NEREDE BU ADALET?

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Adalet Bakanlığı bütçesinde konuştu. Konuşmasına İstiklal Caddesi'nde meydana gelen terör saldırısında yaşamını kaybeden yurttaşlarımızı anarak ve terörü lanetlediğini belirterek başlayan Gülizar Biçer Karaca, soru önergelerini cevaplamayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a milletvekillerini muhatap almıyor musunuz diye sordu:

BİNİ AŞKIN SORU, 40 ÖNERGE, SIFIR YANIT!

İkinci kez, 29 Ocak 2022'de Adalet Bakanı oldunuz. İlk soru önergemi 14 Şubat 2022 tarihinde size göndermişim; yasama faaliyeti yürüten bir milletvekili olarak 31/10/2022 tarihine kadar, sekiz buçuk aylık sürede toplamda 40 soru önergesi sunmuşum, 1 tanesine dahi yanıt vermediniz. Bizler, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasama faaliyeti yürüten ve vatandaşlarımızın bize gelen şikâyetlerini ve taleplerine ilişkin ne yapabiliriz? Elimizde kalan tek denetim mekanizması soru önergesi ama maalesef Bakanlığınız süresince şu elimde bulunan 40 soru önergesinde yaklaşık bin küsur soru sormuşum, daha 1 tanesine cevap vermemişsiniz. Milletvekillerinin soru önergeleri neden yanıtlanmıyor? Yoksa milletvekillerini muhatap olarak görmüyor musunuz Sayın Bakan? CİMER'den başvuruyoruz, CİMER'den şu cevap geliyor: "Siz milletvekilisiniz, soru önergesiyle talebinizi ve sorularınızı yöneltebilirsiniz." CİMER'den cevap bu ama sizden bu soru önergelerine hiçbir yanıt gelmiyor.

CUMHURBAŞKANINA HAKARET SUÇLARI SORUSU

İnsan Hakları eylem Planı’ndaki vaatlerin 1,5 yıldır gerçekleştirilmediğine dikkat çeken CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: Nisan 2021 yılında yürürlüğe giren, açıkladığımız İnsan Hakları Eylem Planı'na göre altı ay içerisinde hâkimlere coğrafi teminat getirileceğini ifade etmiştiniz. Aradan bir buçuk yıl geçti neden hâlâ yerine getirilmedi? Ne zaman yerine getirmeyi planlıyorsunuz? 2018'den bu yana Cumhurbaşkanına hakaret suçundan kaç kişi hakkında soruşturma açıldı? Kaçı davaya dönüştü? Kaç mahkûmiyet kararı verildi?

CEZAEVLERİNDE ELEKTRİK KESİK, SU YOK, MAHKUMLAR AÇ

Gülizar Biçer Karaca soru önergeleriyle de cevap talep ettiği konuları gündeme getirdi, cezaevlerindeki hak ihlallerini sordu: Cezaevlerinden çok sayıda mektup geliyor; sağlık hakkı ihlallerine, eğitim hakkı ihlallerine, cezaevi koşullarının gerçekten zor olduğuna, beslenme hakkı ihlallerine ilişkin sayısız mektup alıyoruz ve bu mektupları da doğal olarak, tabii ki Adalet Bakanı olarak size soruyoruz Sayın Bakan. Mesela, Vezirköprü M Tipi Cezaevinde vatandaşın birisi "Sıcak suyumuz günlerdir akmıyor, aksa bile çok kısa süreli ve hiçbirimiz sıcak suyu kullanarak duş alma, en temel temizlenme ihtiyacımızı dahi yerine getiremiyoruz." diyor. Kayseri 2 No.lu T Tipi Ceza İnfaz Kurumundan birisi "Elektrik faturasını ödeyemediğimiz için elektriğimiz kesildi, koğuşumuzda elektrik kullanamıyoruz." diyor. Yine başka bir cezaevinden, Kocaeli Cezaevinden birisi "Yemekler çok az, aç yatıyoruz, zayıfladık ve beslenme eksikliğine dayalı, çok sayıda hükümlü arkadaşımız hastalanıyor ve ciddi rahatsızlıklarla baş etmek zorunda kalıyor." diyor.

MAHKUMLAR AİLELERLE GÖRÜŞEMİYOR, HASTA OLANLAR SAĞLIK HAKKINA ERİŞİMDEN YOKSUN

2022 yılının ilk sekiz ayında cezaevlerinde 43 kişi yaşamını yitirmiş. Buna ilişkin sorularımızı soruyoruz: Neden yaşamını yitirmiş? Bunda cezaevi koşullarının etkisi var mı? Neden eğer yaşamını yitirecek bir rahatsızlığı varsa tahliye edilmemiş ya da infaz ertelenmemiş?" diye soruyoruz, yok. Cezaevleri idare ve gözlem kurullarından bir sürü sorun geliyor bize ama cevap verilmiyor. Daha bugün 2 mesele geldi. Şerife Sulukan, İzmir Menemen R Tipi Cezaevinde; yüzde 89 engelli raporu var; beynine pıhtı atması sebebiyle felç geçirmiş ve buna rağmen cezaevine alınmış; ciddi ilaçları kesintisiz kullanması gerekiyor; cezaevinde epilepsi nöbeti geçiriyor, nöroloji uzmanı "Cezaevinde kalamaz." diyor, hâlâ Adli Tıptan sonuç bekleniyor. Elif Özkan "Kahramanmaraş Nurhak'ta ikamet ediyorum." diyor; eşi Ağrı Doğubeyazıt T Tipi Cezaevinde ve bir yıldan beri 4 çocuğu babasını göremiyor, kendisi de eşini göremiyor çünkü Kahramanmaraş'tan Doğubeyazıt'a gidecek maddi imkânları yok. Bunun gibi, sayısız hükümlü yakını annesini, çocuğunu, evladını, babasını bir yılı aşkın süredir görmüyor ama nakil taleplerini de maalesef sizler görmezden geliyorsunuz.

AYM’DEN İNSAN ONURUNA UYGUN OLMAYAN MUAMELE YASAĞI KARARI

Anayasa Mahkemesinden bir karar çıktı -bugün gerekçeli karar yayınlandı- cezaevinde kalması mümkün olmadığı doktor raporuyla kanıtlanan bir hasta hükümlünün tahliye edilmediğine -cezaevinde vefat etmiş maalesef- ilişkin Anayasa Mahkemesi diyor ki: "Ölenlerin yakınları bakımından ileri sürdükleri insan onuruna bağdaşmayan muamele yasağı ihlal edilmiştir." Umut ediyor ve diliyorum ki cezaevinde bu tür raporu olan mahpusların bu Anayasa Mahkemesi kararıyla bir an önce infaz erteleme kararları verilir. 
Anahtar Kelimeler
NeredeBu Adalet
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163