Tarım Ve Orman Bakanlığında 24.447 Kadrosuz İşçi Çalıştırılıyor

Tarım Ve Orman Bakanlığında 24.447 Kadrosuz İşçi Çalıştırılıyor

CHP Niğde  Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, bakanlıklarda kadrosuz çalıştırılan işçilere yönelik sorularına bakanlardan verilen yanıtlarda, kadrosuz çalıştırılan işçi sayısı dikkat çekiyor. 696 sayılı KHK ile sona erdiği açıklanan taşeron uygulamasının da bakanlıklarda sürdüğü ortaya çıkıyor.

Gürer,  Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği çalışanların kadro sorunu ile ilgili sorusunu da  Bakan yanıtladı.

Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli,  bakanlığımıza bağlı ve ilgili kuruluşlarında  halihazırda   8.478 mevsimlik işçi, 8.176 geçici işçi, 5.954 taşeron firma işçisi, 2.339 Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında çalışan işçi mevcuttur ”dedi.

Bakan Pakdemirli, “2020 yılı Ocak ayı itibariyle son beş yılda  1.719 mühendis işe alınmış olup, mevcut mühendis sayısı 11.416 ‘dır.” dedi.

Gürer  “Modern Kölelik”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tüm Bakanlara ayrı ayrı taşeron çalışanı sordum. Mevsimlik, geçici ve taşeron firma işçileri yanında, Toplum Yararı Programı kapsamında çalıştırılan işçilerin varlığının günümüzde olması düşündürücüdür. ‘Modern kölelik’ uygulamasının bakanlıklarda devam etmesi, iktidarın emekçilere bakışının yansımasıdır. Tüm işçilere kadro sözü verip, işçileri geçici, mevsimlik, taşeron firma çalışanı ve TYP çalışanı olarak ayrıştırıp kıdemsiz, ihbarsız güvencesiz, düşük ücretle çalıştırmak sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmaz. Kadro emekçilerin hakkıdır. Ayrıca Bakanlıkta mühendis sayısı işlevine göre yetersizdir.  Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri ve Veterinerler işsizdir. Bir an önce Tarım ve Orman Bakanlığında hizmete yetecek kadar Mühendis alımı sağlanmalıdır. İşçilerin hakkının verilmediği yerde, mühendislerin de iş beklentileri karşılanmamaktadır. Kadrolardaki boşluk doldurulmalı, işçiler bir an önce kadroya alınmalıdır.” dedi.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163