KARADAĞ CUMHURBAŞKANI DANIŞMANI Dr. HALİLOVİÇ  İZMİR’DE GÖRÜŞMELER YAPTI

KARADAĞ CUMHURBAŞKANI DANIŞMANI Dr.HALİLOVİÇ

İZMİR’DE GÖRÜŞMELER YAPTI

 

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç’in Danışmanı Dr.Amer Haliloviç ve beraberinde ki heyet, Türkiye’de bulunan Boşnak derneklerini ziyaret ederek işbirliklerinin ilerlemesi için neler yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulundu. Haliloviç,  İstanbul’da ki temaslarının ardından, İzmir’e gelerek İzmir Bosna Sancak Derneği’ni ziyaret etti.İzmir’e yaptığı ziyarette önemli konulara değinen Dr.Amer Haliloviç’le Karadağ göçmeni bir ailenin çocuğu olarak bende kendisiyle söyleşi yaptım, şunları söyledi:  


“Bu güne kadar gayet iyi giden Karadağ ve Türkiye devletleri arasında ki ilişkilerimizi biraz daha ileriye götürebilme adına İstanbul ve İzmir’de bir dizi temaslarda bulunduk. İzmir’de ki iş insanlarını Karadağ’a yatırım yapmaları için davet ediyoruz.”


Değişik tarihlerde Karadağ’dan Türkiye ye göç eden Boşnakların burada ki durumları hakkında, iki ülke arasındaki ilişkiler ve dernekler hakkında görüşlerini dile getiren,


Karadağ Cumhurbaşkanı Danışmanı Dr.Amer Haliloviç,”‘Karadağ ve Türkiye Devleti arasındaki ilişkiler çok iyi ve yüksek düzeyde. Karadağ Hükümeti ve halkı Türkiye’yi dost olarak görmektedir. Karadağ Cumhurbaşkanının Türk halkına selamlarını ve dostluğunu getirdim. Bizim dileğimiz; ilişkilerimizi daha üst seviyelere çekmektir.


Kendinizi Türkiye de nasıl hissediyorsunuz;

Dr.Haliloviç; Kendimi, Türkiye’de kendi evimde gibi hissediyorum, benim ikinci vatanım olarak görüyorum. Türkiye de kendimi hiçbir zaman yabancı gibi hissetmedim hissetmiyorum. Türkiye de benim çok sayıda akrabam yaşıyor.

Karadağ Cumhurbaşkanımız Djukanoviç Türk halkını Karadağ’a bekliyor. Ayrıca Türk iş insanlarının Karadağ da yatırım yapmasını istiyor. Türk halkının turistik gezilere gelmesini bekliyoruz. Türkler Karadağ da kendilerini kendi evinde hissedecekler.


Karadağ’dan Türkiye’ye göç eden Boşnaklar hakkında ne düşünüyorsunuz;

Dr.Haliloviç; Karadağ’dan 1912 yılından günümüze, Türkiye ye çok sayıda Boşnak göç etmiş durumda. Göç eden bu Boşnaklar Karadağ ile Türkiye arasında önemli bir köprü vazifesi görüyorlar. Türkiye sınırları içerisinde çok sayıda Karadağ dan göç eden Boşnak bulunduğu için bizde İstanbul da ki Boşnak derneğini ve İzmir’de bulunan İzmir Bosna Sancak Derneği’ni ziyaret ediyoruz.


Bizleri mutlu eden bir konuda, Karadağ’dan Türkiye’ye göç eden Boşnakların Türkiye’de her alanda çok başarılı olduklarını gördük, bu bizleri çok mutlu ediyor.


Burada bizim yaptığımız temaslarda, Karadağ’dan göç etmiş üçüncü, hata dördüncü nesille görüşüyoruz. Burada beni mutlu eden en önemli konu ise görüşme yaptığımız derneklerde çok kişi Boşnakça konuşuyor olması ve Boşnak örf, anane ve adetlerinin unutulmamış olmasıdır.


İzmir Hakkında ne düşünüyorsunuz;

Dr.Haliloviç; İzmir’e ilk defa geliyorum, İzmir Bosna Sancak Derneği bizleri burada yaşayan Karadağ’dan Türkiye ye göç eden Boşnaklarla buluşturdu. İzmir’de de Boşnakça konuşan çok sayıda Karadağ göçmeni ile tanıştım. İzmir’de benim akrabalarım yaşıyor. İzmir’de iki gün kaldık buda kısa bir süre, ancak güzel bir kent, İzmir’e yeniden geleceğim.


Son olarak şunu ifade edeyim, Türkiye’de kendi evimde olduğumu hissediyorum. Kardeşlerimle beraber olduğumu hissediyorum. Türk vatandaşlarının da Karadağ da kendilerini kardeşlerinin yanında olduğunu hissetmelerini istiyorum.


Ben, Karadağ da tıp doktoru olarak çalışıyorum, Aynı zamanda Karadağ Cumhurbaşkanımızın danışmanıyım.


Karadağ’da ki yoğun iş temposu arasında yorgunluğumu ve stresimi atmak için Türkiye’ye geliyorum. Birkaç gün Türkiye de dinleniyorum pozitif enerji alarak Karadağ’ a işlerimin başına dönüyorum.


Türklerin misafirperverliğini çok iyi biliyorum, bundan sonra daha sık gelmeye çalışacağım ve ilişkilerimizi daha üst seviyelere getirmek için çalışmalar yapacağım.’ Dedi.

 


Haber: Doğan Prepol (Poroviç)Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163