Kılıçdaroğlu: Verilen oranı küçümsemiyoruz

Milyonların günlerdir merakla beklediği 2022 yılı asgari ücreti, Asgari Ücret Komisyonu son toplantısının ardından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamayla belli oldu. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, net 4 bin 253 TL olarak açıkladığı 2022 yılı asgari ücretine muhalefetten de ilk tepki geldi.

 

"ÜLKEYİ KİM YÖNETİYOR O ZAMAN? ONU SORMAK LAZIM"

"Ekonomik sıkıntı var ama bu bizim yönetimimizden kaynaklanmıyor" şeklindeki açıklamayla ilgili de görüşleri sorulan Kılıçdaroğlu, "Ülkeyi kim yönetiyor o zaman? Onu sormak lazım. Bu yanıtı veren kişi o zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yok sayıyor. 'O yönetmiyor ülkeyi başkası yönetiyor' algısını mı pekiştirmeye çalışıyor? 'Erdoğan'ın hiçbir günahı yoktur' mu demek istiyor? İşin özü şu, Türkiye iyi yönetilmiyor. İşin özü şu, Türk lirası pul oldu, işsizlik var, ülkede ciddi ekonomik sorunlar var ve bu sorunların ivedilikle çözülmesi lazım. Eğer sorunlar böyle devam ederse, ileride çok daha büyük sorunlar çıkabilir. Önümüzdeki yaz bir gıda kriziyle karşı karşıya kalırsa Türkiye hiç kimse şaşırmasın. Biz bugünden uyarıyoruz ve nelerin yapılması gerektiğini söylüyoruz. Eleştiri yapıyoruz ama nasıl çözülmesi gerektiğini de söylüyoruz. Asgari ücret üzerinden gelir vergisinin alınmaması lazım, adı zaten üzerinde 'asgari ücret' bunun adı. Bununla bir aile geçinecek, siz bundan bir de vergi alırsanız doğru değil."

 

 

MUHALEFETTEN İLK TEPKİLER GELDİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu ziyaretinin ardından kameraların karşısına geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 4 bin 253 TL olarak duyurduğu asgari ücret için "TÜİK'e yaptığım ziyaretin etkilerini gördük. Verilen rakam yılbaşını görür ve dolar kurundaki yükselişi görürsek aslında düşük. O tarihte 384 dolar net gelir elde ediyordu asgari ücretli bir kişi. Eğer aynı kur 15 TL üzerinden hesaplanırsa 5 bin 760 lira olması gerekir. Şimdi 4 bin 253 TL oldu ve biz bu rakamı yadırgamıyoruz. Eğer enflasyonu da kontrol altına alırlarsa ve fiyat artışlarını kontrol ederlerse çalışan kardeşlerimiz rahat bir nefes alır. Bütün mesele enflasyonun kontrol edilip edilmemesinde yatıyor" yorumunda bulundu.

 

AĞBABA: BU ZAM ASGARİ ÜCRETLİNİN CEBİNE GİRMEDEN ERİYECEK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, açıklanan yeni ücretin bugünkü döviz kuruyla yalnızca 274 dolara karşılık geldiğini belirterek, şu karşılaştırmaları yaptı:

"2021 yılbaşında bir asgari ücretle 384 dolar alınabiliyorken, döviz kurundaki son artışla 183 dolara kadar gerilemiştir. Sadece TL'deki kaybı düşündüğümüzde bile asgari ücretin en az 5900 TL olması gerekiyordu. Ancak asgari ücret 4 bin 250 TL olarak açıklandı, yani 274 dolar! Asgari ücret, Ocak 2021: 384 dolar. Ocak 2022: 274 dolar."

Ağbaba, "Asgari ücretlinin 110 dolarlık kaybı 'müjde' olarak sunuluyor. Üzülerek söylüyorum ki, bu zam asgari ücretlinin cebine girmeden eriyecek. Yeni asgari ücretle Türkiye, Avrupa'da sonuncu olmaya devam edecek. Üstelik Avrupa'da asgari ücrete yapılacak zam oranının henüz belirlenmediğini de not edelim. Türkiye, daha yeni yıla başlamadan sonunculuğunu ilan etti" dedi.


ÖZTRAK: FEDAKARLIK İÇİN BEŞLİ ÇETENİZ ÖNDEN BUYURSUN

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak'ın ilk değerlendirmesi ise şöyle oldu:

Erdoğan'ın sebebi olduğu ekonomik kriz, senenin başında 385 dolar olan asgari ücreti, son zamma rağmen, bugün 274 dolara indirdi. Emekçinin 111 doları, Erdoğan yapımı krize heba edildi. Hala 'hep birlikte fedakarlıktan' bahsediyor. Fedakarlık yapmak için beşli çeteniz önden buyursun.

 

İYİ PARTİ: ZAMMIN FAZLASINI MİLLETİN CEBİNDEN ALDINIZ

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, "Siz bu zammın fazlasını zaten milletin cebinden aldınız! Ki daha fazlası ocakta geliyor! Çok yazık!" diye yazdı.


ÖZDAĞ: DAĞ FARE DOĞURDU

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ da sosyal medyadan şöyle yazdı: 

"Adım adım aya gidiyoruz diyenlerin asgari ücreti belirlemeleriyle işçinin yaya bırakıldığı bir gerçektir. Dağ fare doğurmuştur.Paramızı pul yapanlar utanırlar mı?"


'SORUMSUZ POLİTİKALARIYLA HEM İŞÇİYİ HEM İŞVERENİ EZİYORLAR'

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ise 2021 yılında dolar artışının yüzde 110 olduğunu, asgari ücrete yapılan zammınsa yüzde 50'de kaldığını belirterek, "İktidar sorumsuz politikalarıyla hem işvereni hem de işçiyi eziyor" dedi.

 

TİP: O KADAR GÜZELSE O PARAYLA SEN YAŞA

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş ise, "Asgari ücret 'müjdesi' veren Erdoğan’a söylenecek tek söz var: O kadar güzelse o parayla sen yaşa" dedi.

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163