Bu Makale
153 Tekil
Görüntülendi.
UĞUR MUMCU , SENİ KATLETTİLER.. BİZ SUSTUK.. AFFETME BİZİ

UĞUR MUMCU , SENİ KATLETTİLER.. BİZ SUSTUK.. AFFETME BİZİ

 

Ortadoğu bataklığını Atatürk'ten sonra en doğru bilgilendirmeyi o yaptı.

Biz ve dönemin siyasileri sadece yazıyı okudular. Algılayamadılar.

Faşizmin hainliğini , emperyalizmin ahlaksızlığını yazdı durdu , sadece okudular..

Siyasetin çobanları okudu.

Solcu geçinen abiler okudular .

Dinciler okudular..

Saygısızlar , kaygısızlar okudular..

Hiç anlamadılar yazılanların ne dediğini..

İşlerine gelmedi hiç birinin..

Çakı gibi Asteğmen olacaktı..

Sakıncalı piyade yaptık..

Yetmedi..

Paramparça yapıp öldürdük..!!!

Tarih 24 Ocak 1993..

Yer Ankara / Karlı sokak..

Karlı sokakta patlayan bombalı saldırıda yitirdik onu.

Katillerinin hepsi vicdansızdı.

O, Türkiye üzerinde oynanan emperyalist oyunları bir bir yazıyor, yapılan yolsuzlukların üstüne üstüne gidip, belgeleriyle kanıtlıyordu.

Atatürk devrimcisiydi.

Tam bağımsız Türkiye diyordu.

Hukuk adamıydı.

Hukuku savunur, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı duruşu onun en önemli özelliğiydi.

Askerlikte bile rahat vermediler.

Asteğmen olacaktı..

Sakıncalı piyade ve ER  yaptılar.

Aşağıdaki köşe yazısı bize bir vasiyet gibi..

Uğur Mumcu’yu , hukuk adına verdiği mücadeleyi,

Tam bağımsız Türkiye ve  Atatürk devrimciliğini,

Kuvayı Milliye ruhunu, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı verdiği mücadeleyi, ölüme meydan okuyarak yazdıklarını yeniden okuyun ;   katledilmesini  unutmayın emi!..

****

 


UĞUR MUMCU

(7 Ocak 1993)

'MOSSAD ve BARZANİ'

Ortadoğu’nun karanlık bir kuyu olduğu her gün biraz daha anlaşılıyor. Kanıtlanan son ilişki MOSSAD-Barzani ilişkisidir. MOSSAD, İsrail’in gizli istihbarat örgütüdür. Bu örgütün, Kürt lideri Molla Mustafa Barzani ile ilişkileri olduğu söylense daha önce kim inanırdı? Barzani’nin CIA ile ilişkisi artık belgelendi. Kimse bu ilişkiye, “Hayır olmadı” diyemiyor. CIA-Barzani ilişkileri biliniyordu da MOSSAD-Barzani ilişkileri bilinmiyordu. MOSSAD’ın Barzani ile ilişkileri Londra ve Sydney’de yayınlanan “Israel’s Secret Wars-A History of Israel’s Intelligence Services” adlı kitapta sergileniyor. Kitap, İngiliz The Guardian gazetesinde 1984 yılından bu yana Tel-Aviv muhabirliğini yapan Ian Black ve Washington’daki Brooking Enstitüsü‘nde çalışan öğretim üyesi Benny Morris tarafından yazılmış. Kitapta MOSSAD-Barzani ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD yazışmalarına dayanılarak açıklanıyor. Önsözde, kitabın yayından önce İsrail ordu yetkilileri tarafından da incelendiği yazılıyor.

Kitapta 1967 Arap-İsrail Savaşı’ndan sonra, MOSSAD’ın Kürtlerle ilişki kurduğu (sh.327), Mısırlı ünlü gazeteci Hasan el-Heykel’in İsrailli subayların Kürtler aracılığıyla Irak’tan radyo bağlantıları kurduğunu 1971 yılında açıkladığı anlatılıyor. 1969 yılı Mart ayında Kerkük petrollerine yapılan saldırının da İsrail tarafından yapıldığı açıklanıyor. 1972 yılında imzalanan Sovyet-Irak Dostluk Antlaşması’ndan sonra İran Şahı ABD Başkanı Nixon ile gizli görüşme yapıyor; bu gizli görüşmeden sonra CIA tarafından “Kürdistan Demokratik Partisi”ne üç yıl içinde 24 milyon dolar gönderiliyor. Barzani’nin Irak rejimine karşı ayaklandığı yıllarda, ABD-İsrail-İran üçlüsü bu ayaklanmayı destekliyor. Barzani-ABD ilişkileri, ABD Dışişleri eski bakanı Henry Kissinger eliyle yürütülüyor. MOSSAD-Barzani ilişkileri de İsrail’in Tahran’daki askeri ateşesi Yaakov Nimrodi (MOSSAD Ajanı) aracılığı ile gerçekleşiyor. Nimrodi’nin üstlendiği görev ilginç: Nimrodi Sovyet silahlarının Barzani’nin eline geçmesinde rol oynuyor. (sh. 328-329) Kitapta, MOSSAD’dan Kürtler’e 50 milyon dolar para verildiği, ABD kaynaklarına dayanarak açıklanıyor. (sh.328)

70’li yıllardaki bu ilişkiler bugün sürüyor mu? Kitaba göre sürüyor. “Körfez Savaşı” sırasında Irak’ın attığı Scud füzelerinin Tel-Aviv’e düşmesi üzerine bu ilişkiler yeniden başladı. (sh.521) Baba Molla Mustafa Barzani ile kurulan ilişkiler, şimdi de oğul Mesud Barzani ile sürüyor. MOSSAD, Barzani’ye Avrupa kahvelerinde çekler vererek bu desteği sürdürüyor. Kitapta, Mesud Barzani’nin İsrail’e gizlice giderek yardım istediği yazılıyor. Bu ilişkiler sürüyor ve anlaşılıyor ki daha da sürecek... Gizli yollarla sürecek, açık yollarla sürecek...

İlgi belli...

İlişki de belli...

Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD’ın Kürtler arasında?

Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?

Uğur MUMCU

(Cumhuriyet, 7 Ocak 1993)

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×