Bu Makale
598 Tekil
Görüntülendi.
TERZİ KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKERMİŞ!!!

TERZİ KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKERMİŞ!!!

Halkız Biz’in Değerli okuyucuları,

Önceki makalemde;  neden bu “TERZİ KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKEMEZMİŞ” başlığını verdiğim konusunda bilgilendirme  yapmış ve makalemin sonunda  da “Ama kendi sorununu çözmeye kalktığında bin bir güçlükle karşılaşırsın ve baktın ki iş çıkmaza gidiyor ve çözülemeyecek duruma geldi ise bu defa sen başkalarından yardımcı olmalarını istersin”. “Yaşadığım sorunları ve çözümlerini bir sonraki makalemde anlatmaya çalışacağım.” şeklinde bitirmiş idim.

Okurlarımdan çok sayıda olumlu mesajlar aldım. Tabi ki bu mesajlar beni çok mutlu ettiği gibi, yüreklendirdi ve cesaretlendirdi de;

Bu nedenle, her ne kadar aşağıda yazdıklarım ve bundan sonra yazacağım olaylar benim şahsi meselelerim olsa bile, siz değerli okurlarımın da başlarına böyle veya benzeri olaylar gelmeden nelere dikkat etmeleri, nasıl davranmaları, ne gibi önlemler almaları gerektiği ve   bu tür olaylar ile karşılaştıklarında sorunlarını nasıl çözebilecekleri yönünden bilgi sahibi olmalarını temenni ettim.

Çok sayıda örnek olabilecek olay var ama ben güncel olayları ön plana alıp, en sondan bir önceki olaydan başlayayım.

Şöyle ki; 8 Kasım 2022 Salı günü sabah saat 09,30’da 4060 Nolu Uyap’dan  (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) cep telefonuma  gelen mesajda; “35…XX plakalı araca İzmir İcra Dairesinin 0000/000 Nolu dosyasında haciz mahrumiyeti eklenmiştir”  yazıyordu.

Bu da nereden çıktı diye önce şaşırdım, hemen bilgisayarımdan “UYAP VATANDAŞ PORTALINA” e-imza ile giriş yaptım ve icra dosyamı buldum. İcra dosyasını sorguladığımda ne göreyim, Tariş Sigorta Acenteliği  A.Ş.’de 1999 yılında Genel Müdür Vekili olarak görev yapmakta iken, çalışanların maaşlarını almakta oldukları ve benim de yıllarca hesap sahibi olduğum bankanın vekili tarafından aracıma haciz işlemi yapılmış.

Dosyadaki evrak bilgilerinden Ödeme Emrini görünce meseleyi öğrenmiş oldum.

Mesele neydi? 1999 yılında bir çalışanım, bankadan kredi çekmiş veya kredi kartı çıkartmış,  ben ve diğer bir çalışanım da Genel Kredi Sözleşmesinde müştereken ve müteselsilen kefil olmuşuz, kredi çeken veya kredi kartını kullanan çalışanım, borcunu ödemeyince banka tarafından 27.08.2010 tarihinde (yaklaşık 10 yıl sonra) borçlu ve kefiller olarak bizlere İcra Müdürlüğünden icra takibi başlatılmış.

 

İcra Müdürlüğü 27.08.2010 tarihinde başlatılmış olan icra takibi için önce şirket adresine ödeme emri gönderilmiş, (ben 2000 yılında görevden ayrılmıştım), ödeme emri tebliğ edilemeyince de,  bu defa Mernis’de  (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) kayıtlı adresime tebligat çıkarılmış ve 15.07.2011 tarihinde tebligat yapılmış ve ben de 20.07.2011 tarihli dilekçe ile itiraz etmişim, İcra Müdürlüğünde dilekçem 22.07.2011 tarihinde kayda alınmış ve itirazım üzerine de benim hakkımda icra takibinin durdurulmasına karar verilmiş.

İcra dosyası başka bir avukata devredilmiş, o avukat tarafından da 18.12.2020 ve 23.06.2021 tarihlerinde sadece borçlu adına icra takibi ve haczi yenilenmiş, 25.08.2021 tarihinde ise bu defa asıl borçlu ve diğer kefil adına icra takibi ve haczi yenilenmiş olmasına rağmen aynı tarihte itirazım olması ve icra takibinin durdurulmasına dair karar olmasına rağmen, benim adıma da icra takibi ve haczi yenilenmiş, benim ismimin de borçlular hanesine kaydedilmiş olduğunu gördüm.

Avukatlara verilmiş bulunan sorgulama yapma yetkisiyle de, Tapu ve Araç Sorgulaması yapılıp, benim hakkımda da haciz işlemini başlatmışlar.

İcra dosyasında ne göreyim, 05.09.2022 tarihinde de evime haciz işlemi yapılmış, araç için Uyap’dan mesaj gelmese ve icra dosyamda sorgulama yapmasam haciz işlemlerinden haberim dahi olmayacaktı. Hatta icra dosyamı sorgularken SAFAHAT bölümünü incelerken ne göreyim, bankanın avukatı tarafından UYAP AVUKAT PORTALDAN gündüz, gece geç saatlerde (örneğin:23:12, 01:17, 00,59 gibi ), sabaha karşı saatlerde (örneğin 04:11, 05:19, 06:09 gibi),

  devamlı olarak malvarlığımın sorgulandığını gördüm. Gündüz mesai saatlerinde yapılan sorgulamaları normal karşılıyorum, ancak mesai saatleri dışında gece geç saatlerde ve sabaha karşı saatlerde yapılan sorgulamalara aklım bir türlü ermedi. 

Neyse olayımıza döneyim, cep telefonumda mesajı alınca, önce Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Adli Bilirkişilik yapmakta olan kızım Hande Hamamcılar Ertunç’u arayıp, bilgi verdim ve ne yapmam gerektiğini sordum. O da baba bunda bir yanlışlık var, sen en iyisi ya emekli İcra Müdürü arkadaşını ya da icra konularında uzman, yetkin ve çok bilgili olan Avukat Şenay Ablayı  (Biçer) ara o sana yol gösterir ve yardımcı olur dedi.

Ben de Avukat Şenay Biçer’i aradım telefonu cevap vermeyince, İcra Müdürlüğünden emekli Müdür arkadaşımı aradım ve konuyu kısaca özetledim. Sen hiç merak etme büyük bir ihtimalle yanlışlık olmuştur,  sen dosya numarasını gönder avukat ile görüşeyim dedi.

Öğleden sonra Av.Şenay Biçer aradı ve konuyu kısaca özetledim, sen İcra Müdürlüğünden icra dosyasındaki tüm belgelerin fotokopilerini al, çünkü eski tarihli bazı evraklar taranıp bilgisayara kayıt olmamış olabilir dedi.

Bir gün sonra emekli İcra Müdürü arkadaşımı aradım, dün aradım dosyayı inceleyip haber verecekti, hemen arayayım dedi, aradan beş dakika geçmeden aradı ve avukat, dosyanın 6 bin küsur TL. civarında olduğu ve 3 bin küsur TL. ödeme yapmam halinde dosyayı işlemden kaldırabileceğini söylemiş, tabi ki ben de hemen “benim beş kuruş dahi borcum yok ki ben kefildim “ dedim ve bundan sonra ne yapabilirim dediğimde Mahkemede dava açabilirsin dedi ve ben de yardımları için teşekkür ettim. Bunun üzerine Av.Şenay Biçer’i tekrar aradım ve bugün (11.11.2022 tarihinde) İcra Müdürlüğüne gidip, icra dosyamdaki tüm belgelerin fotokopilerini alacağım dediğimde sen İcra Müdür Yardımcısına git bu çok acil ve süreli rica et dedi. Ben de direkt ilgili İcra Müdürlüğüne gittim ve Müdür Yardımcısına dosya numarasını söyleyip tüm belgelerden birer fotokopi almak istiyorum dediğimde, hemen verelim yalnız bir dilekçe verin dedikten sonra da; ne yapacaksın fotokopileri deyince  “avukatım istedi,” “İcra Hukuk Mahkemesinde icra memurunun işlemini şikayet edeceğiz” dediğimde, “Ödeme emri tebliğ edilince siz itiraz etmediniz mi”  dedi, ben de “hatırlamıyorum ki ödeme emri geldiyse ve tebliğ edildiyse mutlaka borçlu değilim ve borcum yoktur diye itiraz etmişimdir” diye cevap verdim.

Telefonla icra dosyamı getirtti ve bir dilekçe gösterip “bu imza sizin değil mi “ dediğinde evet “benim imzam” dedim, ödeme emri tebligatı 15.07.2011 tarihinde ikametgah adresinizde eşinize yapılmış ve siz de kayıtlara göre 22.07.2011 tarihinde itiraz etmişsiniz” deyince hemen hatırladım çünkü o tarihte Av. Şenay Biçer ile birlikte ikimiz de Bornova Belediyesinde Meclis Üyesi ve Hukuk Komisyonunda görev yapıyorduk ve itiraz dilekçemi de Av. Şenay Biçer yazmıştı,

İcra Müdür Yardımcısı bana “Peki itirazın iptali davası var mı?  dediğinde “Bilmiyorum ki olsaydı mutlaka davaya katılırdım” dedim, “Ben dosyanızı inceleyeceğim, şimdi tüm hacizlerin kaldırılmasını talep eden bir dilekçe daha yazın ve kimlik fotokopisini de ekleyip verin, siz hiç merak etmeyin ben bugün incelemeyi yapıp, sonuçlandıracağım” “gidebilirsiniz” dedi ve ben de çok teşekkür ederek ayrıldım.

Gerçekten de Müdür Yardımcısı o gün dosyamı inceleyip, önce itirazım bulunduğundan ve itirazımı da süresinde yapmış olduğumdan haciz işlemlerinin kaldırılması için ilgili kurumlara yazıları göndermiş olduğunu, “UYAP VATANDAŞLIK PORTALINDAN”  icra dosyamı sorguladığımda gördüm.   

Sonuçta, değerli okurlarım PTT’den alacağınız e devlet şifreniz veya mobil imza ile ya da Elektronik İmza ile E-Devlete veya “UYAP VATANDAŞLIK PORTALINA” giriş yapmak suretiyle hakkınızda açılmış olan tüm davaları sorgulama yapabilme imkanınız bulunmaktadır.

Ayrıca,  E-Devlete giriş yaptıktan sonra da çok sayıda kişisel işlemlerinizi (örneğin; e-devlete girmiş olan ilgili kurum ve kuruluşlara dilekçe ile başvurmak, mahkemelerde veya icra dairelerinde hakkınızda açılmış davalar olup, olmadığı, sabıka kaydı sorgulama ve alma, Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüklerinden ikametgah, nüfus kayıt örneği çıkarma, herhangi bir siyasi partiye üye olup, olmadığınızı sorgulama, sağlık bilgileri, öğrenim bilgileri, Tapu, Araç, SGK bilgileri, Noterler Birliğinden vekaletname, Belediyelerden imar, borç, ödeme gibi sorgulama işlemlerini Kurum ve Kuruluşlara gitmeden sorgulama ve yapabilme imkanınız olduğunu unutmayın.

Demek ki, insanın başına böylesine olumsuz işler gelince, konunun uzmanından yardım almak gerektiğine bir kez daha inandım ve bu makalemin başlığını da “TERZİ KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKERMİŞ!!! yaptım. bir sonraki makalemde diğer olaylarım hakkında bilgilendirme yapacağımı bilmenizi ister, herkese sağlıklı günler dilerim. 23.11.2022

 

Not: Emekli İcra Müdürü arkadaşımın ismini kendisinden izin almadığım için yazmadığımın bilinmesini isterim.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163