banner183

Tarım ve Hayvancılıkta Rekor Kıran Hasat

-          Muadil ürünlere göre 3’te 1 daha az sulama ihtiyacı

-          Kimyasal gübre ve ilaç kullanılmıyor

-          Yıllık 3 Hasat, Muadil Ürünlere Göre Ekim Alanında 5 Kat Fazla Ürün

 

Doğal Tarım Teknikleri ile Suyumuza ve Toprağımıza Sahip Çıkılıyor

Maralfalfa bitkisi Napiyer Bitki Ailesine üye, dünya genelinde hayvan kaba yem alanında kullanılan bir ürün. Turhan Kendirli, Türkiye’ye getirdiği ürünün 13 farklı çeşidi üzerinde Ar-Ge yaparak üretimini sağlayan dünyada ilk ve tek kişi. Tarıma adanan bir ömür ve çiftçinin desteklenmesi için üretilen sayısız proje ile geçen yıllar… Tek beklentisi yanlış üretim, dikim ve hasat yöntemleri ile çiftçinin kayıp yaşamaması ve yanlış kişiler ile iş birliğine girmemesi. Maralfalfa bitkisi özellikle damlama yöntemi ile kullanıldığında maddi harcama ve iş gücünün günümüz şartlarının altına gelerek çiftçinin yükünü azaltıyor. Günümüzdeki su kıtlığını hesap edince doğru ürün hayvan yeminde kesinlikle maralfalfa. Yıllardır süregelen toprak defermasyonu (toprağa atılan kimyasal ilaç ve gübreler) ülkemizin genel sorunu oldu. Maralfalfa için hayvan gübresi dışında hiçbir katkı maddesine gerek duyulmuyor. Ek bir maliyet ya da toprağı kirletmek kesinlikle yok. Çelikleme tekniği ile üretilen ürünün muhafazası oldukça kolay ve geleneksel yöntemlerin benzeri. 13 yıl boyunca ürün verebilen, yıl içerisinde yapılan 3 hasat ile muadillerinin açık ara önünde fark oluşturan bir ürün.
 
Turhan Kendirli, “Motivasyonum bu ülkedeki bu çocuklar ve yeniliklere açık çiftçiler” diyor. Kendirli etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün Sümeyra kızımız burada toplanmamıza vesiledir.İlk iletişime geçtiğimizde şaşkındım ama şimdi gururluyum. Biz geleceğimizi güvence altına almak için tarım alanında projeler geliştirirken, Sümeyra kızımızın yaptığı bu girişim umarım tüm bilinçli çiftçilere ve tarım sektör yöneticilerine örnek olacaktır.


Doğal Üretiliyor, Doğal Olarak Kendisini Haftalarca Koruyor
Maralfalfa bitkisinin bir diğer önemli özelliği de hasat sonrası saklama koşullarının sadeliği ve yüksek form dayanıklılığı. Ürün benzerleri ile kıyaslandığında saklama sürecinde hiçbir katkı maddesine ihtiyaç duymuyor, ayrıca özel bir saklama alanı ya da malzemesine de ihtiyaç duymuyor. 3 aya yakın süreyle açık havada kalabiliyor ve günlük olarak hayvanlara sunulan porsiyonların ilk dökümü ve son dökümü arasında tazelik, kalite ve besin değeri açısından eksilme ya da fark bulunmuyor. Hayvancılıkla uğraşanlar için besi alanlarının yakınında belirlenecek alanlarda yüksek verim ile mikro ekim alanlarında istenilen hedeflere hesaplı bütçeler ile ulaşılabilir. Hayvan yemi satıcıları için de benzer bir piyasa söz konusu; saklama ve nakliye standartlarındaki hesaplı maliyetler ile yüksek kar getirisi bu üründe mevcut.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163