Gürer ”destekler enflasyon ile eriyor”

CHP Milletvekili Gürer’in hayvancılığın geleceğiyle ilgili önergesine Tarım Bakanı Kirişçi yanıt verdi…

 

GÜRER, TARIM BAKANLIĞINA, HAYVANCILIĞIN GELECEĞİNİ SORDU 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Hayvancılığın geleceği dikkate alınarak et-süt dengesi, İhracaat-ithalat oranları da gözetilerek etçil ırklar, sütçül ırklar, kombine ırklar için bölgesel ve genel bir planlama yapılmakta mıdır?

Ekonomik olarak işletmelerin sübvanse edilmesi adına kaç işletme sahibi besiciye ne kadar destek 2021 yılında sağlanmıştır?”

 

HAYVANCILIK DESTEKLERİ 

CHP Niğde Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, yetiştiricileri desteklenmeye devam ettiklerini  belirtti. 

Bakan Kirişçi, “GAP-DAP Kapsamındaki İllerde Kurulacak Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımların Desteklenmesi Projesi, Damızlık Düve Yetiştiriciliğinin Desteklenmesi Projesi, Sığır Soy Kütüğü Projesi gibi projelerin yanında. 

Damızlık Koç Teke Alımı ve Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımı Projesi

Desteklemelerinin devam ettiğini açıkladı.

 

DESTEK VAR SONUÇ ?

Bu arada Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, besilik erkek sığır desteklemesi kapsamında, 2021 yılında 47 bin 439 işletmeye 97 milyon 509 bin 750 TL destek verildiğini  belirtti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer hayvan varlığı üzerinden değerlendirildiğinde desteklerin yetersiz kaldığını ayrıca enflasyon karşısında eriyen desteklerin hayvancılık yapanı teşvik edici boyutta olmadığını söyledi. Özelllikle kırsal kesimin desteklerden yararlanmadığını, IPARD kapsamında yani Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma desteklerininde yalnız 42 ilde uygulandığını ifade edip bu destekler dahi gereği gibi kullanılmamıştır” dedi.

 

DESTEKLEMELER KAĞIT ÜZERİNDE…

Köylerde ve kasabalarda hem aile tipi küçük işletmelerin hem de büyük işletmelerin hayvancılığı ciddi sorun yaşadığı ve artan yem fiyatlar ile ahırların boşaldığını anlatan Gürer, “Sayın Bakan soru önergemize verdiği yanıtta, Farklı desteklemelerden bahsediyor. Ancak bu desteklemeler ne yazık ki genel olarak kağıt üzerinde kalıyor. İnsanlar yem fiyatlarındaki artış nedeniyle gebe inekleri bile kesime göndermek zorunda kalıyor” dedi.

 

YETİŞTİRİCİLER DESTEK DEĞİL, GİRDİ MALİYETLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİNİ BEKLİYOR 

Besilik erkek sığır destekleme kapsamında 47 bin işletmeye verilen 97 milyon TL tutarındaki desteğin, işletme sayısına bölündüğünde her işletmeye ortalama 2 bin liralık bir destek düştüğüne dikkat çeken Gürer, “Bir ton samanın bile 2 bin 500 lira olduğu ülkemizde yıllık 2 bin liralık destek, hayvancılığı kurtarmaz. Hayvancılık yapanlar, destek değil, girdi maliyetlerinin düşürülmesini bekliyor” diye konuştu. 

 

    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163