GÜLİZAR BİÇER KARACA’DAN KANUN TEKLİFİ

GÜLİZAR BİÇER KARACA’DAN KANUN TEKLİFİ

 

‘CMK KAPSAMINDA HİZMET VEREN AVUKATLARA ÜCRET DÜZENLEMESİ’

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca Ceza Muhakemesi Kapsamında hizmet veren Avukatların aldıkları ücretlere dair düzenleme içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

 

‘AVUKATLAR EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR’

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Gülizar Biçer Karaca avukatların CMK kapsamında verdikleri hizmet için belirlenen tarifelerin avukatlık asgari ücretinden az olmamasına dair düzenleme içeren  Ceza Muhakemesi Kanunun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Her geçen gün artan hukuk fakülteleri nedeniyle ülkemizde avukat sayısının arttığına dikkat çeken Gülizar Biçer Karaca ‘Avukatların büyük bir kısmı meslek hayatlarının başında yoğun olarak CMK Kapsamında hizmet vermekte ve ağır işlerle uğraşıp emeklerinin karşılığını alamamaktadır.’ Dedi.

 

HER AVUKATIN MESLEK ONURUNA YAKIŞIR BİR ÜCRETE HAKKI VAR.

 

CMK hizmetleri kapsamında, özel müdafii ile aynı sorumluluğa sahip olan ve eşit emek-mesai harcayan avukatların Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde belirlenen asgari ücretten çok daha düşük bir miktarda avukatlık ücreti aldığını belirten Gülizar Biçer Karaca ‘Söz konusu durum Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Ücret adaletinin sağlanması şarttır. Savunma makamının yargının ve hukuk güvenliğinin bir parçasıdır. Savunma makamının mesleğin onuruna yakışır bir ücret alması da avukatlık mesleğinin devamlılığı açısından büyük önem arz etmektedir.Verdiğim Kanun Teklifi ile avukatlar arasındaki ücret adaletsizliğin giderilmesini temenni ediyorum.’

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×