Havva Ana yaşadıklarını anlattı: 'Bana 'He-man' gücü geldi'
Yolun iş makinesi ile kapatıldığını görünce aniden çizgi film karakteri He-Man gücünü hissettiğini söyleyen Havva Ana, “Bu güçle taşları yerinden söktük, araçların geçmesi için yeni yol yaptık. Durmak yok. Mücadeleye devam” dedi, yaylaların birleştirilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.


MÜCADELE DURMAKSIZIN SÜRECEK
Samistal Yaylası’ndan evinin bulunduğu Yukarı Kavrun yaylasına dönen Rabiye Bekar, Yeşil Yol güzergahında bulunan yaylada elinde sopası ile nöbet tutmayı sürdürüyor. Önceden olduğu gibi yine bölgenin her yerinde olacağını ve haksızlıklara karşı duracağını ifade eden Rabiye Bekar, bu nedenle ‘Havva Ana’ adıyla anıldığını söyledi. Dedelerinin yaylaların birleştirilmemesi yolunda vasiyeti olduğunu dile getiren ve bu yolda mücadeleyi durmaksızın sürdüreceğini kaydeden Bekar şöyle konuştu:

Dedelerimin sesi hala kulağımda. Bizlere, ‘Yaylalar birbirine bağlanmayacak’ derlerdi. Eskiden katırlarla yaylaya çıkar yaşardık. Sonradan turistler yaylalara gelmeye başladı. Büyüklerimiz, ‘Her türlü olay olabilir’ diyerek yaylaların birbirine kavuşmasını istemedi. Torunlarımız da yaylanın taşını toprağını gezecek, çiçeğini koklayacak. Ama yaylalar birbirine bağlanırsa torunlarımızın işi biter. Dedelerimizin sözleri kulaklarımda çınlıyor. O nedenle isyanlardayım.“

“VALİ BANA NASIL ÇAPULCU DER"
Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın kendileri için ‘çapulcu’ benzetmesi yaptığını hatırlatan ve bu tavır karşısında çok üzüldüğünü ifade kaydeden Rabiye Bekar, “Bizler için, ‘3-5 çapulcu bu yolu durduramaz’ ifadelerini kullanmış, ‘Bu yolu yapacağız’ demiş. Bunu bana anlatacak. Bu halkı nasıl çapulcu yapabilir? Taşına toprağına kurban olanı çapulcu yapamaz. Vali kim? Sen benim sayemde o koltukta oturmuşsun. Sen bana nasıl çapulcu dersin? Önce Kaymakam’a gideceğim, bilgi alacağım. Ondan da aynı tepkiyi alırsam o zaman valinin kapısına gideceğim. Bana nasıl çapulcu olduğumun cevabını verecek. Devlet bizleriz. Bizler yaylamızı korumazsak, bu memlekete sahip çıkmazsak buralarda çok olaylar olurö dedi.


HE-MAN GÜCÜ GELDİ
Rize’de, Artvin’de ya da Samsun’da hangi yaylanın yolu birleştiriliyorsa orada olacağını ifade eden Rabiye Bekar sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ölüm var dönmek yok. Yaylaya çıkarken iş makinesi ile yolumuzu kestiler. Vali, sen bizi durduracaksın öyle mi? Bana HI-MEN gücü geldi o anda. Ban7a dedelerim güç verdi, kuvvet verdi. O taşlardan yol yaptık. Çimentosuz, kumsuz duvar yaptık. O makineyi yakabilirdik. Ama bizler devleti koruyan kişileriz. Devlet biziz, onu koruyanda biziz. Biz olmazsak devlet olamaz. Bizi çileden çıkartmasınlar. Ben o gün kimseyi de dinlemezdim, o iş makinesini yakardım. Ama böyle insanlar değiliz. Vali bey bizi bilememiş. Çapulcu lafının hesabını bana nasıl verecek merak ediyorum.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde annesi Tenzile ve eşi Emine Erdoğan ile o dönemde Ayder yaylasında işlettiği restoranda ağırladığını anlatan Rabiye Bekar, “Erdoğan bize sahip çıksın. Tenzile anayı rahat uyutsun” ifadelerini kullandı.


YOL ÇALIŞMASI GEÇİCİ OLARAK DURDU
Bu arada Samistal yaylasındaki Jandarma komando birlikleri geri çekildi. İş makinesi operatörleri de bugün çalışma yapmadı. İş makinesinin bulunduğu yaylada bir grup vatandaş bekleyişini sürdürüyor. Yeşil Yol çalışmasının da geçici süre durdurulduğu öğrenildi.

Muhammet KAÇAR RİZE-DHA

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×