İzmir Namık Kemal Lisesi 67 yıllık mezununu ağırladı

1955 yılın mezunu Makine Yüksek Mühendisi Dr. Özcan Tuncel konuk oldu

 

Namık Kemal Lisesi Müdürü Mustafa Hilmi Dişbudak, Dr. Özcan Tuncel ve eşi İlkay Tuncel'i okulun girişinde çiçek vererek karşıladı. Dr. Tuncel'e sürpriz yapan okul yöneticileri, arşivden çıkardıkları öğrenci dosyasını gösterdi, 1951 yılında açılan kaydının örneğini, fotoğraflarını ve ortaokul diplomasının fotokopilerini armağan etti.

 

85 yaşındaki Makine Yüksek Mühendisi Dr. Özcan Tuncel, 1948 yılında okulun orta kısmına kayıt olduğunu, 1951 yılında 14 yaşındayken ortaokulu bitirdiğini ve lise kısmına kayıt yaptırdığını anlattı. Dr. Tuncel, “Yapı Cumhuriyet öncesi dönemden kalmıştı ama yine de zarifti. Görüyorum ki yapı hala aynı zarifliğini koruyor” dedi.

 

Binanın önünde okuduğu yıllarda güllerle dolu güzel bir çiçek bahçesi bulunduğunu anımsatan Dr. Özcan Tuncel, okul yılları boyunca herkesin öğrencisi olmak isteyeceği en iyi öğretmenlerden eğitim aldığını anlattı. Dr. Tuncel, konferans salonunda bir araya geldiği öğrencilerle yedi yıl boyunda eğitim gördüğü okuldaki anılarını paylaştı. Dr. Tuncel, okulda gördüğü yabancı dil ve matematik eğitiminin hayatı boyunca tüm sınavlarda kendisini başarlı kılan en önemli yapı taşlarından biri olduğunu söyledi.

 

Dr. Özcan Tuncel, Namık Kemal Lisesi’nden 1955 yılında mezun olduktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başlayan lisans eğitimini Sümerbank bursuyla gittiği Amerika’da Lehigh Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamladığını alattı. Aynı bölümden 1962 yılında yüksek lisans diplomasını aldığını söyleyen Dr. Tuncel, General Electric firmasında 40 yılı aşkın süre çalıştığını ve kritik görevlerde bulunduğunu belirtti.

 

Dr. Özcan Tuncel, öğrencilerin “Başarınızın sırrı nedir? sorusunu “Çok çalışmak, hayata pozitif bakmak ve iyi bir aile kurmak” diye yanıtladı. Ailesiyle birlikte yerleştiği ve uzun yıllardır yaşadığı ABD'ye öğrenim görmek için gelen başarılı öğrencilere yardımcı olduğunu anlatan Dr. Tuncel, "Sizlerin arasından çıkacak ve gelecek başarılı gençlere yardımcı olmaya hazırım" dedi.

 

TÜRYAK Yaşlılık Konseyi Derneği'nin geçtiğimiz yıllarda yurt dışında yaşayan "örnek kıdemli vatandaş" seçilen Makine Yüksek Mühendisi Dr. Özcan Tuncel, söyleşinin ardından öz yaşam öyküsünü kaleme aldığı, İngilizce ve Türkçe yayımlanan “Amerika’ya İlk Geldiğimde – Bir Başka Göçmen Hikayesi” adlı kitabını okul kütüphanesine armağan etti.

 

Namık Kemal Lisesi Müdürü Mustafa Hilmi Dişbudak, 67 yıllık mezunları Dr. Tuncel'e okulun 100. yılında yaptırılan özel tasarım bir mont sundu. Okulu ziyaretinde gördüğü ilgiden ve armağanından dolayı Okul Müdürü Dişbudak'a teşekkür eden Dr. Özcan Tuncel, anılarının canlandığını ve duygu dolu unutulmaz anlar yaşadığını söyledi. Okul yönetici, öğretmen ve öğrencileri, konuklarıyla birlikte okulun merdivenlerinde anı fotoğrafı çektirdi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163