banner183

Gürer” her yeri ekerek değil planlı ekimle açık kapanır”

CHP Milletvekili Gürer’den tarımsal üretim konusunda önemli uyarı

 

GÜRER’DEN SİYASİ İKTİDARA ÖNEMLİ UYARI 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, pandemi, kuraklık ve savaş gibi ülkemizde son 2 yılda etkisini artıran olumsuzlukların, tarımı ve tarımsal üretimin önemini bir kez daha gözler önüne serdiğine dikkat çekti. Tarımda yaşanan sorunların ana kaynağının ise 20 yıldır AKP iktidarlarının uyguladığı yanlış tarım politikaları olduğunu belirtti.

 

TARIMSAL ÜRETİMİN ÖNEMİ YENİ ANLAŞILIYOR 

Planlama ve öngörüden uzak, girdi maliyetlerinde artışı seyreden İktidarın adım adım tarımda krizin gelişini seyrettiğini  ve “ithalatla sorunu aşarız“ yanılgısına düştüğünü vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu yılın başından itibaren baş gösteren Rusya –Ukrayna savaşının ithal ürüne bile erişimi zorlaştırdığına dikkat çekti. 

 

AK PARTİ 20 YILDA TARIMI BİTİRME NOKTASINA GETİRDİ 

Türkiye’de tarımda uygulanan yanlış politikaların son 20 yıldır tarımsal üretimi ciddi bir şekilde yaraladığına da işaret eden CHP Milletvekili Gürer, “hem yanlış tarım politikaları hem pandemi süreci ve kuraklık hem de savaş gibi olumsuzluklarda yaşanınca yanlış tarım politikaları iyice sırıttı ve süreçte olumsuzlukların  ülkemize yansıması gösterdi ki tarım gerçekten Türkiye için stratejik bir sektör ve bu sektör asla ihmale gelmemeli. AKP iktidarının her alanda olduğu gibi tarım alanında da yarattığı rantsal uygulamalar, ülkemizi tarımsal üretimde tamamen dışa bağımlı hale getirdi. Ülkemizin her köşesinde her türlü ürün yetiştirilebilecek durumdayken ne yazık ki hububat ve baklagil bayta olmak üzere,dışa bağımlı bir tarımsal politika izlenmeye başlandı” diye konuştu. 

 

DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULMALIYIZ 

Tarımsal üretimin yanısıra, başta tohum, gübre,yem ve ilaç olmak üzere pek çok tarımsal girdi de de dışa bağımlı bir ülke haline gelindiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hem tarımsal girdilerde hem de tarımsal üretimde dışa bağımlılıktan bir an önce kurulabileceğimiz uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. 

 

YERLİ ÜRETİCİYE YETERLİ VE ZAMANINDA DESTEK ŞART 

Ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından birinin de çok ciddi bir tarımsal üretim planı olduğuna değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kendi üreticimize yeterli ve zamanında doğru  destek vermeliyiz. Son  yıllarda olduğu gibi özellikle hububat ve baklagilde, kendi üreticimiz için belirlediğimiz taban fiyatın 2-3 katına yurtdışından ürün ithal edersek, bu alandaki sorunu katlamış oluruz. Ekmeklik Buğdayda 2021 yılında açıklanan ekmeklik buğday için taban fiyat tonu 2250 TL, son bir ayda bir milyon tona yakın buğday ithal ettik .Ton fiyatı ortalama 6500 TL ,Çiftçimize yok, ithal ürüne var. Bu çözüm değil.  O nedenle öncelikle kendi üreticimizi desteklemeliyiz” diye konuştu. 

 

GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, başta gübre, tohum ,ilaç, mazot,tarla kirası,Traktör ekipman gideri  olmak üzere girdi maliyetlerindeki artışa dur denilebilmesi ve bu konuda üreticilerin desteklenmesi için derhal yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini de vurguladı.

 

GIDA KRİZİ KAPIDA!

Girdi maliyetlerinin düşürülmesine yönelik düzenleme yapılmaması ve üreticilerin yeterli ve zamanında desteklenmemesi durumunda, ülkemizde daha önce görülmediği kadar gıda krizinin yaşanabileceği uyarısında bulundu. 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163