PURÇU, KALEMİNİ SATMAMIŞ BÜTÜN EMEKÇİ BASIN MENSUPLARININ 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLUYOR

PURÇU, KALEMİNİ SATMAMIŞ BÜTÜN EMEKÇİ BASIN MENSUPLARININ 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLUYOR

 

Türkiye'de gazetecilere yapılan baskılar devam ediyor. 2019 yılında 500 gazeteci işsiz kaldı. Basın emekçileri zor koşullara, engellemelere rağmen kamusal görevini yerine getirmeye, toplumun “gözü, kulağı, sesi” olmaya çalıştığını belirten  CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Halkın doğru bilgi edinme hakkı için mücadele veren gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.  

CHP'li Purçu yaptığı açıklamada şöyle dedi: " Ülkemizde basının, hem içsel hem de toplumsal düzeyde ‘dışsal’ diyebileceğim birçok yapısal sorunu söz konusudur ve sorunlar yıllardır devam ettiği için adeta nasırlaşmış durumdadır. Haberin nesnelliği sorunu başta gelmektedir. Ne yazık ki Türkiye’de gazetecilik, mesleki varlık nedenini yok edecek kadar nesnelliğini yitirmiştir. Belli güç odaklarına ya da arkasındaki ‘holding sermayesi ’ne dayanarak yapılan yanlı ‘habercilik’, AKP iktidarıyla birlikte tavan yapmış ve ‘yandaş gazetecilik’ adı altında, aslında gazetecilik mesleğini toplumsal sorumluluğundan uzaklaştıran, propaganda aracı haline getirmiştir. Gazetecilik, özü ve sözü itibariyle halk adına kamu otoritesini denetleme görevini üstlenmiş bir iştir. Başta kamu otoriteleri olmak üzere sermaye gruplarının kontrolündeki bir gazeteciliğin, bıraktık faydalı olmasını toplumu zehirlediği görülmektedir. Türkiye, basın özgürlüğünde Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) dünya basın indeksinde 180 ülke içinde 157. sırada olması ülkemiz açısından utanç vericidir. 

Hak, hukuk, adalet anlayışının kaybolduğu bu dönemde yandaş olmamış, kalemini satmamış bütün emekçi basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor ve başarılar diliyorum."

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×