Çocuk Kanseri tanısı daha hızlı konacak, tedaviye erken başlanacak…

LİONLARDAN HASTANEYE 134 BİN DOLARLIK CİHAZ BAĞIŞI

 

Çocuk Kanseri tanısı daha hızlı konacak, tedaviye erken başlanacak…

 

 

Ege ve Akdeniz Lions Kulüpleri Federasyonu çatısı altında düzenlenen kampanyalar ile Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne çocuk kanserinin erken tanısını sağlayabilmek için 134 Bin Dolarlık cihaz bağışlandı. Uluslararası Lions Kulüpleri Dünya Başkanı Gudrun Yngvadottir ‘in de katıldığı törenle cihazlar hastaneye teslim edildi.  

 

Kampanya, Uluslararası Lions Dernekleri 118-R Yönetim Çevresi Federasyonu’na bağlı, İzmir Menemen Kubilay Lions Kulübü’nün önderliğinde, İzmir Alaybey Lions Kulübü, İzmir Aliağa Lions Kulübü, İzmir Bayraklı Smyrna Lions Kulübü ve İzmir Phokaia Lions Kulübü’nün ortaklığında gerçekleşti. Sosyal ve kültürel etkinlikler ile bağışçılardan toplanan 34 bin dolarlık yardımlara ilave olarak   Uluslararası Lions Vakfı (LCIF)’den  100 bin Dolarlık katkı sağlandı. 

 Kampanyalarda toplanan 134 bin Dolar  ile çocukluk çağı kanseri nöroblastom hastalığında tanı, tedavi kararı ve takibinde kullanılacak, moleküler incelemelerin etkin yapılması için, yeni nesil dizi analiz cihazı ve ilgili ekipman ve malzemeler satın alınarak ,  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü, Temel Onkoloji Eğitim ve Araştırma Laboratuvarına bağışlandı.

 Cihazların hastaneye bağışlanması töreni,  iki yüzü aşkın ülkede 1.457.000 gönüllüsü ile çalışmalarını sürdürmekte olan sivil toplum kuruluşu, Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği’nin Dünya Başkanı, İzlandalı Gudrun Yngvadottir, Uluslararası Lions Kulüpleri Türkiye Konfederasyon Başkanı Nasuhi Öndersev, Uluslararası Lions Dernekleri 118 R Federasyon Başkanı Zeynep Kocasinan, bağışı gerçekleştiren kulüplerin başkan ve üyeleri,   Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Ünal, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Celiloğlu, Enstitü Müdürü, Pediatrik Onkololi Başkanı Prof. Dr. Nur Olgun, Temel Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Safiye Aktaş, Türkiye ve İzmir Lions Federasyon ve Derneklerinin üyelerinin katılımları ile gerçekleşti. Açılışa ayrıca Onkoloji Enstitüsü öğretim üyeleri, öğrencileri ve çalışanları da katıldı.

 

Açılış töreninde yapılan konuşmalarda projenin amacının Türkiye’deki nöroblastom başta olmak üzere çocukluk çağı kanserlerinin ve diğer hastalıkların moleküler analizlerinde daha etkin, kapsamlı ve hızlı yöntem oluşturulması olduğu ifade edilmiştir. 

 

Bağış; NGS (next generation sequensing) miniseq dizi analiz

cihazı, cihazın konuşlanacağı yer için klima, buzdolabı ve ayrıca 100 olguluk

nöroblastom moleküler analiz paneli için tüm sarf malzemelerini de kapsamaktadır.

Bu cihaz ile tüm kanser hastalarında, uygulamalarda ve

araştırmalarda hızlı çoklu gen analizleri yapılabilecektir. Hedefe yönelik kişiye

özgü tedavi kararları çok kısa zamanda ve daha düşük maliyetli olarak belirlenebilecektir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163