CHP’li Beko’dan Şeyh Bedreddin ve Homeros heykeli çağrısı

Kültürel zenginliklerin öne çıkarılarak turizme de destek verileceğine dikkat çeken Beko, yıllardır iktidarda olan sağ partilerin bu zenginlikleri yok saymasından yakınarak Karaburun’da Şeyh Bedreddin ve Börklüce Mustafa’nın, Bornova’da Homeros’un yerel yönetimlerin öncülüğünde üniversiteler, odalar, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri ile tartışarak projeler şeklinde ele alınması ve heykellerinin dikilmesi gerektiğini vurguladı.

Günümüz dünyasında bir ülkenin kendi kendine yeter ya da zengin olabilmesi için mutlaka yeraltında zengin maden yataklarına sahip olması gerekmediğini belirten CHP’li Beko, “Bunun yanı sıra yerüstü zenginlikleri var ve bu yerüstü zenginlikleri içerisinde o coğrafyanın tarihi ve kültürel zenginliği paha biçilmezdir. Tarihi ve kültürel zenginliğe sahip çıkılması bilgi ve bilimsel doğru bir bakış açısını gerektirir. Ne var ki ülkemizde uzun yıllar iktidar olan sağ partiler bu zenginliği göremediler, anlayamadılar. Dünyaya bakış açıları buna müsait değildi. Eğer bu coğrafyada tarih ve kültürel değer olarak bir şeye sahip çıkılacaksa Türk-İslam olmalıydı. Türk ve İslam dışındakiler gavur kalıntıları olarak görüldü, görülüyor. Hatta Türk-İslam tarihi içerisinde dahi yer almanın özel bir kıstası; halk için, insanlık için ne ifade ettiği değil; devlet yanlısı olup olmamasıdır. Tarihte devlete karşı gelenler ya delidir, ya serseri” ifadeleriyle iktidarı eleştirdi.

BU DEĞERLERİ GÖRMEZDEN GELEMEYİZ

Karl Marx ve Nazım Hikmet’in Şeyh Bedreddin’i dünyaya tanıtan eserler yazdıklarını hatırlatan CHP’li Beko, şunları kaydetti: “İncil’den sonra dünyada en fazla satılan kitap Kapital’dir ve Kapital’in yazarı Karl Marx, Şeyh Bedreddin’den söz eder. Nazım Hikmet, Şeyh Bedreddin Destanı’nı yazmasaydı belki adını bile duymayacaktık. Böyle büyük bir kişiliğin bu topraklarda yaşadığını halk için halk yararına düşündüğünü ve mücadele ettiğini bilmeyecektik. Dünya kültür mirasının bir başka devi Homeros!  Homeros da buralıdır. İzmir ve çevresinde yaşamıştır. Batı edebiyatını derinden etkileyen bu ozan bu topraklardan çıkmıştır. Aynı şekilde Şeyh Bedreddin’in yoldaşı, onun sağ kolu olarak kabul edilen Börklüce Mustafa da bu topraklardandır. Börklüce Mustafa’yı başka ülkelerin üniversitelerindeki tarih kürsüleri araştırırken, onun yaşamını, felsefesini, kurduğu ilişkileri ve örgütlenmelerini gün yüzüne çıkartmaya çalışırken biz bu değerleri görmezden gelemeyiz. Börklüce Mustafa’yı da, Homeros’u da sahiplenmesi ve dünya kültürel mirasında canlandırması gereken bizleriz.”

HEYKEL DÜŞMANLIĞINA İNAT SAHİP ÇIKMALIYIZ!

Bu topraklarda direnişin simgesi olmuş isimlerin, halkın gerçekleri görmesi için onları örgütlemiş kahramanların ayrı bir yeri olduğuna dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Merkezi hükümetin yok saymasına inat, heykel düşmanlığına, bu ülkenin direnen insanların coğrafyası olduğunun unutulmaya çalışılmasına inat bizim kültürel mirasımız olan bu tarihe damga vurmuş isimlere her zamankinden daha fazla sahip çıkma zamanımızdır. Yerel yönetimler olarak neler yapılabilir, ne tür projeler ortaya konulabilir bunun üzerinde durulması çağrışımı yapıyorum. Bunların üniversiteler, odalar, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri ile tartışarak projeler şeklinde ortaya konulması gerektiği inancındayım” ifadelerini kullandı.

    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163