PANDEMİ SONRASI BALIKESİR TURİZMİ MASAYA YATIRILDI
Çin’de başlayıp tüm dünyayı kasıp kavuran pandemi krizi sonrasında Balıkesir ve çevresinde turizm konusunda yaşanacak sorunlar ile sezondan beklentiler Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde masaya yatırıldı. Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, İl Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Edremit Belediye Başkanı Hasan Selman Arslan, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Burhaniye ve Gömeç Belediye Başkan yardımcıları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Toplantıda turizm sektörünün temsilcileri altyapı çalışmaları ve çevresel sorunların ne zaman giderileceği konusunda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a sorular yöneltti. Birim yetkililerinin sorulara detaylı açıklamalar ile yanıt verdiği toplantıda vatandaşların evlerini kiraya vermesi de gündeme getirildi. Sektör temsilcilerinin bu durumun turizmi öldürdüğünü iddia etmeleri üzerine Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, kayıt dışı kazancın yapıldığını ve güvenlik zafiyeti oluştuğunu belirterek, gerekli kurumlarla bunun engellenmesi gerektiğini savundu. Başkan Ergin, “Turizm için önce çevresel sorunlar kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulmalı. Pandemi sürecinde tüm ilçelerde aynı uygulamaların aynı biçimde yapılması gerekir. Uygulamalarda farklılık yaşandığında çözülmez bir hal alır. Sosyal mesafe ile pazar kuruluyorsa, tüm ilçelerde aynı şekilde kurulmalı; seyyar satıcı olmasın deniyorsa, tüm ilçelerde olmamalı” diye konuştu.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, EDEN (Avrupa Seçkin Destinasyonlar) yarışmasında Balıkesir’in birinci gelmesinin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Edremit Belediye Başkanı Hasan Selman Arslan da aynı kapsamda Edremit’in içerisinde bulunduğu rotanın zeytin ile ilgili olduğunu ve bunun öneminden söz etti. Toplantıda turizm sezonunun on iki aya yayılması da gündeme getirildi. Buna göre kısa süreli deniz turizmi yerine, gastronominin, tarihi doku ve doğal güzelliklerin ön plana çıkartılabileceği bir çalışmanın yapılması konusunda fikir birliğine varıldı.

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163