GÜRER TÜKETİCİNİN SESİ OLDU

CHP Milletvekili Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda tüketicinin korunması için yapılması gerekenleri anlattı

 

Gürer ”Tüketilen gıdaların çoğunun olumsuz etkisi insan sağlığını bozuyor. Bu yönde de ne yazık ki düzenlemeler yeterli değil”

 

Gürer: “Tüketicinin korunması için muhalefetin önerileri de dikkate alınsın”

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Değişikliği Yapılması için getirilen Kanun Tekliği özerinde konuşma yaptı. 

 

YETKİLİ SERVİS  FİYATLARI KATLADI 

Meclis’e getirilen Kanun teklifinin içinde özel servis ve yetkili servislerle ilgili düzenlemenin yer aldığını belirten Gürer, “Bu düzenlemede yetkili servislerin lehine olumlu bir gelişme var. Peki, yetkili servislerin vatandaş ilişkisiyle ilgili bir düzenleme var mı? Yok. Gidiyorsunuz; bakım parası, yedek parça parası, tüm fiyatlarda  ciddi artışlar var. Burada tüketiciyi koruyacak bir düzenleme içinde bu fiyatlar içinde bir düzenleme  ne yazık ki yer almıyor, artışa yönelik  bir oran da konmuyor” dedi.

 

OBEZİTE NEDEN OLAN GIDA REKLAM SAATLERİ AYARLANSIN 

Avrupa’da  gıda ile ilgili bazı ürün TV reklamlarıyla ilgili düzenlemenin ülkemizde olmadığına değinen CHP Niğde Milletvekili Gürer, TV’lerdeki reklamlarda özellikle çocukların uyku saatlerinden önce tüketici olarak onları teşvik edecek, obeziteye de yol açan bazı reklamların engellenmesi ve çocukların izlemedi saatte gösterilmesi  gerektiğini anlattı.

 

SENTETİK TATLANDICI YASAKLANSIN 

Sentetik tatlandırıcı diye insan sağlığına zararlı bir ürünün 2015 yılından beri ürünlerde kullanılmasına izin verildiğini anımsatan  Ömer Fethi Gürer, “ Tüketiciyi koruyacaksak şeker pancarı yetmedi NBŞ'ye yol açtınız bir de sentetik tatlandırıcı. Bilim insanları bunun kanser yapacağını bas bas bağırıyor. Bu yönde tüketiciyi koruyacak bir düzenleme var mı? Yok” ifadelerini kullandı.

AKP iktidarının NBŞ konusunda "Türkiye'de kota koyduk." Şeklindeki ifadelerine dikkat çeken  CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, “Yurtdışından NBŞ'li gelen ürünlere baktığınız zaman esasında NBŞ'ye sınır konmuş gibi gösterilip özünde yurtdışında gelen ürünlerle onun da yolunun açıldığı görülüyor” dedi.

 

GDO’LU ÜRÜNLEN KANSER YAPIYOR 

İnsan sağlığına zararlı tüketim anlamında çok üründe ülkemizde sorun olduğuna işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Telefon açacaksınız, şikâyet edeceksiniz, gelecekler, inceleyecekler, değerlendirecekler. Peki, özellikle yurtdışından ithalatla gelen tüm ürünler neden gümrükten geçmeden  tam anlamı ile kontrolleri yapılmıyor? Basit bir soru. GDO'lu yemler giriyor Türkiye'ye; bunları Biyogüvenlik Kurulu inceliyor, raporuna bakıyor, Türkiye'ye sokuyor, içeriğine bakma yetkileri yok. GDO'lu yemi yiyen hayvanların insanlar tarafından tüketildiğinde insan sağlığı üzerindeki etkisi ile ilgili bir araştırma yapılıyor mu ?  ne yazık ki araştırılmıyor, incelenmiyor. Bakınız, gencecik kızlarımız, çocuklarımız kanserle karşılaşılıyor. Tüketilen gıdaların çoğunun olumsuz etkisi insan sağlığını bozuyor. Bu yönde de düzenlemeler yeterli değil” ifadelerini kullandı.

 

ÖKÜZÜ GETİRENİN NERESİ TİCARİ SIR?

Yurtdışından ithalat yapanlarla ilgili soru önergelerine verilen yanıtlar da genel olarak ‘ticari sır’ açıklamalarının yapılmasını da eleştiren Gürer, “Yurt dışından ithalat yapanları soruyoruz: Kim bunlar? "Ticari sır." Ya, öküzü getirenin neresi ticari sır arkadaşlar? Kim bunlar? Yani buradaki ticari amaç ne? Kimler ne kazanıyor? Buna benzer olaylarda ne yazık ki sorunlar devam ediyor” dedi.

 

DEPOZİTO İADESİ ENFLASYONA ENDEKSLİ OLMALI 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, elektrik, doğal gaz, su aboneliğinde alınan depozitenin iaede edileceği zaman da aynı miktarda tüketiciye ödenmesini eleştirdi. Gürer, iade edilen depozitenin enflasyona endeksli bir rakam olması gerektiğini vurguladı.

 

HGS’DE DOĞURDAN İCRAYA GİDİLMESİ YANLIŞ 

Hızlı Geçit Sistemiyle ilgili sorunlara da işaret eden Gürer, “PTT'den eğer Hızlı Geçiş Sistemi aldıysanız size bakiyeniz bildirilmiyor ama  ödemezseniz ne yapılıyor? Doğrudan icra yoluyla geçiş ücretinizin en az 5 katı sizden para tahsil ediliyor. Hani tüketiciyi koruyacaktık? Yaşamın her alanında herkes tüketicidir. Eğer bir kazıklama olayı varsa o bir döngüdür, herkes bir dönemde birbirini kazıklamış oluyor. Onun için Anayasa'nın da gereği devletin düzenleyici olma sorumluluğu var. Siyasi iktidarın bu bağlamda tüketiciyi koruyan ve kollayan düzenlemelerinde geneli kapsayacak uygulamaları da içerecek teklifleri öncelemesi lazım. Muhalefetin getirdiği... Komisyonda konuşuyorsunuz, "Bunu öneriyoruz." diyorsunuz, virgül değişmeden buraya geliyor; sonra buraya geldiğinde biz konuşmalar yapıyoruz, yine üzerinde hiçbir değişiklik olmuyor” diye konuştu. 

Meclis’e tüketicilerle ilgili sipariş üzerine düzenlemeler getirilmesini de eleştiren Gürer, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bunu tüm 84 milyon insanın bu konuda yaşanabilecek olası sorunlarını içine alan bir düzenlemeyle ele alsak ve o anlamda yapacağımız düzenlemeyle kanunları çıkarsak da hem sık sık benzer konuları gündeme getirerek Meclisin zamanını doğru kullansak hem de bu konuda mağdur olan kesimlerin sesine kulak versek. 

konuşacağım  bu madde sigortayla ilgili olumlu bir düzenleme ama Türkiye'de geriye de dönük, daha önceden başlayan yığınla kooperatifte, konutta sorunlar var. Bunları bir bütün içinde ele alıp yargıdaki olan dosyaları da değerlendirip çözmek en doğru yol …”

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163