Bu Makale
377 Tekil
Görüntülendi.
ROMA, İYON VE HELEN LAHİTLERİ İLE BOŞNYANİN STEÇAKLAR ARASINDAKİ FARK VE BOŞNAKLARIN KÖKENLERİ!?

ROMA, İYON VE HELEN LAHİTLERİ İLE BOŞNYANİN STEÇAKLAR ARASINDAKİ FARK VE BOŞNAKLARIN KÖKENLERİ!?

 

Ölen kişinin cesedini içinde bulunduran taş veya mermer mezarlar lahit olup, ölen kişinin cesedi toprak altına gömülüp, üzerinde mezar taşı olan Steçak'tır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi'ndeki Roma, İyon ve Helen dönemlerinden kalma lahitler ile Bosna Hersek, Sancak ve Bugünkü Batı Karadağ Devleti sınırlarının batı bölgelerinde bulunan Ortaçağ Boşnak mezarları (Stećci/Steçaklar) arasındaki fark: Romalılar, Eski Anadolulu medeniyetleri (Truvalılar, İyonyalılar, Lidyalılar, gibi) ve Eski Helenler mezarlarını kendileri yapmazlardı. Taş ve mermer sanatçılarına para ödeyerek yaptırıyorlardı. Boşnyaninler (Ortaçağ Boşnaklar) ise Steçakları kendileri için bizzat kendileri taştan, üzerine şekil ve motifler ile yazıtlarını oyarak ve Bosancitsa Alfabesi ile yazarak yaparlardı.

Lahit; özellikle Antik Çağ'da insanların ölülerini muhafaza ettikleri, genellikle yeryüzünde sergilenen ve çoğunlukla taştan, mermerden oyulan, sandık şeklinde bir mezar olup, ölen kişinin cesedini içinde bulundurur, Steçak ise ölen kişinin cesedi toprak altına bir taştan sandık içine gömülüp, üzeri toprakla örtüldükten sonra, üzerine şekilli, motifli ve yazılı mezar taşı olan mezardır.

Arkeoloji bize Eski Boşnakların (Boşnyaninlerin) medeniyet seviyelerinin İlirler, Anadolu'daki site şehirleri medeniyeti, Helen medeniyeti ve Roma medeniyeti devamı olduğunu, Sırpların, Karadağlıların ve Hırvatların ise söz konusu medeniyetler ile hiçbir bağlantılarının olmadığı ve söz konusu medeniyetlerden Balkanlara gelinceye kadar haberlerinin dahi olmadığını gösteriyor.

Eğer biri çıkar da Boşnaklar falan milletten, filan soydan geliyor diye konuşuyorsa biliniz ki o, sadece kendi adına konuşuyordur ve kendisi ile ailesi ifade ettiği o falan veya filan milletten ve soydan olup, genel olarak Boşnaklar adına konuşma hakkına sahip değildir.

 

Son 25 yılda açıklanan bilimsel verilere göre Boşnakların kökenleri çoğunlukla Avrupa'nın en eski halkalarından biri olan kasim Bosna halkı ile tarih içinde Batı Balkanlardan gelip geçmiş kavimlerin, halkların Bosna Hersek ve Sancak'ta kalıp oralara yerleşmiş ve oradaki yerli halkla karışmış olan insanlardan geliyor.

 

Özellikle birilerinin Boşnaklar Slav'dır tezi, bir siyasal propaganda söylemi olup, son zamanlarda uluslararası saygın bilim merkezleri tarafından Bosna Hersek sakinleri üzerinde yapılan genetik DNK araştırmalarının sonuçları tarafından da çürütülmüştür!.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163