TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç: “Kadın dayanışmasını büyütüp, eşit yurttaşlık temelinde, eşit temsiliyeti sağlayacağız”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 5 Aralık 1934 tarihinde bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ettiğini, kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçtiğini belirten Av. Sevda Erdan Kılıç, “1926 yılında Medeni Kanun ile başlayan çağdaşlaşma, 1934 yılında Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile bundan 86 yıl önce kadınlar en demokratik haklarına kavuştu.” dedi.

      CHP Milletvekili Av. Kılıç, 5 Aralık 1934'de kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldığını, Türkiye’nin bu kararla; Fransa, İtalya, Hırvatistan ve Slovenya'dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, Yunanistan'dan 15, İsviçre’den ise tam 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdığını bildirdi.

     Kadınların ilk kez oy kullandığı ve aday olabildiği TBMM 5. Dönem seçimlerinin 8 Şubat 1935'te yapıldığını, 17 kadın milletvekilinin ilk kez TBMM'ye girdiğini, ara seçimlerde bu sayının 18'e ulaştığını vurgulayan Av. Sevda Erdan Kılıç, “Böylece kadınlar TBMM’deki tüm milletvekillerinin (400) yüzde 4,5’ini oluşturdu. Ülkemiz bu temsil oranıyla, o dönem dünyada 2. sırada yer alırken; bugün 190 dünya ülkesi arasında 124. sırada bulunmaktadır.” dedi.

 

“Kadının siyasal katılımı; eğitim, ekonomik özgürlük ve sosyo-ekonomik faktörlerle olur”

 

     TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, eşitlik mücadelesinin öncüsü olan özgür kadınların şehri, demokrasinin, barışın ve özellikle eşitliğin şehri İzmir'i TBMM'de temsil etmekten her zaman için onur duyduğunu ifade ederek, açıklamasında şunları kaydetti:

     “Cumhuriyet tarihinin en ileri devrimlerinden biridir seçme ve seçilme hakkını elde etmek; bu bir kadın devrimidir. Bu devrimin sonucu olarak yıllar sonra ben de Parlamento’da bir kadın milletvekili olarak bulunuyorum. Ancak nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlar karar alma mekanizmalarında yeterince yer alamamaktadır. 86 yıl önce birçok ülkeden önce seçme ve seçilme hakkını elde etmiş olsak da şu an bulunduğumuz noktada bu konunun çok gerisindeyiz. Parlamentoda, sosyal hayatta, iş yaşamında eşit ve adil yaşamı savunuyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz. Bizim mücadelemiz kadar devletin de bu konuda geliştireceği ve üreteceği politikalar olmalıdır. Çünkü toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması devletin sorumluluğundadır. Kadının özgür ve eşit bir birey olduğunun kabul edilmesi, kadının insan hakkı ihlalini de ortadan kaldıracaktır. Bunun için de devlet, başta eğitim olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte koordineli ve samimi olarak toplumda kadına bakış açısını değiştirecek, zihniyet dönüşümünü yapacak politikalar üretmek ve uygulamaya koymak zorundadır. Bu bağlamda; kadının siyasal katılımı elbette eğitim, ekonomik özgürlüğü ve sosyo-ekonomik faktörlerden bağımsız düşünülemez. 

        Tüm bunların yapılabilmesi için de kadın bakış açısına sahip kadın milletvekili sayısının artması gereklidir. 584 milletvekilinin olduğu Meclisimizde, kadın milletvekili sayısı 101 olup, oranı ise yüzde 17,29’dur. 190 ülke arasında kadın bakanlar sıralamasında 138. sıradayız. Parlamento’daki kadın milletvekilleri sıralamasında ise 124. sırada bulunmaktayız. Mevcut 17 bakanımızdan sadece 2’si kadındır. Bu oranlar kadın temsilinin yeterince gerçekleşmediğinin göstergesidir. Finlandiya’daki 19 bakanın 12’si kadındır. Biz neden bir gün böyle bir orana ulaşmayalım. Kadınların siyasette yeterince söz sahibi olmaları, karar mekanizmalarında yer almaları için kadının önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir.”

      CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, bugün Türkiye’de özgürlükçü demokrasinin yerleşmesinin en temel koşullarından birinin, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması olduğunu vurguladı. 

Kadın ve erkeğin eşit olduğu, kadınların güçlü ve bağımsız olduğu, karar verme süreçlerine erkeklerle eşit düzeyde katılabildiği ve tam anlamıyla eşit yurttaş olduğu bir toplumun ancak özgür ve demokratik bir toplum olabileceğine işaret eden CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, kadın hakları konusundaki esas dönüşümün, toplumsal cinsiyet rolleri ve bunlara ilişkin değer yargıları değiştirilerek gerçekleşeceğini ifade etti.

 

 “CHP bir toplumsal dönüşüm projesi öneriyor”

 

      CHP Milletvekili Av. Kılıç, CHP’nin bir toplumsal dönüşüm projesi önerdiğini dile getirerek, şu hususları belirtti:

      “Bu toplumsal dönüşüm projesi, toplumsal cinsiyet rollerini değiştirecek ve bunun temeline kadınların eşit yurttaşlık hakkını koyacaktır. CHP, Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana yasal, siyasal anlamda öncüsü olduğu kadın-erkek eşitliğini, bugün tam anlamıyla hayata geçirmek ve güçlendirmek için gerekli siyasi irade ve kararlılığa sahiptir. CHP, hukuksal alanda attığı adımlarla Türkiye’de kadın-erkek eşitliğine ilişkin ilk büyük dönüşüme imza atmıştır. Şimdi sıra, hukuksal planda atılan bu adımların toplumsal yaşamın her alanına fiilen nüfuz etmesi için gerekli olan toplumsal zihniyet değişikliğini gerçekleştirmektedir. CHP, bu değişikliği gerçekleştirebilecek birikim, vizyon ve güce sahip tek siyasal partidir. CHP, her yurttaşın eşit olduğu, temelinde insan hakları bulunan özgürlükçü demokrasiyi kuracak, kadın-erkek eşitliğini toplumsal yaşamın her alanına hakim kılacaktır.” 

“Kadın temsilinin yüzde 50 olması teklifini Meclis’e sunacağız”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163