Milletvekili Sındır, “esnaf yoksa işsiz çok, hayat yok!”Tire Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği’ne, Tire Ziraat Odası’na, Tire Süt Kooperatifi’ne, Bayındır Ticaret Odası’na, Bayındır Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na ziyaretler gerçekleştiren Sındır, “tek adamın iktisadi temellerden uzak ekonomi yönetimi ülkemizi uçuruma sürükledi. Türkiye Ekonomisinin yerle bir olmasının tek sorumlusu saray yönetimi ve onun liyakatsiz bürokratlarıdır. Talan ve rant üzerine kurdukları ekonomiyi bugün yalanlarla sürdürmek istiyorlar. Söz veriyoruz; Anadolu’nun kadim kültürü ahilikten aldığımız güçle esnafımızı yeniden ayağa kaldıracağız” dedi.“MİLLET AKP HÜKÜMETİ İLE HESABINI SANDIKTA GÖRECEK”

Esnafın biriken borçlardan, artan girdilerden, ağır vergilerden tükendiğini ifade ederek sözlerine başlayan Sındır, “2022’nin ilk 6 ayında bankaların karı yüzde 400’ü aştı. Peki ya esnafın durumu? Bırakın kar etmeyi, borçları arttı, sattıkları malın yerine yenisini dahi koyamadı. Salgın döneminde devletin yalnız bıraktığı esnaf sonrasında bile isteye ölüme terk edildi, açılan yara daha da büyüdü, kar edenler sadece bankalar ve iktidar beslemesi 5’li çete oldu. Tek adamın iktisadi temellerden uzak ekonomi yönetimi ülkemizi uçuruma sürükledi. Milletin parasını gidilmeyen yollara, köprülere; uçulmayan havaalanlarına; uğranmayan hastanelere aktaran AKP hükümetine milletimiz bunun hesabını sandıkta görecektir” dedi.“60 BİNE YAKIN ESNAF KEPENK KAPATTI”

Esnafın sorunlarının siyasette daha geniş yer bulması gerektiğinin altını çizerek sözlerine devam eden Sındır, “Esnaf Bakanlığı kuracağımızı gittiğimiz her köyde her ilçede her kahvehane toplantısında dile getiriyoruz. Esnaf Bakanlığı kurarak esnaf ve sanatkarların sorunlarının kamu/devlet nezdinde çözüme ve esnafımızı gereken değerine kavuşturacağız. Çünkü esnaf ekonomik hayatın ve sosyal yaşamın olmazsa olmazıdır, esnaf kentlerin kılcal damarlarıdır. Esnafı haşat ki devlet yaşasın. Son dört yılda iflas eden esnaf sayımız yarım milyonu buldu. 2022’nin ilk altı ayında 60 bine yakın esnaf kepenk kapattı. Sürekli yükselen kur, ağır vergiler, durmak bilmeyen zamlar, kesintisiz artan girdi maliyetleri, vatandaşın ise düşen alım gücü nedeniyle esnafımız maalesef yaşam mücadelesinde abandone oldu” dedi.“ESNAF YOKSA İŞSİZ ÇOK!”

Esnafın istihdam yaratma gerçeğinden iktidarın bihaber olduğunu söyleyen ve esnafın sorunlarına çözüm önerilerini sıralayan Sındır, “Küçük ve orta ölçekli işletmeler, büyüme ve istihdamın arttırılmasında ekonomilerde büyük önem taşır. Dar boğazda olan ekonomimizde esnafımıza destek olmazsanız, haklı taleplerini yerine getirmezseniz işsizliğin azaltılmasında etkili bir rol teşkil eden esnafları yok eder, işsizler ordusunu katbekat büyütürsünüz. Esnaf yoksa işsiz çok, hayat yok. Söz veriyoruz iktidarımızda esnafımızı borç sarmalından kurtaracağız, özellikle pandemi sürecinde daha da borçlandırılan esnafımızın borçlarını ödeyeceği şekilde yapılandırarak rahat bir nefes almasını sağlayacağız. Stopaj vergisini kaldırılacak, sicil affını getireceğiz. EYT mağduru esnafımızın geleceğini güvence altına alacağız. Enerji giderlerini kontrol altına alacağız. AVM'ler ve zincir mağazaların gölgesinde kalan esnafımızı korumak adına düzenlemeler yapacağız. Ekonominin kalbine yerleştirilmiş atom bombası olan Kur Korumalı Mevduat hesabına son vereceğiz. İktidarımızda; kadim Ahilik kültüründen aldığımız güçle esnafımızı yeniden ayağa kaldıracağız” dedi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163