“Yeraltı Sularını Görünür Kılalım”

“Çocuklarımıza yaşanılır bir Dünya bırakmak için, yeraltı sularımızı korumak ve sürdürülebilir biçimde yönetmek kaçınılmazdır”

 

                    Güzel, mavi gezenimizdeki yaşam için çok değerli ve vazgeçilemez işlevleri ve katkıları olan yeraltında hareket halindeki sular; denizlerin, göllerin, nehirlerin suları gibi ya da yağmur ve kar gibi çıplak gözle görünür değildir. Belki de bu yüzden hayati işlevlerine karşın çoğu insan, kurum ve hatta politika yapıcılar için gözlerden ve akıllardan uzaktırlar. Dünya Su Günü 2022 teması bu nedenle yeraltı suyunu görünür kılarak, onu korumaya, verimli ve sürdürülebilir yönetmeye odaklanmış bulunmaktadır.

          Yeraltı suları dünyadaki tüm içme suyunun neredeyse yarısını, tarım için kullanılan suyun yaklaşık %40'ını ve sanayi için gerekli olan suyun yaklaşık üçte birini sağlar. Bunun ötesinde ekosistemleri besleyen, nehirlerin taban akışını koruyan, kara çökmesini ve deniz suyu girişini önleyen yeraltı suları, iklim değişikliğine uyum sürecinin de vazgeçilmez bir parçasıdır.

          Ne yazık ki yeraltı suları dünyanın ve ülkemizin birçok yöresinde aşırı tüketilmekte ve kirletilmektedir. Yeraltı suları eğer kendilerini yenilemeye olanak bulamadan aşırı tüketimle karşılaşırsa, su seviyeleri hızla düşer. İşte o zaman yeraltı suyu değil ama yeraltı suyunun kötü yönetiminin sonuçları insanlar için görünür olur. Bu sonuç tarım için ise çok acı olur.

          Konya Ovası’nda ortaya çıkan binlerce obruk yeraltı suyunu görmezliğimizin ve değerini bilmezliğimizin açık kanıtları olarak bugün gözlerimizin önündedir.

          Dünyada iklim krizinin giderek derinleşmesi, nüfus artışının devam etmesi karşısında artık her bir damla suyun değerini bilmek durumundayız. Su tüketiminde en büyük payı alan tarımın bu alandaki sorumluluğu da aynı ölçüde büyüktür.

          Tarım ve Gıda Etiği Derneği olarak Dünya Su Günü’nde yeraltı suyunu görünür yapmanın önemini vurguluyor, ekolojiyi önceleyen, bilime ve etik değerlere dayanan bir tarımda su yönetimi programının ivedilikle hazırlanarak ödünsüz bir biçimde hayata geçirilmesi için ilgili tüm kesimleri göreve davet ediyoruz.

 

          Saygılarımızla…

Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET)

Yönetim Kurulu 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163