Gürer: “SGK ve Bağ-Kur  emeklilik prim gün sayıları arasındaki fark ortadan kaldırılmalıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bağ-Kur ve SGK’da emekli olabilmek için yatırılması gereken prim gün sayılarının farkı, prim miktarının yüksek olması ve emeklilik için gereken koşulların zorluğu ile ilgili düzenleme istedi.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emekliliğe ermenin de emekliliği yaşamanın da AKP iktidarlarıyla sorun hâline geldiğini belirterek, “Çiftçi ve esnaf BAĞ-KUR primleri 3.452 liraya çıktı. Bugünkü ekonomik krizde çiftçi ve esnaf bu primleri nasıl ödeyecek? Bu konuda düzenleme sağlanmalıdır. Çok sayıda ödeme güçlüğüne düşen esnaf ve çiftçi için çözüm üretilmelidir” dedi. 

 

BAĞ-KUR 9000 GÜN, SOSYAL SİGORTALAR 7 BİN 200 GÜN 

BAĞ-KUR'da emekli olmak için primin 9000 gün olması şartı olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sosyal sigortalarda ise bu kademeli olarak 7200 gün olduğuna işaret etti. Ömer Fethi Gürer, bu aradaki dengesizliğin ortadan kaldırılması, esnaf ve çiftçinin emekli olması için de primlerinde sigortalılarla eş değer kılınması gerektiğini ifade etti. Gürer konuşmasında şöyle dedi.”   Emekliliğe ermek de emekliliği yaşamak da AKP iktidarlarıyla sorun hâline geldi. Çiftçi ve esnaf BAĞ-KUR primleri 3.452 liraya çıktı. Bugünkü ekonomik krizde çiftçi ve esnaf bu primleri nasıl ödeyecek? Bu konuda düzenleme sağlanmalıdır. Çok sayıda ödeme güçlüğüne düşen esnaf ve çiftçi için çözüm üretilmelidir. BAĞ-KUR'da emekli olmak için primin 9000 gün olması şartı vardır. Sosyal sigortalarda ise bu kademeli olarak 7200 gündür. Bu aradaki dengesizlik ortadan kaldırılmalı, esnaf ve çiftçinin emekli olması için de primlerinde sigortalılarla eş değer kılınmalıdır. Bu haksızlık giderilmelidir.” 

 

DENGESİZLİK ORTADAN KALDIRILMALI 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’teki konuşmasında ayrıca Niğde'de teşvikten yararlanan ve 74 kişi çalışan bir firmanın teşvikten 67 bin 928 lira aylık sigorta yatırıyor olduğunu belirterek, “Bir gün gecikirse 171 bin 978 liraya çıkıyor. Bu dengesizlik de ortadan kaldırılmalıdır” diye konuştu.  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163