Cumhurbaşkanı'nın mazbatası iptal edilebilir!
Cumhurbaşkanı'nın mazbatası iptal edilebilir!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Seçim Koordinasyon Merkezi'nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP'li Erkek, "Referandumda dilekçe verdiniz milyonlarca oy pusulasını geçerli kılın diye dilekçe verdiniz. AKP böyle açıklamalar yapmaya devam ederse Sayın Cumhurbaşkanının da mazbatası  iptal edilebilir" dedi. 

Erkek'in konuşmasından satır başları şöyle:

Seçim takvimi başladığı anda kütükler YSK'nın malı olur. 

YSK içişleri bakanlığından aldığı verilerle seçmen kütüğünü oluşturur. Adalet bakanlığından aldığı verilerle tutruklu seçmen kütüğünü oluşturur. AKPnin yskya verdiği dilekçeyi incelediğimizde içişleri bakanlığını açıkça itham ettiğini görüyoruz. 

Ozman en başta sorumlular adalet, içişleri bakanlığı ve ysk'dır. Seçmen listeleri son şeklini aldıktan sonra partilere göndeirlir. 25 martta tüm siyasi partilere gönderildiği gibi  bize de gönderildi. Oy kullanılamayacak kişilere şerh düşülmüş. Bunların hepsi yapıldı. 1229 ölü seçmen var diyorlar. İstanbulda 1229 vefat etmiş olması çok muhtemel. Bunları ysk biliyor hepsini. Deniyor ki sandık kurulu başkanı ve memur üyeler. Bunları da biz belirlemiyoruz. 

Şimdi İlçe seçim kurulu başkanlarını en kıdemli yargıçlarını da suçladıklarını görüyoruz. YSKnın hazırladığını seçim takvimine lütfen bir bakın. 26 şubat - 2 mart arasında sandık kuruluyla ilgili itirazlar yapılıyor. Neden bu itirazlarınızı yapmadınız?

Her ilçe seçim kurulunda siyasi partilin üyeleri var. Onlar kurulun bir parçası. Neden itiraz etmediniz? Seçmen listesine sandık kuruluna itiraz etmiyorsunuz. Seçimler bittikten sonra bunlara itiraz ediyorsunuz. Düzeltilen maddi hataları dahil bugün size sundular.

İstanbulda tüm geçersiz oyların yeniden sayımı bitti. 6 ilçede geçerli oyların sayımı bitti. Sonucu etkilemedi. Çekmeköyde bizim lehimize arttı. YSK bir karar aldı 22 ilçede 57 sandık belirledi. tümünü sayın dedi. Sondaj deniyor. Tümü yeniden sayıldı. Yeniden yeniden sayım demokrasiyi yok eder. o yüzden ysk doğru bir kararla oyların tümünün sayılmasını kabul etmedi. Sonuç 1 nisanda olduğu gibi bugün de sayın imamoğlu kazandı.

Bazı verileri düzeltmekte fayda var. akpnin usulsüzlükle kanunsuzluğu birbirine karıştırıyor. Usulsüzlük nedeniyle seçimlerin tekrar etmesi mümkün değildir. Seçimi iptal ettiremezsiniz. Kanunsuzluk hafif kanunsuzluk denildi bugün akp toplantısında o da ilginç. 4 yerde seçim yenilecek. Oralarda 2 kısıtlının oy kullandığı tespit edildi. Seçimin sonucunu etkileyecek haller budur. Der ki kanuna göre oy kullanmaması gereken kişiler oy kullanmış mı? 2014 yalova seçimleri bunbun için  tekrarlandı. 

istanbulda fark 14 bin. 14.001 kısıtlının oy kullandığını kanıtlanmanız gerekir. Neden baksın ysk? Sonuca etkili değil. Usulsüzlük ayrı kanunsuzluk ayrı şeydir. Bugün çok vahim bir açıklamaya maruz kaldık. 

Çok vahim bir tabloyla karşı karşıyayız. akp dilekçesinde ek 12 ek 14 cezaevi seçmen listelerinden bahsediyor. seçmen listeleri partililere verilmez. YSK vermez. sadece kaç kişi oy kullanır bunu bilir.z hiçbir siyasi partiye verilmeyen listeler akp ye nasıl verildi? adalet bakanlığı da bu işin içinde. 

ysk başkanı sadi güven mükerrer seçmen yok demişti. olamaz da zaten. sistem buna müsait değil. Sistem derhal onu görüyor. Bunu sayın yavuz da biliyor. Olduğunu varsayalım diyelim ben kadıköyde ikamet ediyor silivride hükümlüyüm. benim cezaevinden çıkıp kadıköyde oy kullanmam mümkün mü? 

Hukuku katlettiler biz hukuk içerisinde kalarak süreci sürdüreceğiz. 

Diyorlar ki 5388 oy sayım döküm cetvelinde mühür yok. Ya siz referandumda yskya dilekçe verdiniz milyonlarca oy pusulasını geçerli kılın diye dilekçe verdiniz.

AKP böyle açıklamalar yapmaya devam ederse Sayın cumhurbaşkanının da mazbatası  iptal edilebilir

Seçimi kaybedince millet bazılarının gerçek yüzünü gördü. Değerli basın mensupları b.çekmece ile ilgili bugün bazı bilgiler paylaşıldı. Sayın hasan akgün ilk defa kazanmıyor. 6. kere kazandı. Çünkü çok başarılı ve sevilen bir belediye başkanı.

Büyükçekmece işçisi bazı şeyler yaptı. BLD işçisi görevlendirdi diyorlar. Kim talep etti bunu? Valilik. Bu türkiyenin her yerinde olur. Seçimlerde personel eksikliği nedeniyle talep edilir. Zaten bu kişinin itirazlar nedeniyle donduruldu bu kişi. Bu kişi tutuklandı. seçmen listeleri 31 ocakta kesinleşti. Organize bir usulsüzlük kamu gücüyle yapılabilir. örneğin nüfus müdürünün sayın erdoğanın yakını olduğunu bütün türkiye biliyor. Organize usulsüzlükse açıklansın. Ysk mahkemeye ver beni ilgilendirmez diyor. Büyükçekmece istanbulda yıllara göre seçmen artışı gösteren 10. sırada ilçe. Çok makul bir artış oranı. 1. sırada sancaktepe. 

24 hazirandan daha geriye gidelim 2014 2019 büyükçekmece artış 24996 5 yılda. Bunun 11117 si 18 yaşını dolduran gençler. Kalan 13 bin kişi başka ilçelerden taşınan kişiler. 

Büyükşehir bld başkanlığını etkileyen bir şey değil bu. Büyükçekmece kumpasına bir son verin. Daha çok veri var. Büyükçekmecede yapılan seçimlerde çok fazla Uysal soyadlı çok kişi çıktı. Kendi yaptıkları usulsüzlükleri alt alta koyup sıralamaya çalışıyorlar. 

Maltepede yeniden sayım yapıldı. Şimdi maltepe içinde mhp olağanüstü itiraz yoluyla bugün dilekçe verdi. Ama reddedilecek. w

Mağlubiyetin üzerini örtmek için yapılan açıklamaları dinledik bugün. 1 nisanda da sonuçlara baktığımız zaman kazanan imamoğluydu 17 nisanda da ekrem imamoğlu . Fark 13729 . 3 bin 870 farkla kazandık diyen artık 13729 oyla kazanan imamoğlunu artık tebrik edin. demokrasimiz ağır hasar gördü. Artık türkiye normalleşsin

SORU CEVAP 
Usulsüzlük varsa mahkeme tespit edebilir. İçişleri bakanlığı değil. Lütfen biraz hukuka saygı.  Demokratik hukuk devletine saygı. Büyükçekmecedeki iddialar gerçekle bağdaşmayan iddialar. Bizim böyle gücümüz yok. Seçmen listelrini biz hazırlamıyoruz. 

Bu itirazlar mazbatanın verilmemesine engel değil. Sandık başında konuşulması gereken meseleleri yskya taşımışlar. Ysk bunları incelemez bile. Efendim bir sandıkta sandık içinde bir oy çıkmış. Bunlar seçimin yenilenmesi gereken olaylar değil ki. 

 


Gerçek Gündem
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163