CHP’li Beko: İşçiler acilen aşılanmalı!

“Her şartta çarklar dönmeli” diyen saray yönetimi ve patronların şimdiden aşı olmaya başladıklarını söyleyen CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, pandemiden dolayı hafta sonu işine gitmek zorunda olan işçilerin, “Üreten biz, evde kalamayan biz, kuru ekmekle sınanan biz, aşı olamayan yine biziz” dediklerini, tek adam yönetiminde işçilerin hiçbir değerinin olmadığının aşı konusunda da bir kez daha göstermiş olduğunu söyledi.

İŞÇİLER DEĞİL SİYASİLER AŞILANDI!

Öncelikli aşılanacaklar listesinde işçilerin olmadığını ancak Covid-19’dan ölen insanların çok büyük bir kısmını işçilerin oluşturduğunu ifade eden Beko, Sağlık Bakanlığının Covid-19’un en yaygın görüldüğü kırmızı bölgelerde işçi ve emekçilerin yoğun olarak görüldüğü risk haritasını anımsattı. Kani Beko, aşılama sürecinin adaletli olması gerektiğinin altını çizdi. Pandeminin başında 1 liralık maskeleri dağıtamayan, grip aşısını risk gruplarına yapamayan, vaka sayılarını gizleyip, salgının daha da büyümesine yol açan AKP iktidarının, aşılamayı iddia ettikleri gibi adaletli ve şeffaf bir şekilde gerçekleştiremeyeceğini ifade eden Beko, “Bu daha başından işçilerin değil de, cumhur ittifakına destek veren siyasilerin aşılanmaya başlamasından belli olmuştur. Oysa siyasi parti genel başkanları ve yöneticileri de tüm yurttaşlar gibi aşı sırasını beklemeliydi. Az olan aşıların bir kısmı da böyle hükümetin ileri gelenlerine yapıldı. Geri kalanlar kaderine terk edildi. Genel Başkanımız sayın Kılıçdaroğlu, “sıram gelince olacağım” sözleriyle örnek bir lider olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

HERKESE YETECEK AŞI GELEBİLİRDİ!

Salgında riskli gurubun işçi ve emekçilerin olduğunu belirten Beko, toplumsal bağışıklık için 150 milyon doz aşı gerektiğini, ancak eldeki 3 milyon dozla sınırlı aşının sağlık emekçileri hariç, ayrıcalıklı bir kesime gittiğini söyledi. Geri kalan aşıların ne zaman geleceği konusunda ise hiçbir sağlıklı bilginin olmadığını kaydeden CHP’li Beko, “Oysa hepimize yetecek kadar aşı getirebilmenin kaynaklarının olduğu apaçık ortada. Sadece şirketler açısından vergi borçlarının bile bunu yapmaya yetebileceğini biliyoruz. Normale dönmenin yolu, işçilerin mücadelesinden geçiyor. İşçilerin ne zaman aşı yapılacağı belirsizliğini koruyor. Bu durumu değiştirmek için, işçilerin bir an önce ücretsiz olarak aşıya ulaşması için her platform da bunu dile getireceğim” diye konuştu.

Aşı gelene kadar, virüslü işçi sayısının artmaya devam edeceği uyarısında bulunan Beko, işçilerin öncelikli olarak aşılanması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “İşçiler üretim dursun dedikçe, iktidar ve patronlar son hız üretimi devam ettiriyorlar. Yine pandemi döneminde işçiler gelirlerinin ciddi bir bölümünü kaybetmiş durumda. Böyle olduğunda insanlar koronavirüs olacağını bilse bile işsiz kalmamak adına çalışıyor, kölece koşullara katlanıyor. İşçiler, fabrikadaki korona virüs sürecinin şeffaf yönetilmesi ve aşı için işçi ve emekçilerin de öncelikli olmasını beklemektedirler. Bir kez daha söylemek isterim ki işçilerin ücretli izin talebine kulak tıkayanlara, emekçiye ölümü reva görenlere sesleniyorum; unutmasınlar ki taşlar değil, yapılan işler anıtları meydana getirir.” 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×