Bu Makale
1787 Tekil
Görüntülendi.
Yeni Balkan ve Kurumsallaşma

Yeni Balkan ve Kurumsallaşma

 

Değerli Hemşerilerim,

 

Makedonya'daki Türklerin son yıllarda haber alma ihtiyacını bundan 17 yıl önce kurulan Yeni Balkan Medya Grubu karşılıyor.

 

Bilindiği gibi Makedonya'da İkinci Dünya Savaşı sırasında 23 Aralık 1944 tarihinde yayın hayatına başlayan Birlik Gazetesi kapandığı güne kadar ülkedeki Türklerin gelenek ve göreneklerinin, kültürünün muhafazası,sorunlarının ve başarılarının Türk Dünyasına aktarılmasında önemli bir rol üstlendi.

 

Birlik Gazetesi'nin kapanmasıyla birlikte "Makedonya Türklerinin Sesi sloganıyla yola çıkan Mürteza Suluoca ve ekibi tüm zorluklara rağmen yollarına ilkgünkü hevesle devam ediyor.

1 Temmuz 2004 yılında Üsküp'te kurulan Yeni Balkan haftalık haber bülteni ve derginin yanı sıra Bahçe Çocuk Dergisi ve kitap yayınlarıyla eğitim alanında da önemli bir eksiği kapattı.2009 yılında internet ortamında günlük haberler yayınlamaya,2010 yılında ise hizmetlerini bir adım öteye taşıyarak Türkçe kitap basmaya başladılar.2011 yılında yayın grubunda bulunan Makedonya Haber Ajansı(MHA) Makedonya'da bir ilke imza atarak görüntülü haber yayınına başladılar.2018 yılında itibaren haftalık yayınlanan haber bülteni 175.sayısına, Bahçe Çocuk Dergisi ise 25 sayısına ulaştı.

Balkan Yayınevinden çıkan kitap sayısı 95'i buldu.

 

Sayıları ve tarihleri ile verdiğimiz Yeni Balkan'ın yayın hayatındaki yolculuğu taktireşayandır.Yeni Balkan sadece Makedonya'da yaşayan Türklerin değil Türkiye'de yaşayan Makedonya Göçmenlerininde gözü kulağı oldu.

 

Mürteza Suluoca ve ekibine Yeni Balkan olarak çıktıkları bu meşakkatli yolda daha nice başarı dolu 17 yıllar diliyorum.

 

Kurumsallaşalım!!!

 

Balkan Derneklerinin kurumsallaşmasına ve yeni projelerede yerel yönetimlerle işbirliği yapmalarına yönelik çalışmalarına pandeminin azalmasıyla birlikte Konak Belediyesi Ar-Ge müdürlüğü hız verdi.İlgili birimimizin müdürlüğünü yapmakta olan Turan Ateş ve ekibi Rumeli Balkan Dernekleri'nin hepsini bir program dahilinde misafir etmeye başladı.Gectigimiz hafta içinde gerçekleşen ilk toplantıya katılan derneklere görsel bir sunum yapılarak birimin yaptığı çalışmalar ve içeriği ile ilgili bilgiler verildi.

 

Gerek yurtiçi gerekse AB projelerinde Rumeli Balkan Dernekleri ile her zaman çalışmak istediklerini, ihtiyaç duydukları her konuda yardıma hazır olduklarını bildiren Turan Ateş kurumun kapılarının her zaman açık olduğunu bildirdi.

,

Belediye Meclis Üyeliğini yapmakta olduğum Konak Belediyesi'nde Ar-Ge müdürlüğümüz gerçekten her alanda güzel işler çıkarıyor.Rumeli Balkan Derneklerimizin kurumsallaşmalarına yönelik uluslararası projelere imza atmalarına vesile olmak en büyük mutluluğumuz olacak.

İyi haftalar dileklerimle...

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163