Cama can veren "Usta Aysun Bodur"

Nazar Boncuğu Ustası Aysun Hanım Kadın Festivali'den ilgi odağı oldu

Türkiye'nin 'Yaşayan İnsan Hazineleri' listesinde yer alan İzmirli nazar boncuğu ustası Mahmut Sür'den ders alan beş kadından biri olan Aysun Bodur İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği "Kadın Festivali"ne katıldı.
Nazar Boncuğu Ustası Aysun Bodur nasıl Nazar boncuğu ustası olduğunu şu ifadelerle anlattı;

‘Geçen yıl Kültür Bakanlığı ve Anadolu Sigorta’nın ortak projesi olan bir usta bin usta projesi kapsamında Kemalpaşa Nazarköy’de UNESCO "Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcısı" ödüllü Mahmut Sür ustadan dört ay boyunca eğitim aldık. Türkiye’de bir ilki beş kadın gerçekleştirerek nazar boncuğu ustası olduk. Tabi bu o kadar kolay olmadı bin 200 dereceye ulaşan ateşin karşısında nazar boncuğu ve çeşitlerini yapmayı öğrendik. Bu proje kapsamında yirmi kadın yola çıktık fakat bin 200 dereceye ulaşan ateşin karşısında oturmak o kadar kolay değil. Onbeş arkadaş üçüncü günün sonunda eğitimi bıraktı biz beş kadın yolumuza devam ettik bu günlere geldik. Bu konuda bizlere bilgi ve birikimlerini aktaran nazar boncuğunun yaşayan efsane ustası Mahmut Sür’e çok teşekkür ediyorum’ dedi. 

 

UNESCO "Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcısı"  Ödüllü Mahmut Sür fuarda yerini alırken kısaca şunları söyledi;

‘Yaklaşık 45 yıldır cama şekil vererek nazar boncuğu işliyorum. Bu zaman dilimi içerisinde 5’i kadın 15 kişiyi Nazar boncuğu ustası yaptım benim en büyük hazinem bu yolda yetiştirdiğim 15 kişi.  Birde İngiliz kadın yetiştirdim.

2012 yılında UNESCO "Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcısı"  ödülüne layık görüldüm.’ Dedi 


Haber:Doğan Prepol


 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×