Devlete değil ranta meydan okudu!
 Yeşil Yol Projesi’nin Rize ayağında eylemcilerin sembolü haline gelen Rabiye Özcan hakkında "2003 yılında Dünyaca ünlü doğa harikası Ayder Yaylasında kaçak ve ruhsatsız alabalık çiftliği yaparak doğayı tahrip ettiği ortaya çıktı" şeklinde ortak bir ağızdan haber yapan Havuz medyası ortaya çıkan tabloyu ise görmezden geldi.
 Kimdir devlet ben halkım diyerek yapılmak istenen yeşil yola tepki gösteren Havva Ana'nın, alabalık çiftliği var ve doğayı hiçe saymış dedikleri sözde çiftlik olarak ise bu fotoğraf servis edildi.


Projenin amacı verdiği zararlar:
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu : “Yeşilin içinden geçecek 2 bin 600 kilometrelik bir yolda ÇED uygulanmayacak da nerede uygulanacak? ÇED’in sadece çevresel değil sosyal etkiyi de kapsaması gerekiyor. Köylülerin, Havva Anaların yaşam biçimi değişmek zorunda kalacak. Kültürel çeşitliliğe etkisi olacak. Bu iki değerlendirme de yapılmadı. Bu kadar tepkiye rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hiç sesi çıkmıyor. Devasa bir proje olduğu için etkisi çok büyük olacak. Bu yol nereden geçecek, hangi malzemeler kullanılacak, kaç makine kullanılacak, hafriyat nereye dökülecek gibi soruların cevapları yok. Projenin sonu Ayder ve Uzungöl’deki gibi betonlaşma olacaktır. Turist gelsin diye yapılan proje, turistin gelmediği bir Karadeniz’in önünü açacak.” şeklinde projenin bir rant kapısı olduğunu ortaya koydu.Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF)  ise, Doğu Karadeniz’i kitlesel turizme açacak projenin doğa için ciddi riskler içerdiği uyarısı yapıyor. “Kitle turizminin yöre halkına ve doğaya bir katkı sağlamayacağı, yapılaşmayla beraber sıradanlaşmayı da beraberinde getireceği açık” diyen WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak şunları söyledi: “Yaylalara gelen turistin yıldızlı oteller değil yayla görmek istediği unutulmamalı. Yeşil Yol Projesi hayata geçirilirse Karadeniz kendine has özelliklerini yitirecek. Gelişen sürdürülebilir turizm çalışmaları darbe alacak. Bölgedeki mevcut yolların basit iyileştirmelerle daha kullanışlı hale getirilmesi, eğer varsa, bölgedeki insanların talebini karşılamaya yeter.” şeklinde projenin sonuçlarını ortaya koyuyor.
KAYNAK: HABERDAR
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×