Gürer: “EYT’lileri önce iktidar, şimdi de virüs vurdu”

CHP Milletvekili Gürer, yaş sınırı nedeniyle emekli olamayanların mağduriyetine dikkat çekti.

 

EYT’lilerin salgın sürecinde yaşadığı soruna dikkat çekmek amacıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı soru önergesi veren Gürer, virüsün yarattığı olumsuzluklar da dikkate alınarak EYT’lilere emeklilik hakkı verilmesinin düşünülüp düşünülmediğini sordu. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergesinde sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı doldurduğu halde  1999 ve 2006 yılında yapılan düzenleme kapsamında yaş koşuluna takıldığı için emekli olamayan çok sayıda yurttaşın, pandemi sürecinde yaşadıkları mağduriyeti katbekat arttığına vurgu yaptı. 

Korona virüslü mücadele kapsamında çok sayıda işyerinin faaliyetlerine ara verdiğini, bazılarının ise tamamen kapatıldığın anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kapanan işyerleri ve faaliyetlerine ara veren işyerlerinde yüzbinlerce yurttaşın işsiz kaldığı bir süreç yaşıyoruz, Bu süreçte durumları en trajik olanların başında EYT’liler geliyor. Sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını doldurduğu halde yaş koşulu nedeniyle emekli olamayan, yeni bir iş başvurusu yaptığında ise ‘yaşlısın’ diye işe alınmayan yurttaşlar, pandemi sürecinde daha çok mağdur oldular” dedi. 

EYT’lilerin işsiz kaldıkları süreçte SGK primleri ödenmediği için sağlık hizmetlerinden de mahrum kalacaklarını, bu süreçte yeni bir iş bulmalarının da mümkün görünmediğini ifade eden Gürer, virüsün yarattığı olumsuzluklar nedeniyle EYT’lilerin emeklilik taleplerinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. 

Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde; 

“EYT’liler olarak bilinen ve yaş sınırı nedeniyle emekli olamayanların durumlarının, virüsün yarattığı olumsuzluklar da dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi ve emeklilik haklarının verilmesi düşünülmekte midir?” şeklindeki sorusuna yanıt istedi.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×