Girişimci Turhan Kendirli Tarımda Rekor Denemesi için HazırHedefim Global Gıda Kıtlığında Ülkeme ve Çiftçime Destek Olmak

Niğde doğumlu, evli ve 4 çocuk babası, üniversite mezunu Kendirli, çiftçilerimizin en büyük sorununun girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasını tespit ettikten sonra global ölçekte araştırmalarını yoğunlaştırıyor. Hayvan yetiştiriciliği konusunda deneyimi ve çiftçinin harcama kalemlerini bildiği için alternatifler üzerinde çalışırken, İspanyolca adı Maralfalfa olan bitki ile karşılaşıyor. Kendirli “Napiyer Bitki Ailesi üyesi pakchong1 serisi ürün ile karşılaştığımızda doğru yolda olduğumuzu anladık. Hedefimiz kaba yem üretiminde düşük maliyet/etkin zaman kullanımı ile girdi maliyetlerini düşürerek genel anlamda gıda piramidinin tabanını rahatlatarak ülke genelinde et ve süt ürünlerinin fiyatında denge sağlayabilmek.  Ürünün yetişme koşullarını analiz ettikten sonra İzmir’i pilot bölge olarak seçtik. Hayvancılığın yoğun olmasının yanında iklim ve toprak yapısı ile hasat sayımızı da arttırma fırsatı sunuyor. İşte bu noktada Türk Tarımı ve Hayvancılığı için yeni bir geçiş dönemine imza atacağız. Maralfalfa  Eminiz ve projemize güveniyoruz bu nedenle de Pazar günü ekilen alan/hasat edilen ürün noktasında kaba hayvan yeminde noter huzurunda rekor denememiz olacak. Ülkemiz için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz; çiftçimizin yanında olacağız ve çözüm yollarını birlikte üreteceğiz.”

 

Doğa Dostu Ekim, Çiftçiye Ekonomik Destek, Çoklu Kullanım

Ülke iklim ve toprağına uygun olan ürünün ekim sürecindeki maliyetler ve doğaya zararsız, hatta tasarruf sağlayan üretim sürecinde hasat sonrası kullanım ve depolama süreçleri de başarılı bir proje ülke tarımında hayata geçirildi. Bitkinin kullanım alanları hayvan kaba yemi sunumunda yeşil, kuru ve silaj olarak üretici ve çiftçinin tercihe bağlı olarak sunuluyor. Bioenerji santrallerinde ham madde olarak da ticari değeri bulunan ürün yakıt peleti olarak da kullanılıyor. Tohumu olmayan Maralfalfa çelikleme yöntemi ile üretiliyor. Sadece hayvan gübresi ile üretildiği için ekim alanlarında toprak hiçbir kimyasal ürün ile tahrip edilmiyor. Kimyasal kullanım olmadığı için tüketecek hayvanlarda doğal yollarla besleniyor. Ette ve sütte verimlilik, kalite, doğallık korunuyor. Günümüzün en büyük sorunlarından susuzluğa karşıda damlama sistemi kullanımı ile su tasarrufunda maksimum verimlilik sağlanmaktadır. Hasat sayısının da ülke iklim ve toprak yapısı sayesinde fazla olmasına istinaden her alanda kar ettiren Maralfalfa ülke geneline yayılmak için hazır.

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163