‘ERDOĞAN, KAÇAK YAPILARA RUHSAT VERİP BAĞIŞ ALIYORUZ DEDİ'

Partisinin Meclis'teki haftalık basın açıklamasında konuşan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, konuşmasında emekçilere yönelik hak gasplarına, 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın durumuna, İstanbul Kartal’da yaşanan bina çökmesi olayına, maden yasasına, gıda fiyatlarındaki artışa ve HDP’li vekillerin Leyla Güven’in açlık grevi ile tecritlerin kaldırılmasına dönük yaptıkları eylemin engellenmesine değindi.

Baş konuşmasına "Real'de, Flormar'da, Cargill'de, Aydın Büyükşehir Belediyesi'nde, Polçak, Reysaş, Muğla TÜVTÜRK'te, Uzel'de, Makro'da, Mephisto'da, Kütahya ETİ Gümüş'te, Özgül Nakış'ta, Karademir Mobilya'da, Murgul Eti Bakır'da direnen işçileri, kazanacaklarına olan inancımızla bir kez daha selamlıyoruz" diyerek başladı.'DEVLET YETİŞTİRDİĞİ EĞİTİMCİYİ İSTİHDAM ETMİYOR'


Emekçilere yönelik hak gaspları saymakla bitmediğine değinen Baş, “Devlet yetiştirdiği eğitimciyi istihdam etmiyor, işsizliğe mahkum edilen gencecik insanlar, son nefesinde bile başka canları düşünerek canına kıyıyor. Dün acı haberini aldığımız Halil Mustafa Bozkurt'un sevenlerine başsağlığı diliyor, herkesin geleceğe umutla baktığı bir dünya için son nefesimize kadar mücadele edeceğimizi dosta düşmana bir kez daha duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

‘EĞER EYT MAĞDURLARINI EMEKLİ ETMEZSENİZ, HALK SİZİ SİYASETTEN EMEKLİ EDECEKTİR’


Baş, binlerce yurttaşın Ankara’ da yaptığı EYT eylemine de değinerek, ‘Bu mücadelenin sesini kısmaya çalışan basın yayın organları 6,3 milyon EYT mağdurunun vebali boynunuzdadır’ dedi. Baş, “Bize ulaşan bilgilere göre AKP EYT mücadelesine saldırıya hazırlanıyor. Yandaş medya devreye sokulacak, size çeşitli iftiralar atacaklar. Yenemedikleri haklı olan her mücadeleyi karaladıkları gibi karalayacaklar. Dış güç diyecekler, maşa diyecekler, terörist diyecekler” ifadelerine yer verdi.

Baş konuşmasını “Bir sözümüzde iktidaradır. Önümüzdeki günlerde yeniden genel kurula gelecek olan kanun teklifinde lehte oy kullanıp aleyhte kullananları teşhir edeceğiz. Buradan iktidarı bir kez daha uyarıyoruz, eğer EYT mağdurlarını emekli etmezseniz, halk sizi siyasetten emekli edecektir” diyerek sürdürdü.

‘ERDOĞAN, KAÇAK YAPILARA RUHSAT VERİP BAĞIŞ ALIYORUZ DEDİ'


İstanbul Kartal’da yaşanan bina çökme olayını üzülerek tanık olduklarını dile getiren Erkan Baş, “Bu yaşanan olay AKP zihniyetinin memleketi getirdiği noktanın kısa bir özeti gibidir. Bakın 1995 yılında Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken basına verdiği bir demeçte ‘Kaçak yapılara ruhsat verip bağış alıyoruz’ demiştir. 24 yılda akla, bilime dair hiçbir ilerleme olmadığını görüyoruz” dedi.

'MADEN YASASINA KANUN TEKLİFİ VERENLERİN NİYETİ CEPLERİNİ DOLDURMAK'


Geçen hafta Meclis'te tartışılan bu hafta da meclis gündeminde kamuoyunda 'Maden Yasası' diye bilenen yasaya dair de konuşan Baş, bu yasanın yıllar önce AKP’nin Meclis'e getirdiği yasasının bir benzeri olduğunu söyledi.

Baş, 'Maden Yasası'  ile ilgili olarak "44. maddenin asıl amacı Termik santralleri hiçbir kurala kanuna mahkemeye uymaksızın doğayı, tarımı, yaşamı, bitirmek için bütün yasal süreçlerin dışında tutmaktır. Yasanın özeti budur" dedi.

Maden yasasına kanun teklifi verenlerin, bunu oylayıp onay verenlerin tek niyeti insanı doğayı hayatı hiçe sayarak ceplerini doldurmak olduğunu söyleyen Baş, “İyi araştırıldığında bu firmaların AKP yandaşı olduğu görülecektir” dedi.

Baş, ayrıca "Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu’ başta olmak üzere sürece bu sürece direnen tüm STK’ların sesini meclise taşımayı görev biliriz" diye konuştu.

‘TARIM DEYİNCE BU ÜLKEDE AKILLARA ERDOĞAN’IN ÇİFTÇİYE “ANANI DA AL GİT” SÖYLEMİNİ HATIRLIYORUZ’


Son dönemlerde hızla yükselişe geçen gıda fiyatlarındaki artışa değinen Baş, “Biz bu ülkede halkın ucuz ve temiz gıdaya ulaşmasını elbette isteriz. Ancak bugün ülkede soğan 6-7 liraları görmesinin bir nedeni var. Bu fiyatlar 1 yılda artmadı, yılların birikimi var. Özellikle Derviş’le başlayan, AKP ile devam ettirilen bir sürecin devamı. Dönüp geçmişe bakalım, AKP döneminde tarımın, çiftçinin başına neler gelmiş. Biz iktidarın çiftçiye düşmanlığını yıllar önce ananı da al git dediği zamandan biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl şeker fabrikaları yok paraya satıldığını ifade eden Erkan Baş, “ABD eksenli kurumların TC iktidarına ‘tarımsal destekleri kaldır’ dediği sene ABD’nin verdiği destek miktarı 70 milyar dolar. Ürün veya insan yerine toprak mülkiyetine teşvik veren tek ülkeyiz. Tarımsal üretim azalıyor. Patlıcanın terörist olmasının nedeni eskisi kadar çok üretilememesi. Bireyselleşen patlıcan da haliyle terörist oluyor” dedi.

Baş sözlerine “Erdoğan, Başkan olur olmaz Küresel Gıda şirketinin Temsilcisi olan Bekir Pakdemirli’yi tarım bakanı yaptı. Tarım ve Ormancılık Bakanlığının bütçesini yarı yarıya indirildi.AKP iktidarının en büyük propagandalarından biri IMF’den kurtulduk söylemi. IMF ile ilişkimiz bitti diyorlar ama IMF fikirleri iktidardadır” ekledi.

'HDP BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİNİ GÖSTERDİ'
Son olarak HDP'li vekiller dün Taksim'de yaptığı eyleme değinen Baş, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, halkın iradesini yok sayıp, halkın temsilcilerini "yürütmeyeceği" tehdidini savuracak cüreti buldu. HDP 7 milyon oy almış, Türkiye'nin 3. büyük partisidir. Baskılara boyun eğmeyeceğini dünkü kararlı yürüyüşüyle bir kez daha göstermiştir” diyerek sözlerini sonlandırdı. 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163