Gürer: “Kontrolsüz fiyat artışları alım gücü daralan vatandaşın belini büktü”

Gürer: “Şekere gelen zam, şekerden elde edilen tüm ürünleri etkileyecek” 

 

ŞEKER VE UN ZAMMI VATANDAŞIN ALIM GÜCÜNÜ DÜŞÜRDÜ 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şekere ve una gelen zamların vatandaşın alım gücünü düşürmesine rağmen AKP zihniyetinin , gerçekleri görmek yerine algı ile gerçekleri halının altına süpürdüğünü söyledi.

FABRİKALARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ ŞEKERE ZAM OLARAK YANSIDI 

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, şekere gele yüzde 25 oranındaki zammın sadece şeker zammı değil, şeker kullanılarak elde edilen mamullerin zamlanacağı anlamına geldiğini ifade ederek, bu olumsuz tablonun,  piyasa dengelerinin oynaması yanında şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin etkisi olduğunu  belirtti. 

ŞEKER PANCARININ MALİYETİ 520 LİRAYA ULAŞTI 

Geçen yıl 336 lira olarak belirlenen Şeker pancarının ton fiyatının bu yıl 420 lira olarak açıklandığını anımsatan Gürer, şu anda bu ürünün  girdi maliyetlerindeki artış ile maliyetinin tonunun 520 lira geçtiğinin hesaplandığını söyledi 

ŞEKER FİYATININ ARTMASI PANCAR ÜRETİCİSİNE BİRŞEY KAZANDIRMIYOR 

Şeker fabrikalarının 420 liradan aldıkları şeker pancarının  kota cezası,polar seviyesi, firesi ve diğer kayıplar dikkate alındığında, çiftçinin maliyetini kurtarmadığını söyleyen CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, şeker fiyatının artışından, pancar üreticisinin eline bir şey geçmediğini, olanın yine çiftçiye ve vatandaşa olduğunu belirtti. 

ÖZELLEŞTİRİLEN FABRİKALAR BASTIRDI, ŞEKER ZAMLANDI 

Özelleştirilen fabrikaların şekere yüzde 50 zam yaparak, Türkşeker’e te zam baskısı yaptırdığını belirten Gürer, TÜRKŞEKER fabrikalarının  yüzde 25’lik zamla, şeker fiyatının  KDV dahil 5 lira 30 kuruşa çıktığını, farklı markalardaki şeker fiyatlarının  kilosunun ise 10 liraya kadar ulaştığını vurguladı. 

FABRİKA, ÜRETİCİYE PANCAR FİYATINA KÜSPE SATIYOR 

Şeker fiyatlarındaki artışın şekerden üretilen diğer mamulleri de etkilediğini kaydeden CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Eskiden şeker fabrikaları pancar küspesini çiftçiye ücretsiz veriyordu. Özelleştirildikten sonra fabrikalar 420 liraya aldığı şeker pancarının küspesini üreticiye 400 liradan satmaya başladı. Melas, alkol ayrı ayrı fiyatla satılıyor. Fabrika kar, çiftçi zarar ediyor. Vatandaş zamlı ürüne mecbur bırakılıyor “diye konuştu.

AKP İKTİDARI, ZAMLARIN SORUMLUSU KENDİSİ DEĞİLMİŞ GİBİ DAVRANIYOR 

AKP iktidarını, temel tüketim ürünlerine gelen zamların sorumlusu kendisi değilmiş gibi davranmakla eleştiren Gürer, serbest piyasa ekonomisi nedeniyle marketlerdeki ürünün kaça satılacağının siyasi iktidarın müdahale şansı olamayacağını ifade etti.

KONTROLSÜZ PİYASA ANLAŞIYI PEŞİNEN KABUL EDİLDİ 

Kontrolsüz piyasa anlayışının peşinen kabul edilmiş olmasının vatandaşın pahalıya ürün alması anlamına geldiğine değinen Gürer, yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“Vatandaşın alım gücü daralıyor.  Sabit ve dar gelirlilerin sıkıntıları  her gün artıyor. Bunu yalnızca market fiyatları artıyor ya da satıcılar bu fiyatları arttırıyor diye arkasına sığınmak yalnızca algıyla gerçekleri gündemden saklamaktır. Un ve şeker Türkiye’de en çok tüketilen iki ürün. Ne ekmeksiz oluyor. Ne şekersiz kalınıyor. Unun ve şekerin fiyat artışları tıpkı elektrik gibi, doğalgaz gibi, akaryakıt gibi birden çok sektörü doğrudan etkiliyor. Ve bu fiyat artışları vatandaşın belini büküyor. İktidar kendi sorumluluğunu yerine getirmeli. Ağustos böceği politikalarından vaz geçip mutlak suretle karınca gibi Türkiye’nin geleceğini düşünerek politikalar uygulamalıdır” dedi 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163