Bu Makale
1453 Tekil
Görüntülendi.
Prof.Dr. Ahmet Uysal’ın Amacı Nedir?

Prof.Dr. Ahmet Uysal’ın Amacı Nedir?

 

HaberTürk TV de katıldığı Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında Balkanlar’dan Türkiye’ye göç eden Boşnak, Pomak, Arnavut ve diğer Türkleri, ‘Türkleştirilmiş Türk’ olarak ifade etmesi kelimenin tam anlamıyla unvanı ile örtüşmeyen cahilce bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Unvanına çok yazık diyebiliyorum.

Yalnızca Suriyelilerle Balkan göçmenlerini aynı kefeye koyması ayrı bir cahillik.

Ünvanı Prof.Dr. olan bu şahsa şunu sormak istiyorum,  acaba Balkan göçmenleri üzerinden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mi vurmak istiyor? Bu söylemi ile Atatürk de Türkleştirildi mi demek istiyor?

Aynı programın konuklarından Prof.Dr.Ümit Özdağ gereken cevabı verdi aslında ‘Bunlar Konya’dan gitmiş Türkmenler’ diyor. Ünvanı Prof.Dr. olan şahıs saymaya başladı hemen, Boşnak, Pomak ve Arnavut’ları nereye koyacaksınız. Ünvanı Prof.Dr. olan Ahmet Uysal. Bu toplulukların sonradan Türkleştirildiklerini söyledi.

Unvanı Prof.Dr. olan muhterem Osmanlı Balkanlara hükmetmeye başladığı 1371 – 1912 yılları arasında hüküm sürdüğü Balkanlar’da Konya, Sinop, İnegöl, Karesi topraklarından ve daha birçok yerde yaşayan Türkleri Balkanlar’a taşıdı.

Unvanı Prof.Dr. olan Zatı muhterem ya da şunu mu demek istiyor. O dönemlerde Osmanlı’da yaşayanlar da Türk değildi mi demek istiyor.

Ne derse desin haddini aşan ve boş yalan yanlış bir açıklamadır. Kabul edilmesi imkansız.

Prof.Dr. ünvanlı şahıs eğer Balkanlar’la ilgili bilgi almak istiyorsa İstanbul ve İzmir’de çok büyük Balkan dernekleri var onlardan bilgi edinebilir. Bir şekilde Prof.Dr unvanı almış olabilir, ancak her şeyi bilecek demek değil diye düşünüyorum.

Osmanlı arşivlerinden de bilgi bulabilir. İstiyorsa ben ona Osmanlı arşivlerinde görevli araştırmacı yazar dostlarımız var ondan yardım almalarını sağlayabilirim.

Ünvanı Prof.Dr olan Ahmet Uysal Balkanlar’dan Türkiye'ye göç edenler Türk mü? Türkleştirilmiş Türkler mi? Bu konu hakkında.

Prof.Dr. Selahattin Döğüş'ün yazdığı, ‘Balkanlar’da Osmanlı Yerleşmesi Rumeli Gazileri’. Bu yazıdan öğrenebilir. Ünvanı Prof.Dr. olan Ahmet Uysal’a bu yazıyı okumasını öneriyorum. Yok okumayı sevmiyorsa gerçekleri Prof.Dr.Selahattin Döğüş ten öğrenebilir. Belki bir daha TV’ye çıkar ve Balkanlar’dan Türkiye’ye göç eden ailelerden özür diler. Özür dilemek bir erdemdir aslında.

 

Prof.Dr. Selahattin Döğüş bakın ne de güzel ifade etmiş Balkanlardan Türkiye ye göç edenleri;

Evlad-ı fâtihân olarak anılan ve fetihler genişledikçe Rumeli bölgesine Anadolu’dan getirilip yerleştirilen Türkmenler, batı yönlü fetihlerde ve fetih edilen bölgelerin korumasıyla birlikte Rumeli’nin iskânında önemli rol oynadılar. Sarı Saltuk’tan Simavna Kadısına, Hacı İlbeyi’nden Şeyh Bedreddin’e, Süleyman Paşa’dan Timurtaş Paşa’ya, Mihaloğulları, Evrenosoğulları, Tunahanoğuları vd. evlad-ı fatihan ordusu peyderpey bu bölgede iskân etmiş, bu bölgenin İslamlaşmasında etkili olmuşlardır.

 

uç bölgelere kaçan eski Selçuklu ve Osmanlı sarayına mensup şehzade ve liderler (İzzeddin Keykavus, Süleyman Paşa gibi), Rumeli’de bulundukları süre içerisinde buradaki verimli topraklara göçen göçebe Türkmenleri (muhacirleri) gaza için teşkilatlandırarak bölgedeki Türk iskânının temellerini atmışlardır. 1 Özellikle Osmanlı Beyliği zamanında Batı Anadolu sınır boylarını dolduran Türkmen muhacereti taşarak Rumeli’ye akmış, gazilik akımlarıyla birlikte Trakya çok süratli bir şekilde Türkleşmiştir.

 

Sonuç olarak; Yeni bir dünyaya, Rumeli’ye gelip yerleşmiş öz Türk kültürünün temsilcileri olan bu Yörük Türkmenler, Osmanlı fütuhatında büyük rol oynamış gerçek kahramanlardır.

 

Balkan Göçmenleri Türk mü? Türkleştirildi mi? H.Yıldırım Ağanoğlu kitaplarından öğrenebilir. Ben Ağanoğlu’nun kitaplarını okudum. Tavsiye ederim Prof.Dr. unvanlı Ahmet Uysal’a. Bilgi dağarcığını geliştirmesine kesinlikle yardımcı olacak bir kaynakçadır.

     

Unvanı Prof.Dr olan zatı muhterem şunu unutmasın Suriyeliler Arap kökenli Balkanlılar Türk kökenli. Aslında kendisinin de böyle olduğunu bildiğini düşünüyorum.

Ya gündeme gelmek için Suriyelilerle Balkanlıları bir tutuyor ya da yukarıda belirtiğim gibi Balkan halkı üzerinden Atatürk’ü itibarsızlaştırmak istiyor.

Amacı ne olursa olsun haddini ve kastını aşan bir açıklama.

Bir Boşnak unvanı Prof.Dr. olan zatı muhteremin bu açıklamasını asla kabul etmiyorum.

Bu zatı muhterem ne zaman Prof.Dr. unvanını almış ne şekilde almış bunun araştırılması gerektiğini düşünüyorum.

 

Sağlıcakla kalın…

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×