TCDD, müteahhit firmaya eliyle verdiği fazla parayı mahkemeyle geri almaya çalışıyor

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı Projesi’nde, firmaya fazladan 6 milyon 398 bin TL ödenmiş…

 

Gürer’in önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilgili firma aleyhine alacak davası açıldığını ve davanın devam ettiğini bildirdi.

 

FİRMAYA, SÖZLEŞMEYE AYKIRI ÖDENEN PARALAR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ankara- İstanbul Hızlı Tren Projesi kapsamında, müteahhit firmaya sözleşmeye aykırı bir şekilde ödenen paraları, yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

 

GERİ TAHSİLAT SAĞLANDI MI?

Gürer önergesinde, “Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi kapsamında yapılan İnönü-Eskişehir Kesimi Altyapı işinde dolgularda kullanılan ariyet ocağı malzemesinin kazılması için 2.083.555 TL ve nakliyesi işlemleri için 4.314.881 TL olmak üzere kesin hak ediş raporuyla yapılan sözleşme fiyatlarıyla toplam 6.398.436 TL (fiyat farkı hariç) sözleşmeye aykırı ödeme yapıldığı görülmektedir. Bu ödemelerin geri tahsilatı sağlanmış mıdır?” sorusunu yöneltti.

 

MAHKEME DEVAM EDİYOR

Önergeye yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara - İstanbul Hızlı Tren Projesi kapsamında yapılan İnönü - Eskişehir Kesimi Demiryolu Hattı yapım işinde, ariyet ocağı kazı naklinden dolayı TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından, ilgili firmaya alacak davasının açıldığını bildirdi. Bakan Karaismailoğlu, davanın devam ettiğini belirtti.

 

BU DAVALAR BİTMEZ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yönelttiği bir diğer soru önergesinde ise TCDD’nin sayıları 20 binleri aşan dava dosyalarını Meclis gündemine getirdi. Gürer, önergesinde, “TCDD Hukuk Müşavirliği kayıtlarında 2017 yılından toplam 20.607 dava devretmiş olup 2018 yılında takip edilen dava sayısı 26.384'tür. Bu davalardan 3.202 adedi 2018 yılı içinde sonuçlanmış, 23.182 dava ise 2019 yılına devretmiştir. KİT'ler içinde yargıya intikal eden kuruluşlar içinde TCDD'nin bu kadar davaya konu olması sebepleri ve dava konularının başlıca konu başlıkları nelerdir?” şeklinde soru yöneltti.

 

DOLANDIRICILIK, ZİMMET, GÖREVİ İHMAL….

Önergeye yanıt veren Bakan Karaismailoğlu, “TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce yürütülen ve 2019 yılma devredilen davalar genel olarak; alacak, derece kademe gösterge, sicil disiplin, dolandırıcılık, zimmet, görevi ihmal, gayrimenkul, görev yeri değişimi atama işleri, hırsızlık, ihraç, kamulaştırma, kaza, kira, maddi-manevi tazminat, vekalet görev, harcırah, sözleşme ücreti, unvan, mevzuat, ihale, imar ve kadastro konu başlıklarından oluşmaktadır” açıklamasında bulundu.

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×