"Boyun eğmeyeceğiz"
Cumhuriyet Gazetesi binası önünde bir araya gelen TGS üyelerinin eylemine, katledilen yazarların fotoğrafları ile “Tehdide boyun eğmeyeceğiz” ve “Cumhuriyet susmaz” dövizleri taşındı. Grup adına basın açıklamasını TGS İşyeri temsilcisi Hazal Ocak okudu. 

Ocak “Bugün asteğmen Mustafa Kubilay’ın şeriatçılar tarafından katledilmesinin yıl dönümü. 89 yıl önce şehit asteğmen Kubilay’ı, aydınlanmayı, çağdaşlaşmayı hedef alan zihniyet bugün aydınlanma neferi Cumhuriyet’i tehdit ediyor. Cumhuriyet gazetesi emekçileri olarak tehditlere boyun eğmediğimizi bir kez daha ilan etmek için bugün burada bir aradayız” dedi. Ocak, özetle şunları kaydetti:  

“Bilindiği gibi, Akit Tv adlı kanalın Fatin Dağıstanlı adlı sunucusu, 20 Aralık’ta gazetemizde Işık Kansu imzasıyla yayımlanan ‘Şeriat Çalıştayı’ başlıklı manşet haberi hedef almış ve ‘Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet’in önüne bir el bombası atalım’ demiştir. Derhal soruşturma başlatması gereken savcılar ise bu katliam çağrısını seyretmekle yetinmiştir. Cumhuriyet gazetesi 95 yıllık tarihinde birçok kez gerici odakların hedefi olmuş, yazarları Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy, Onat Kutlar, Bahriye Üçok ve Cavit Orhan Tütengil bombalı ve silahlı saldırılar sonucu katledilmiş, çalışanları hapsedilmiş ve sayısız davayla karşı karşıya bırakılmış ancak hiçbir zaman susmamıştır. Bundan sonra da susmayacaktır. Cumhuriyet gazetesi sahipsiz değildir. Cumhuriyet gazetesi gerçekleri yazmaya devam edecektir. Suç duyurusunda bulunacağız, yargı önünde hesabını soracağız.”


 

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ise şunları söyledi: 

 

“Cumhuriyet gazetesi Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk’ün adını verdiği bir gazetedir. Biz de bu gazetenin emekçileriyiz. Birçok yazarımızı bombalı saldırılar ve silahlı suikastlarla kaybetmiş bir gazetenin emekçileriyiz. Aynı zamanda FETÖ’nün Ergenekon kumpasıyla aramızdan ayrılan başyazarımız İlhan Selçuk’un çizgisindeyiz. Bu çizgiden bir milim dahi sapmayacağız. Yazılarına, haberlerine ve Türkiye’nin çağdaşlaşma yönündeki öncüsü olmaya Cumhuriyet gazetesi devam edecek. Aynı şekilde haberlerimizle, yorumlarımızla Türk toplumunu aydınlatmaya, Atatürk’ün aydınlanma devrimlerine sahip çıkmaya hem çağıracağız hem de uyarıcı görevini yerine getireceğiz. Cumhuriyet gazetesinin tehditlere boyun eğmeyeceğini bir kez de ben gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olarak burada arkadaşlarımın huzurunda haykırıyorum.” 

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×