CHP’Lİ BAKAN’DAN EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜNE TEPKİ!

CHP’Lİ BAKAN’DAN EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜNE TEPKİ!

 

Sezen Zambak, Ege Üniversitesi kampüsü içinde karşıdan karşıya geçerken Vehbi B. tarafından kullanılan traktörün altına kalarak yaşamını yitirdi.

Olay yerinde inceleme yapan polis ekiplerinin hazırladığı kaza tespit tutanağında, “Konuyla ilgili 16.09.2019 tarihli kaza tespit tutanağına göre, araç sürücüsü Vehbi B.’nin 2918 sayılı KTK’nın 53/2 ‘sağa ve sola dönüşlerde kuralla uygun olarak geçiş yapan yayalara ilk geçiş hakkını vermemek’ maddesini ihlal ettiğinden asli ve tam kusurlu olduğunun, ölen Sezen Zambak’ın karşıdan karşıya geçerken 11,70 metre olan yolu tamamlamasına 1,50 metre kaldığından kusursuz olduğunu belirlendiği, Delillerin takdiri mahkemenize ait olmak üzere şüphelinin atılı suçu işlediği tüm dosya kapsamı ile sabit olmakla mahkemenizde yargılamasının yapılarak yukarıdaki sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi, kamu adına iddia ve talep olunur” ifadeleri yer aldı.

Ancak ‘tam ve asli kusurlu’ bulunan şoför Vehbi B. ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak ise, katıldığı bir televizyon programında “... O anda şoförün ve öğrencinin birçok nedenden dolayı birbirini görmemesiyle basiret bağlanmış diyelim ama çok üzgünüz tabi” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyla ilgili açıklama yaptı.


‘BASİRETİ BAĞLANMIŞ’ DİYELİM NASIL BİR UMURSAMAZLIK HALİDİR?

Şoförün serbest bırakılmasının vicdanları yaralayan bir karar olmakla birlikte adalete aykırı olduğunu belirten CHP’li Bakan, “Olay yerinde ifadesi alındıktan sonra nöbetçi mahkemeye çıkarılan şoför ‘taksirle ölüme neden olma’dan serbest bırakılıyor. Sanığın ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’dan yargılanmasını bekliyoruz. Şoförün sorumluluğunun trafik kurallarını ihlal etmesiyle sınırlı bırakılamaz. Görüntüler ortada. Yanı sıra olay anında traktör üzerinde olan diğer iki kişinin ifadeleri nerede? Bu kişilerle ilgili herhangi bir adli ve idari süreç işletildi mi? Tüm bunların üzerine Ege Üniversitesi kampüsünde eğitim gören tüm öğrencilerin can güvenliğinden sorumlu olan Ege Üniversitesi Rektörü’nün çıkıp ‘O anda şoförün ve öğrencinin birçok nedenden dolayı birbirini görmemesiyle basiret bağlanmış diyelim’ demesi nasıl bir umursamazlık halidir? Rektör Bey hem çok üzülüyor hem de ‘basireti bağlanmak’ gibi bir kavramla olayı meşrulaştırıyor. Adalet sistemimiz ise, yüzde yüz kusurlu bulunan adamı serbest bırakarak rektörün ‘basireti bağlanmış’ ifadesini meşrulaştırıyor. Hukukta ‘basireti bağlanmak’ diye bir şey yok! 30 yıllık hukukçuyum böyle bir şey duymadım!” dedi.


BASİRETSİZLİK DEĞİL, SORUMSUZLUK ÖLDÜRÜR!

CHP’li Bakan sözlerini şu şekilde tamamladı: “17 yıllık AKP iktidarının politikaları kapsamında; iş cinayetinde ölen işçinin ‘işinin fıtratı’, erkeğin katlettiği kadının ‘kaderi’, üniversite içinde traktör altında kalıp can veren Sezen’in ‘basireti bağlanmış’ deniyor ve geçiliyor! Sorumluluk hisseden yok, adalet yok, hukuk yok! Basiretsizlik değil sorumsuzluk öldürür!” 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163