Başkan Soyer Olivelo Fikir Projesi’nin ödül töreninde konuştu: 'İzmir'i Dünyaya Tanıtacak'

Olivelo ile Europarc Avrupa Doğa ve Kültür Mirası Ağı’na üyelik için ilk adım atıldı

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Olivelo – İzmir Kent Çeperinde Ekolojik Ortak Yaşam Alanı Fikir Projesi Yarışması Kolokyum ve ödül töreni, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde yapıldı. Güzelbahçe’nin Yelki Mahallesi’nde yaklaşık 57 hektarlık alanda ekoloji öncelikli bir ortak yaşam alanı modeli oluşturulması amacıyla hayata geçirilen projenin ödül töreninde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, projeyle Avrupa’nın en geniş ve etkili ağı olma özelliğine sahip Europarc Avrupa Doğa ve Kültür Mirası Ağı’na üyelik için ilk adımların atılmış olduğ unu söyledi.

 


“Kentlerin hızlı büyümesi nedeniyle doğa üzerindeki baskı arttı”

Projenin yapılacağı alanın "Nitelikli Doğal Koruma Alanı" ve "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" statüsünde bulunduğunu kaydeden Başkan Soyer,  bölgenin kentle bütünleşmesini sağlamak için bu yarışmayı gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Soyer, kentlerin çok hızlı büyümesi sonucu doğa üzerinde artan baskıların, kent ile doğal-kırsal çevre arasındaki alanların korunmasını zorunlu kıldığını aktardı. Bu alanların, kent sağlığının temininde hayati bir rol üstlendiklerini vurgulayan Başkan Soyer, “Bu alanlarda sürdürülebilir ve bütüncül bir planlama yaklaşımımız, kır ile kentin kopmaya başlayan binlerce yıllık ilişkisini ve ekosistem bütünlüğünü, şehrimizde yeniden inşa etmemizi sağlıyor” ded i. 

 

“Zeytin üretim alanlarında güçlü bir koruma sağlanacak”


 


“Parçası olduğumuz doğanın korunması gerekiyor”

 


 


“İzmir’i dünyaya tanıtacak"

Başkan Soyer şöyle devam etti: “Yarışma sonucu Olivelo alanı, İzmir'de yeşil altyapı stratejimiz kapsamında 35 Yaşayan Park'tan ilki olarak; üretim, ekonomi, ekolojik değer ve yaşam pratikleri bağlamında kent kültürüne önemli bir katkı sunacak. İzmir’i ve ülkemizi bu değerler çerçevesinde dünyaya tanıtacak önemli bir örnek teşkil edecek. Projeyi hayata geçirmek için ivedilikle çalışmalara başlayacağız.”

Konuşmaların ardından kazanan 10 ekibe, ödülleri verildi. Danışman Jüri üyeleri İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Güven Eken, Funda Barbaros, Zeynep Durmuş Arsan, Yusuf Kurucu, Feridun Ekmekçi, Serdar Şenol ile Asil Jüri Üyeleri Koray Velibeoğlu, Ferdi Akarsu, Aslıhan Demirtaş, Enise Derinboğaz, Meltem Erdem Kaya, Can Kubin, Han Tümertekin’in değerlendirmesi sonucu ödül kazanan isimler şu şekilde belirlendi. 
Birinci ödül sahibi: Ömer Selçuk Baz

İkinci ödül sahibi: Aslı Özbek

Üçüncü ödül sahibi: Fatih Yavuz

Birinci Mansiyon ödülü: Derya Ekim Öztepe

İkinci Mansiyon ödülü: Hakan Evkaya

Üçüncü mansiyon ödülü: Azime Tezer

Dördündü Mansiyon ödülü: Ayşen Savaş Sargın

Beşinci Mansiyon ödülü: Tarık Yaşar

Satın alma ödülü: Burak Pelenk

Satın alma ödülü: Hayriye Eşbah Tuncay

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×