Erkan Baş: 'Oku Cin Ali oku, Binali bu suç'

Erkan Baş: 'Oku Cin Ali oku, Binali bu suç'


Meclis'te haftalık basın toplantısında konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, ilkokullarda kullanılan okuma fişlerini kullanarak Binali Yıldırım'ı istifaya çağırdı. "Oku Cin Ali oku", "Binali bak bu anayasa" yazılı fişleri gösteren Baş, muhalefetin sessizliğini de eleştirdi.


Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te haftalık basın toplantısını gerçekleştirdi.


Binali Yıldırım'ın AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak seçim çalışmalarına başlamasına rağmen Meclis başkanlığından istifa etmemesini eleştiren Erkan Baş, "Anayasayı ayaklar altına alıyorlar" dedi.


TİP Genel Başkanı, Ziraat Bankası kullanılarak futbol kulüplerini kurtarma operasyonunu da sert biçimde eleştirdi. Baş, "Futbol kulüplerini de A-Haber gibi, Akit gibi birer paçavraya çevirmeye çalışıyorlar" dedi.

Baş, basın toplantısında, İzmir Banliyö Taşımacılığı Sistemi Ticaret AŞ'ye (İZBAN) bağlı iş yerlerindeki grevin Cumhurbaşkanı kararı ile ertelendiğini anımsatarak, bunun ertelem değil yasaklama olduğunu söyledi.

Baş ayrıca, sabah saatlerinde Meclis önünde basın açıklaması yapmak isteyen TOKİ işçilerinin polis saldırısına uğramasını eleştirdi. Metin Göktepe'nin polis tarafından öldürülmesinin 23.yılında Göktepe'yi de anan Baş, "Metin Göktepe şahsında tüm basın şehitlerini saygıyla anıyoruz" dedi.

Erkan Baş tarafından yapılan basın toplantısından satır başları şöyle:

'OKU CİN ALİ OKU'

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın AKP İstanbul adayı olmasına ve seçim çalışmalarına başlamasına rağmen görevinden istifa etmemesini eleştiren Erkan Baş, Anayasa'nın 94. maddesini okuyarak, "Açık hüküm olmasına rağmen Binali Yıldırım görevinden istifa etmemekte ve anayasayı ayaklar altına almaktadır" dedi.

"Ülkedeki hukusuzluğu çeşitli biçimlerde anlatmaya çalıştık ama anlatamadık, bir de bu yolu deneyelim ifadelerini kullanan Baş, ilköğretimde kullanılan okuma fişlerini göstererek Binali Yıldırım'a anayasaya uyma çağrısı yaptı.

"Oku Cin Ali, oku", "Binali bak bu anayasa", "Binali anayasa oku", "Binali bu suç" yazılı okul fişlerini bir tahtaya asan Erkan Baş, anayasanın ilgili 94. maddesini de okuyarak Yıldırım'ı istifa etmeye çağırdı.

Baş, "TBMM Başkanı, Başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasi partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine, görevlerinin gereği olan haller dışında, Meclis tartışmalarına katılamazlar; Başkan ve oturumu yöneten Başkanvekili oy kullanamazlar." hükmünü içeren Anayasa'nın 94. maddesi metnini de tahtaya astı.


'BUNLAR ANCAK ZORDAN ANLIYOR’

"Türkiye’de burjuva siyasetin bile en ilkel, akıl dışı, hukuk dışı, arlanmaz örneklerine tanık olduğumuz bir dönemde yaşadığımızı bilerek mücadele etmemiz gerekiyor." diyen Erkan Baş, "Bir söz var; Eğer burjuvazi kendi hukuk sistemini dahi işletmeyecek kadar pervasızlaştıysa, onun yıkılmasının ve işçi sınıfının hukukunun egemen olmasının zamanı geldi ve geçiyor demektir." şeklinde konuştu.

"Değerli halkımız bunlar ancak zordan anlıyor, bunlar yaptırım istiyor, bunlar halkın keseceği cezaya kadar, emekçilerin atacağı tokada kadar durmayacaklar. Topluma verdikleri mesaj açık; Anayasayı, yasaları önemsiyorsanız, eşitliği, adaleti, herkesin seçimlere katılabilme hakkını vazgeçilmez sayıyorsanız, tüm bunları korumak zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız halkın tokadını AKP’nin suratında patlatmaktan başka bir çare kalmamıştır."

“Bakın TİP, EMEP, ÖDP gibi sosyalist partiler hukuksuz biçimde seçime sokulmuyor, hakları engelleniyorken, seçime sosyalist, komünist bir partinin katılmasına izin verilmiyorken AKP iktidarı istediğini hukuksuz ve anayasaya aykırı biçimde hayata geçiriyor.”


'MUHALEFET BU BAŞKANLA ÇALIŞMAMALI'

Muhalefetin de Binali Yıldırım'ın açık hukuksuzluk yapmasına sessiz aldığını söyleyerek muhalefeti eleştiren Baş, "Muhalefet partilerini uyarmayı da bir görev olarak görüyoruz. Biraz evvel bütün partiler grup toplantılarını yaptılar, Meclis Başkanı anayasayı açıkça ihlal ederken muhalefet partilerinin buna geçit vermemesi gerekiyor. Meclis Başkanlık Divanı'nın ve başkanvekillerinin hukuksuz biçimde başkanlık koltuğunda oturan birinin vekilliğini yapmaması gerekir. Aynı hukuksuzluğa ortak olma anlamına gelir" dedi.


'AKİT GİBİ PAÇAVRAYA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR'

Ziraat Bankası, tarımı, tarım emekçilerini desteklemesi gerekiyor. Kuruluş amacı bu. Ancak Türkiye’de tarım emekçilerinin, çiftçilerin ürünleri topraktan kaldırılımazken, çürüyüp çöpe dönüşürken, kuru soğan bile 5 liranın altına düşmüyorken ne yapıyor bu banka, kaynaklarını endüstriyel futbolun hizmetine sunuyor. Tek adam ve damadı öyle istemiş. Yine tak söylüyor şak yapıyorlar örneği.

Biz sosyalistler “futbol borsada değil arsada güzeldir” deriz, buna inanırız. Sporun piyasanın değil halkın hizmetinde olmasını savunuruz. Ama bunlar borsada batırdıkları futbolu tarlayla finanse etmeye çalışıyorlar. Türkiye yoksullukla kıvranırken 14,5 milyar Türk lirasını futbol kulüplerinin batağına yatıracaklarını söylüyorlar.

Çiftçilere yapılan ödemelerin nasıl yapılacağı, borsada batırdıkları futbol kulüplerine aktarılacak paranın nasıl geri ödeneceği, bir devlet bankası olan Ziraat’in ödemelerinde oluşacak kamu zararının nasıl telafi edileceği ise bilinmiyor.

Saray’ın ve AKP’nin kamu kaynaklarını bu biçimde kullanmasının tek bir amacı var arkadaşlar, nasıl ki medyayı parayla, baskıyla ele geçirip borozana dönüştürdülerse aynı sonucu elde etmeye çalışıyorlar. Futbol kulüplerini de halkın parasıyla kendilerine esir edip, bu külüplerin yönetimlerini ve kararlarını yeri geldiğinde kayyımlar atayrak belirlemek istiyorlar.

Tüm futbolseverlerin, samimi yurttaşlarımızın farkında olması gereken gerçek şudur: AKP taraftarı olduğunuz, gönül verdiğiniz kulübü kurtarmaya çalışmıyor. Aksine o köklü takımların her birini, Ahaber gibi, Takvim gazetesi gibi, Akit gibi bir paçavraya, bir şakşakçılığa, sahibinin sesine dönüştürmek istiyor. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163