‘İktidar Alevi kadınları daha çok hedefine koyuyor’
 Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen konferansa Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Veli Ağbaba, Haydar Akar, Kadir Öğüt, Binnaz Toprak, Nurettin Demir de katıldı. Bugün de devam edecek konferansta Alevilik inancında kadının izi, iktidardaki yeri, kadın-erkek eşitliği ve Dersim Katliamı’nda kadın olmak gibi konular tartışılıyor.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Konferans Komitesi adına açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Bedriye Poyraz, konferansta her daim önemli olan bir meseleyi; Alevilik ve Alevilikte kadın tartışmalarının yapılacağını söyledi. Kadın-erkek eşitliği açısından bakıldığında Alevi kadınların özellikle Dersim bölgesinde buna karşılık bulduğunu belirten Poyraz Alevi kadınların özellikle katliamlar sonrası kamusal alana çıktığını ifade etti. Poyraz “Dersimli kadınlar tertele öncesinde bile önce tecavüze uğrayıp sonra öldürülmüşlerdir. Zihniyet kadın üzerinde katliamlarını bu derece vahşileştirerek kadınları hedefine almıştır. Dersim Tertelesi sonrası birçok kadın kuma, besleme, eş olarak alınmış ve asimile edilmeye çalışılmıştır” diye konuştu.
View this content on Evrensel Gazetesi's website
'GÜLSÜM ELVAN DA HEDEFTEYDİ'
Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ı da hatırlatan Poyraz çocuklarını tuvalet temizleyerek büyüten bir kadının dönemin başbakanı tarafından meydanlarda yuhalatıldığını, hedef gösterildiğini hatırlattı. İktidarın kadına dönük zihniyetini yansıtan bu olayın içler acısı olduğunu söyleyen Poyraz “Kadın iktidar açısından zaten küçük görülür ve aşağılanırken tekrar tekrar linç ediliyor” sözlerini kullandı.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
İNSANI ESAS ALAN BİR İNANÇ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da Türkiye’de bugün hem kadın olmanın hem de Alevi olmanın büyük bir sorun olduğunu söyledi. Aşağılayan, yok sayan bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuza işaret eden Ağbaba, ‘Kadın-erkek eşit değildir, fıtrata ters’ düşüncesinin Alevilikte tam tersi olduğunu ifade etti. Ağbaba “Aleviliğin fıtratında kadın-erkek eşitiği vardır. ‘Can’ , ‘canlar’ sözcükleri hem kadın hem de erkek için geçerlidir. Alevilik insanı kadın-erkek diye ayırmaz; insanı esas alır” dedi. Cem törenlerinde kadınların da görev aldığını, posta oturup töreni yönetebileceğini vurgulayan Ağbaba, özellikle Dersim’de esnafların yarısına yakının kadın olduğunu ve bundan hiç kimsenin de rahatsızlık duymadığını dile getirdi. “Bugün ülkemizde iktidar özgür ve eşit yaşama isteğimizi hedef almıştır. Her fırsatta kadının, Alevilerin ötekileştirilmesine rağmen Alevilik inancı ve Alevilikte kadın iki gün boyunca burada tartışılacak” diyen Ağbaba kadınların da daha fazla örgütlenmesi gerektiğini söyledi.

‘BÜTÜN KİMLİKLER KURGULANMIŞTIR’
Alevilikte Kadının İzini Sürmek başlıklı oturumda konuşan Prof. Dr. Fatmagül Berktay, kimliklerimizin bize önceden verilmiş şeyler olduğunu ifade etti. “Sosyolojik açıdan bütün kimlikler kurgulanmıştır” diyen Berktay “Burada önemli olan kim tarafından, nasıl kurgulandığı sorularını sormaktır. Kimliğin tarihsel ve toplumsal olarak şekillenmesi iktidar ilişkilerinden bağımsız değildir” dedi. Kimliklerimizi seçme şansımız olmadığından bunlar için verilecek mücadelenin politik bir mevzi gerektirdiğine işaret eden Berktay “Aynı şekilde kız kardeşlik, kardeşlik gibi kavramlar doğru değildir. Birbirimizi farklılıklarımızla görmeli ve farklılıklarımız üzerinden birbirimize destek vermeliyiz” dedi.

‘ALEVİLİKTE DE KADIN, EGEMEN DEĞİLDİR’
Alevi kadınının aslında göründüğü gibi çok da özgür olmadığına işaret eden Berktay sözlerini şöyle sürdürdü: Alevi kültürünün laikliğe olan eğilimi ve ritüellerde kaç-göç olmaması çok önemlidir. Ama her kültür kendi içinde bir iktidar barındırır. Ancak kadın o iktidara egemen değildir. Bunun farkında olmak ve ona göre değerlendirme yapmak gerekir
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×