SORU ORTADA KALDI

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISININ YÖNLENDİRDİĞİ SORUYA BAKANLIK YANIT VERMEDİ

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin imzasıyla gelen yanıtta, “Önergede bahsi geçen konular 4706 sayılı Kanun gereğince Bakanlığımız görev alanına girmemektedir” ifadeleri yer aldı. 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: “GÖREV VE YETKİ TARIM BAKANLIĞINDA”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer bu kez aynı soru önergesini yazılı olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltti. 

Ömer Fethi  Gürer’in Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, verdiği yanıtta ise “Niğde Milletvekili Sayın Ömer Fethi Gürer tarafından verilen 7/31170 esas numaralı yazılı soru önergesinde bahsi geçen hususlar Tarım ve Orman Bakanlığının görev ve yetki alanına girmektedir” ifadeleri yer aldı. 

SORU YANIT BEKLİYOR 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle ortaya çıkan ‘tek adam rejiminin’ kurumlar ve bakanlıklar arasında yetki karmaşasına da zemin hazırladığının görüldüğüne dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sistem o hale gelmiş ki hangi kurum hangi yetki ve göreve haiz olduğunu bile bilmiyor. Soru önergemize verilen yanıtta, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’ndan gelen yanıta mı yoksa Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelen yanıta mı inanacağız? “ dedi.

SORULAR İÇERİKLİ YANITLANMIYOR

Tarım arazilerinin kiralanmasıyla ilgili soru önergesine 1 yıldan fazla bir zamandır gerçek manada bir yanıt alamadığını  da ifade eden CHP  Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile Bakanlıkların işlevi değişti. Ciddi yetki karmaşası var. Kimin hangi konuda yetkili olduğu karışıyor. Bakanlar soru önergelerine kapsamlı yanıtlardan kaçınıyor. Veriler konusunda TÜİK adres gösteriliyor. Çoğu istatistiki veri ya yeterli değil, ya doğru değil. Birinin rakamı diğeri tutmuyor. Yanıtlar kendi içinde çelişkili, Milletvekili olarak doğru bilgiye ermek istiyorsunuz. Ama yanıt dahi almakta zorlanıyoruz. Tarım sayımı  dahi yapılamaz durumda. Bakanlıklar sorularımıza doğru kapsamlı yanıt vermelidir. Görev tanımları, yetkileri dahi iki yıldır belirlenememesi düşündürücüdür” dedi. 
Anahtar Kelimeler
SoruOrtada Kaldı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×