustafa Kaya’nın ölüm nedeni cinayet ve bu cinayetin failleri de bu yozlaşmış sistemi kuranlar, yönetenler. Faili uzakta aramayın, aynaya bakın. Mustafa Kaya cinayetinin faili; öğretmen adaylarının sayısının 1 milyona ulaşmasına sebep olanlardır. Bu cinayetin faili; öğretmen olmak için eğitim gören gencecik evlatlarımızın inşaatlarda, pazar yerlerinde, taksicilik yaparken neden öğretmen olamadığını sorduğunda, ‘Herkes öğretmen olmak zorunda değil’ diye pişkince cevap verenlerdir. Bu cinayetin faili; kamunun ihtiyacı olan öğretmen atamasını yapmayanlardır.  Bu cinayetin ve iki yılda 50’ye yakın öğretmenin cinayetinin faili; bu yaşanan drama sebep olanlar, göz yumanlar ve buraya gelerek kanunlara gözü kapalı oy verenlerdir.” 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163