banner183

Serter, Sanayi Bakanlığı bütçesi üzerine konuştu, Sanayi Bakanlığı uygulamalarına tepki gösterdi

Serter: “Yüzde 9 büyüme özveri ile çalışan özel sektörün eseri”

AKP iktidarına ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’a sert eleştiriler getiren CHP Milletvekili Bedri Serter, ülkenin sanayi ufkunu genişletecek, dünyaya rekabetini güçlendirecek, nitelikli insan gücüne katkı koyacak politikaları hayata geçirmediğini söyleyerek “Ucuz insan gücüne dayanan orta-düşük ve düşük teknoloji temelli sanayinin desteklendiğini açık net bir şekilde görüyoruz” dedi.

Serter: “Kurumları yok ettiler”

Ayrıntılı bir sunum gerçekleştiren ve Sanayi Bakanı Varank’a eleştirilerini sıralayan Serter, AKP iktidarının kurumları yok ettiğini ve iktidardan gittiklerinde CHP’nin ilk işinin bu kurumları ayağa kaldırmak olacağını vurguladı.  Teknoloji odaklı bir konuşma yapan Serter, verdiği rakamlarla yüksek teknoloji konusunda devletin yeterince destek vermediğini söyledi.

Bugün gelinen noktada, 2020’de imalat sanayinin ihracat yapısı içerisinde orta-yüksek teknolojinin payının yüzde 35.6, orta-düşük teknolojinin payı’nın ise yüzde 27.2 olduğuna dikkat çeken Serter, “Düşük teknolojinin payı yüzde 33.5 iken, yüksek teknolojinin payı ise sadece yüzde 3.7” dedi. Yüksek teknoloji tabanlı girişim sayısının imalat sanayi içindeki payının resmi verilere göre yüzde 0.6 olduğunu vurgulayan Serter, “Düşük teknoloji temelli girişim sayısı oranı ise  yüzde 56.6.Bu tablo bize, teknolojimizin güçlendirilememesi nedeniyle ve 20 yıllık AKP iktidarı sonunda Türkiye Avrupa ve Orta Doğu pazarında, sadece taşeron ülke haline geldiğini acı bir gerçek olarak ortaya koymaktadır” diye konuştu.

Serter: “Yüzde 9 büyüme özel sektörün fedakarlığı”

Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın sunumunu da eleştiren CHP Milletvekili Serter, “Sayın bakan, sunumunuzda, ‘Emtia piyasalarındaki dalgalanmalar, enerji fiyatlarındaki hızlı artış, lojistik ve tedarik zincirlerindeki aksaklıklar en sorunlu alanlar olarak karşımıza çıkıyor’ dediniz. Bugüne kadar, 20 yıl boyunca elinizi tutan mı vardı, sizi 3 yıldır tutan mı vardı, bu güne kadar bu problemler geliyorum dedi ve siz bugün burada hala yakarış halindesiniz” dedi.

Büyüme rakamlarına da değinen Serter, yüzde 9’luk büyümenin iktidarın eseri değil, özveri ile işlerini yürütmeye çalışan özel sektörün çabasıyla ortaya çıktığını ifade etti. Bakanlık isminin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yerine Sanayi ve Orta-Düşük Teknoloji Bakanlığı olmasının bu iktidarın yönetimi açısından daha doğru olacağını ifade eden Serter, iktidarı devraldıktan sonra yapacak çok işlerinin olduğunu ve tüm bu sorunları çözmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163