banner183

Gürer: “iklim değişikliği tarımda ciddi sorunlara yol açıyor”

Gürer: “TARSİM VE ÇKS kaydı aranmaksızın üreticilerin zararları karşılanmalı”

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz olarak, son zamanlarda artış gösteren ve üreticilerin ciddi oranda sıkıntıya sokan doğal afetlere dikkat çekti. 

 

KURAKLIK, DOLU, DON, SEL, FIRTINA, ÇÖL SICAKLARI, KUM FIRTINASI…

Mevsimsel iklim değişikliğinin, tarım için ciddi sorunlara neden olduğunu anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kuraklık, dolu, don, sel, fırtına, çöl sıcakları, kum fırtınası gibi doğal afetler üreticileri, çiftçileri verim ve rekolte kaybı yanında ekonomik anlamda zorlamaktadır” dedi.

 

ÇKS VE TARSİM ŞARTI ARANMAKSIZIN ÇİFTÇİLER DESTEKLENMELİ 

Kuraklığın etkisiyle meraların verimsiz olmasının da hayvancılığa olumsuz yansıdığına dikkat çeken CHP Milletvekili Gürer, “Niğde ve çevre illerde etkili olan hava olayları TARSİM'e kayıtlı olmayan çiftçilerin mağduriyetini de katlamıştır. Afet niteliğinde olan doğa olaylarında zarar edenlerin zararları ÇKS ve TARSİM aranmaksızın karşılanmalıdır” diye konuştu.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNE GEÇİLDİĞİNDEN 

BERİ ÇİFTÇİNİN BAŞI DERTTEN KURTULMUYOR 

Tarım arazileri ve bahçelerde oluşan zararlarla ilgili siyasi iktidarın da gerekli önlemleri almaş gerektiğine değinen Gürer, “Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine geçildiğinden beri çiftçinin, üreticinin başı ne yazık ki felaketten kurtulmamaktadır. Bu nedenle de çiftçilerin sorunlarına eğilinmesi ve çözüm üretilmesi şarttır” ifadelerini kullandı

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163