Bu Makale
218 Tekil
Görüntülendi.
SİVAS KONGRESİ ve MANYAS / EŞENLİ KÖYÜ'NDEN ÇERKES YUSUF BEY
SİVAS KONGRESİ ve MANYAS / EŞENLİ KÖYÜ'NDEN ÇERKES YUSUF BEY
Giresun (Savaştepe) Muharebesi ve Balıkesir-Manyas Eşenli Köyü'nden Çerkez Yusuf Bey
Aşağıda yıpranmış fotoğrafını paylaştığım kahraman Balıkesir'in Manyas ilçesi Eşenli Köyü'nden Çerkez Yusuf Beydir. İkinici fotoğrafta görüldüğü gibi kendisi Sivas Kongresi'ne de katılmış olup Atatürk'ün içinde bulunduğu Sivas Kongresi anı fotoğrafında yer almıştır. Kesme yaptığım üçüncü fotoğrafta Alfred Rüstem Beyin arkasında ayakta duran kişidir. Sivas kongresine katılmış omasına rağmen kongre tutanaklarında ismi yoktur.
Kendisi kuvayı milliyede aktif olarak yer almış 29 Haziran 1920'de ilçemizin güneyindeki Çomaklı mevkisindeki savaşlarda cephemizin sağ kanat kumandanıdır. Savaştepe Muharebesinde sağ kanat bugünkü Yeşilhisar yolu üzerindeki Un Fabrikası merkezli kurulan savunma hattıdır. Albay Kazım Özalp ve Yüzbaşı Kemal beyin anılarında burada yaptığı muharebelere değinilir. Yine ATASE arşivindeki Giresun Muharebesi Harp Raporında adı geçer.
Eşenli Çerkez Yusuf bey 29 Haziran 1920'de Çomaklıda cephemizin bozulması üzerine Balıkesir ve oradan Bursa'ya geri çekilen kuvvetlerimiz arasında yer almıştır. Arkasından gizlice İstanbul'a gidip Akbaş Cephaneliği baskınında Anzavur Ahmet'e yardım eden Şah İsmail ve Gavur İmam'ı cezalndırmak istemiş ancak Şah İsmail'i adamlarının pususuna düşerek katledilmiştir.
O bir kahramandı. Sivas Kongresi'nin 100. Yılında ruhu şad mekanı cennet olsun Çerkez Yusuf Bey, seni unutmadık. 
 
Yazan ve yayına hazırlayan Ramazan Balkan.
***
Ramazan Balkan kimdir ?
" Milli Mücadele'de Savaştepe"  ve "Cumhuriyet Arşivinde Savaştepe" kitaplarının yazarıdır. 
Onunla aynı okuldan mezun olmanın gururunu taşıyorum. Önce Savaştepe Köy Enstitüsü , sonra Savaştepe İlköğretmen Okulu daha sonra Savaştepe Öğretmen Lisesi olan okulumuzun adının yaşatılmasına katkı sağlayanların daha çok üretmesi, yazması dileğimdir..
 Bizleri yetiştiren öğretmenlerimizin emeklerine binlerce teşekkürler. Ramazan Balkan kardeşim , kitaplarının arkasına kendi öz geçmişini yazmış. Ben de onu buraya almaktan onur duydum. 
Sivas Kongresi'ne katılan Balıkesir / Manyas ilçesi Eşenli Köyü'nden Çerkes Yusuf Bey'i tarihin derinliklerinden bulup çıkaran Tarih Öğretmeni Ramazan Balkan'a kolaylıklar diliyorum. Çalışmalarını ilgi ile izliyorum. Kutlu başarıları daim olsun. Kayıtlarımıza geçmeyen ve sadece anılarda söz olarak kalanların da bulunup çıkarılması umudumu hiç kaybetmedim. Gazeteci Necmi Onur'un yazdığı " İngiliz Kemal"  kitabında Savaştepe ile ilgili tarihi bilgileri yeniden okumanın önemini bir kez buradan vurgulayayım. 
***
Ramazan Balkan
16.12.1966 tarihinde Balıkesir'in Savaştepe ilçesi Karacalar Köyü Çalıköy mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Cumhuriyet döneminin devlet- vatandaş işbirliği ile yapılan ilk eğitim kurumlarından olan Karacalar Köyü Mustafa Hangal İlkokulu'nda tamamladı. Orta ve Lise öğrenimini ise Savaştepe Öğretmen Lisesi'inde yaptı.Uludağ Üniversitesi / Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği bölümünden 1988 yılında mezun oldu.İlk görev yeri olan Şanlıurfa Siverek Kız Meslek Lisesi'ne 07.11.1988 tarihinde atandı.Bu ilçemizde; Siverek Ortaokulu ve Siverek Kapalı Cezaevi'nde derslere girdi. 
1992 yılında Afyonkarahisar'a atandı ve burada ; Büyükkalecik Ortaokulu, Merkez Endüstri Meslek Lisesi ve Ticaret Lisesi'nda görev yaptı.Evli ve iki çocuk babasıdır. 
" Milli Mücadele'de Savaştepe" adlı çalışması , AKÜ Sosyal BilimlerEnstitüsü Tarih Anabilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak tamamlanmış ve kitap olarak basılmıştır.  "Cumhuriyet Arşivinde Savaştepe" ,ve "İlkçağda Savaştepe Tarhi" isimli çalışmaları da kitap haline gelmiştir. "Savaştepe'de Yörükler ve Türkmenler" adlı çalışması ise basıma hazır hale gelmiştir. 
Bunlar dışında; Tarihte Savaştepeliler, Osmanlı Tarihlerinde Savaştepe, Osmanlı Temettuat Kayıtlarında Savaştepe,Osmanlı Salnamelerinde Savaştepe ve Savaştepe Köy Enstitüsü adlı çalışmaları devam etmektedir.
Başarıları daim olsun.
***
Not:
Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Türk Ocakları'nin birlikte düzenlediği "Milli Mücadele'nin 100. Yılında Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir" sempozyumuna gönderdiğim "MİLLİ MÜCADELE'DE SAVAŞTEPE (GİRESUN) MUHAREBESİ " başlıklı bildirim kabul edilmiş olup sempozyum davetiyem geldi. İlk defa uluslararası bir tarih sempozyumunda Savaştepe konuşulacak .
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×