Gürer: “SYDV çalışanlarına kamu çalışanı statüsü verilip, özlük hakları revize edilmeli”

Gürer: “SYDV çalışan sayısı artırılmalı” 

CHP Milletvekili Gürer, SYDV çalışanları için Meclis Araştırması açılmasını istedi…

81 İL VE 957 İLÇEDE 1003 SYDV 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 81 il ve 957 ilçede faaliyet gösteren SYDV ile ilgili soruları ile çalışanların yaşadığı mağduriyetlerin belirlenerek, çözüm yollarının bulunması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi. 

İllerde Valilikler, ilçelerde Kaymakamlıklar bünyesinde kurulu toplamda 1003 SYDV bulunduğunu belirten Gürer, bu vakıfların 10 bin çalışanı  ile toplumun dezavantajlı  kesimine  hizmet verdiğini ifade etti.

SYDV ALIŞANLARI BELİRSİZ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİYLE ÇALIŞTIRILIYOR

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf çalışanlarının işe alınırken, devlet memurlarında aranan genel şartlar yanında, görevin niteliğine göre; 4 yıllık yükseköğrenim, kamu personeli seçme sınavı puanı, yabancı dil ve bilgisayar bilgisi gibi şartlara tabi tutulduğunu vurgulayan CHP Niğde Milletvekili Gürer, “Asli görevler için vakıf müdürü, sosyal yardım ve inceleme görevlisi, muhasebeci, büro görevlisi, yardımcı hizmetli unvanları ile çalışanlar bulunuyor. Vakıf personeli belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılıyor. Vakıf çalışanları imzaladıkları sözleşme neticesinde de 4857 Sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışıyor. Sosyal güvenlik açısından da SSK’lı olarak işçi statüsündedirler” ifadelerini kullandı.

10 BİN SYDV ÇALIŞANI 83 MİLYONA HİZMET EDİYOR

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının kamu kurumu olduğunu vurgulayan çok sayıda Yargıtay Kararları, Bölge Adliye Mahkemeleri Kararları bulunduğuna dikkat çeken Gürer, “Bunca iş yoğunluğuna rağmen 10 bin çalışanı ile 83 milyon insana hizmet vermektedir. Vakıflar için ivedili bir şekilde norm kadro güncellemesi yapılıp çalışan sayısı artırılmalıdır” dedi.

ÖZLÜK HAKLARI VERİLMELİ 

Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırma Önergesinde şu değerlendirmede bulundu:

“SYD Vakfı Çalışanlarının özlük haklarında iş güvencesi, tayin hakkı gibi birçok ciddi sıkıntılar mevcuttur. Bu kapsamda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf çalışanlarına Kamu işçisi Statüsü verilip özlük haklarının ivedilikli bir şekilde revize edilmesi elzemdir…”

    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163