Mardin, Van, Siirt, Tunceli Belediyelerine kayyum atandı
Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile tutuklanan Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan görevlerinden uzaklaştırıldı. Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, Siirt Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın da Siirt Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

VAN BELEDİYE BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI
Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından sürdürülen soruşturma kapsamında bu sabah erken saatlerde Büyükşehir Belediye Binası'na gelen polis ekipleri binaya girdi.

Binada arama başlatan ekipler, çevrede de önlem aldı. Bu arada Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediye başkanı Bekir Kaya da İpekyolu İlçesi'ndeki evine giden ekipler tarafından alınarak belediyeye götürüldü. Burada bir süre tutulan Başkan Kaya gözaltına alındı.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Kaya, daha önce KCK/PKK davasında 15 yıl hapis cezası almıştı.

KAYYUM HABERİ GELDİ
Kaya'nın gözaltına alınmasının ardından İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapıldı. İçişleri Bakanlığınca Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya görevinden uzaklaştırıldı, Van Valisi İbrahim Taşyapan Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi. Siirt Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın ise, Siirt Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

TUNCELİ'YE DE KAYYUM ATANDI
İçişleri Bakanlığınca Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul görevinden uzaklaştırıldı, Tunceli Vali Yardımcısı Olgun Öner Tunceli Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

DBP: HALKIMIZIN KAZANIMLARINA EL KONULUYOR
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi, AKP'nin belediyelere yönelik soykırım saldırıları ve gasp politikasını sürdürdüğünü kaydetti. DBP'den yapılan açıklamada, belediye başkanlarının tutuklanarak rehin alındığı, belediyelerin gasp edildiği belirtildi.

DBP Genel Merkezi, "AKP ve hükümetinin irade kırmaya ve teslim almaya yönelik saldırıları 12 Eylül darbe dönemi uygulamalarını dahi aşmıştır" diye belirtti. Belediyelerin gasp edilmesinin halkın iradesine saygısızlık olduğunu belirten DBP Genel Merkezi, "AKP, 4'ü fiili kayyum olmak üzere 37 belediyemizde demokratik seçim yöntemleriyle kazanma şansını kendisinde görmediği için hukuksuz şekilde halkımızın kazanımlarına el koymuştur" ifadelerini kullandı.

İktidarın asker ve polis zoruyla belediyeleri işgal ettiğini dile getiren DBP Genel Merkezi, şunları kaydetti: "AKP ve saray hükümetinin savaş politikaları her ne biçimde olursa olsun halkımız bu işgal saldırılarına karşı eskiden nasıl teslim olmayıp direndiyse bugün de direnerek cevap olacaktır."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×