banner183

CİMER’e bir yılda 6 milyon 100 bin başvuru yapıldı

CHP Milletvekili Gürer’in önergesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay yanıtladı…

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, CİMER’i yapılan başvurularla ilgili istitastiki verilerin açıklanmasını talep etti.

Gürer, önergesinde şu soruları yöneltti: 

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine 2021 yılında kaçbaşvuru yapılmıştır?

2021 yılında yanıtlanan başvuru sayısı kaçtır?

Haklı sebebe dayandığı için başvuran kişi lehine sonuçlanan başvuru sayısı ne kadardır?

Ortalama ÇİMER başvurular ne kadar sürede yanıtlanmaktadır?

2021 yılında yanıtlanmayan başvuru var mıdır?

2021 yılında ALO 150 hattı üzerinden yapılan başvuru sayısı ne kadardır?

Sorunlarda içerik benzerliği bakımından şikayete konu durumlar hangi bakanlıklarla ilgilidir?

Önceliğe göre en çok başvuru alan ilk beş bakanlık hangileridir?

Bilgi ve iletişim teknolojisine dayalı yeni iletişim kanallarına yönelik çalışmalar var mıdır?

2021 yılında ülkemiz hakkında yurt dışında olumlu ve olumsuz haber ve program sayısı kaçtır. Olumsuz haberlere karşı girişimde bulunulmuş mudur?”

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CİMER’e 2021 yılında yaklaşık 130 bini Alo 150 telefon hattından olmak üzere 6 milyon 100 bin adet başvuru yapıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, yapılan bu başvuruların yüzde 91’inin cevaplandırıldığını belirterek, bu süre zarfından kurumların ortalama işlem sürelerinin 15 gün olarak gerçekleştiğini belirtti. 

Başvuru konusunun anlaşılamadığı durumlarda başvuruların işleme alınmadığını da ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Vatandaşların bakanlıklara yapmış olduğu başvurular; bakanlıkların kuramsal yapılarının büyüklüğüne, sunmuş oldukları hizmetlere ve istihdam ettiği personel sayısına göre değişkenlik göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

 

GÜRER: “GÜNLÜK 17 BİN BAŞVURU İÇİN YETERLİ PERSONEL VAR MI?”

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yılda 6 milyon 100 bin olan başvuru sayısının gün olarak hesaplandığında yaklaşık 17 bine yaklaştığına dikkat çekerek, “Her gün yaklaşık 17 bin başvurunun yapıldığı CİMER’de, bu başvuruların değerlendirilip ilgili kurumlara aktarılması ve başvurulardan sonuç alınması  ciddi bir planlama gerekmiyor.Önemli sorunlu kesim var. Çözüm olarak CİMER görülmesi aynı zamanda kurum kuruluşlardan sonuç almaktan umudu kesenlerin sayısını da önemli rakamlara erdiğini gösteriyor ” dedi.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163