ÜZÜM FİYATINI, ÇİFTÇİLERİN OLMADIĞI MASABAŞI TOPLANTIDA BELİRLEDİLER!

ÇAL ÇİFTÇİSİNE GEÇEN YILDAN DÜŞÜK FİYATI REVA GÖRDÜLER

 

Çallı üreticiler neden kendilerine fiyat reva görüldüğünü anlamlandırmakta zorlanırken, üreticinin parasını Eylül ayı ve seneye Şubat ayında almalarına yönelik planlamaya isyan . 

 


ÜRETEN ÇİFTÇİ, RAKAMI BELİRLEYEN BAŞKANLAR!

Geçen yıl 3,5 TL’den saMkları üzümün kg fiyatının, bu yıl çiOçilerin olmadığı toplantıda Çal Belediye Başkanı ve Ziraat Odası Başkanının katılımıyla geçen yıldan daha düşük fiyat olarak belirlenmesine tepki gösteren üzüm üreticisi Mehmet Orman sıkınıtılarını şu sözlerle dile getirdi: “Bu tarlayı çapalayan benim, işleyen benim, 40 derecenin alnda alınteri döken benim, gecenin 3’ünde kalkıp ilaçlayan benim, üreten benim. Yapılan planlama yanlış, bizim sesimizi kim duyacak. Üre3m çok zor ama güzel, alınterimizin karşılığını almak istiyoruz.”

 

MASAYA ÇİFTÇİSİZ OTURANLAR, ÇİFTÇİNİN ÖLÜM FERMANINA İMZA ATTI!

CHP Çal İlçe Başkanı Ömer Dağlı, Çal Ziraat Odası çiftçiyi zor durumda bırakan, hem üzüm fiyatları belirlenmesi hem de üretim planlamasında… Maliyetler göz önünde bulundurulmadan, çiftçiye danışılmadan masaya oturanlar, üre3cilerin yer almadığı toplanN yapNlar, üzüm üre3ticisini yok saydılar, zora soktular. Alınterini göz ardı edenler. Çal Karası 2,5 TL, Sultaniye Çekirdeksiz 2,5 TL olacak. Bir sonraki yıl 50-60 kuruş artış olacak. Bunu neye göre belirlediniz? Ağustos ayında satığınız ürünün yüzde 50’sini Eylülde, yüzde 50’sini 2021 Şubat ayında alacaksınız. Böyle bir satış olamaz.” diye konuşan İlçe Başkanı Ömer Dağlı şunları söyledi: “Bu planlamanın acilen değişmesi, üretenin yanında olunması gerekiyor. Zirai ilaç fiyatları, gübre, mazot fiyatları ortada… Çal çiftçisi desteklenmeli, fiyat birliği sağlanmalı, fiyat çiftçiyi kurtaracak şekilde olmalı.” 

 

BAŞKANLARA ÇAĞRI: YERİNİZ MASALAR MI TARLALAR MI?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, defalarca Çal ve Baklan Ovasında yerinde ziyaretler yapıp üreticilerin sorunlarını hem TBMM gündemine taşıdı hem çiftçinin sesini kamuoyuna duyurdu. Üretimi ve üreticiyi dışlayan, yaşanan ekonomik kriz ve pandeminin yaramadığı ağır faturanın halka ödetmlmesine karşı çözümün üretici dostu uygulamalar olduğuna dikkat çeken Biçer Karaca çiftçisiz toplanan yaparak geçen yıla göre düşük fiyat belirlenmesine imza atan Başkanlara çağrı yapan: Masalarınızdan kalkın, tarlalara gelin. Yöre halkının halini yerinde görün ve yaptığınız yanlıştan bir an evvel dönün!

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163