Gürer: “Sınavları dahi belirsizliğe taşıdılar”

Gürer: "Sınavı kazandılar ama 1 yıldır atanamıyorlar”

Gürer’in önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yazılı sınavın yapıldığını ancak sözlü sınavın da yapılması gerektiğini belirterek, sözlü sınavdan sonra atama yapılacağını ifade etti. Karaismailoğlu, sözlü sınavın ne zaman yapılacağına dair açıklamada bulunmadı. 

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TCDD’de görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavını kazanan ve 1 yıldan fazla bir süredir atama bekleyen personelin mağduriyetine dikkat çekmek amacıyla, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

Gürer, TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürlüğü İnsan Kaynaklan Daire Başkanlığının 25 Ekim 2019’da, Büro Şefi, Lojistik Şefi, Yolcu Hizmetleri Şefi, Depo Şefi, Vagon Servis Şefi, Tren Şefi, Memur, Tekniker ve Mühendis olmak üzere görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açacağını duyurduğunu anımsatarak, “412 kişilik boş kadroya 762 kişi müracaat etti. Sınav belirtilen tarihte usulüne uygun olarak yapıldı. Bu sınavı 544 kişi kazandı. Bu durum sınava katılanlara duyuruldu” hatırlatmasında bulundu. 

CHP Milletvekili Gürer, TCDD’nin yaptığı sınavla ilgili olarak, “Sınav sonuçlarının 1 yıl önce açıklanmasına karşın atamaların yapılmamasının nedeni nedir? Atamaların yapılacağı tarih ne zamandır?” şeklinde sorular yöneltti. 

SÖZLÜ SINAVDAN SONRA ATAMA YAPILACAK 

Gürer’in önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TCDD Taşımacılık A.Ş. Görevde Yükselme Sınavına ait yazılı sınav sonuçlarının açıklandığını ancak personelin atamasının yapılabilmesi için “TCDD Taşımacılık Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği”nin 12. Maddesi gereği sözlü sınav yapılması gerektiğini belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, “ Sözlü sınavın yapılmasından sonra aynı yönetmeliğin 13. Maddesine istinaden başarı sıralaması oluşturulacak olup, personelden aldığı puana göre tercih yapması istenilecektir” dedi.

TCDD’NİN ORGANİZASYON YAPISI DEĞİŞTİRİLDİ 

Bakan Karaismailoğlu, Yönetim Kurulu’nun 18 Mart 2020 tarihinde aldığı kararına istinaden, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra organizasyon yapısında değişiklikler yapıldığını da belirterek, “Yeniden yapılanma kapsamında yapılan bu değişiklikler doğrultusunda norm kadro güncelleme çalışmaları devam etmektedir” diye konuştu. 

SÖZLÜ SINAV TARİHİ BELLİ DEĞİL

Bakan Karaismailoğlu CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta, sözlü sınavın ne zaman yapılacağıyla ilgili bir açıklamada bulunmadı. 

GÜRER: “KAMU KURUMLARI DARMADAĞIN”

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamu kurumlarında yazılı ve sözlü sınavların hangi tarihlerde yapılacağının önceden planlanması ve bu plan dahilinde işlemlerin yürümesi gerektiğini belirterek, “Öyle anlaşılıyor ki TCDD’de ne plan ne de program var. Sınava giren personel 1 yıldır sözlü sınav bekliyor. Ancak Bakan dahi sözlü sınavın ne zaman yapılacağını bilmiyor. Sınavları bile  kaosa çevirdiler. Böyle bir plansızlık, düzensizlik kamu kurumlarında olmamalı” dedi. 

SÖZLÜ SINAVLAR KALDIRILMALI 

Kamu kurumlarında artık sözlü sınavların kaldırılması gerektiğine de işaret eden CHP Milletvekili Gürer, “Yazılı sınavdan 100 puan alan bir kişi, sözlü sınavda 0 puan verilerek, ortalama puanı düşürülüyor ve yazılı sınavdan 50 alan bir vatandaşa da sözlü sınavda 100 verilerek ortalama puanı yükseltilebiliyor. Böylece yazılı sınavdan 100 alan vatandaş, sınavda başarısız sayılırken, 50 alan vatandaş çok başarılı sayılabiliyor. Bu liyakatsizliğin önünü geçilmesi için sözlü sınavların kaldırılması gerekiyor. Mülakat olarak tanımlanan sınav yandaş kayırma sınavına döndü. Büyük haksızlıklar yaşanıyor. Yazılı sınavı kazanan hakkettiği konuma gelmelidir” diye konuştu.

    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163