Batur “Başkanlar Sözleşmesi”ni imzaladı

Konak Belediyesi, dünyadaki en büyük kentsel iklim ve enerji girişimindeki yerini, Başkan Batur’un “Başkanlar Sözleşmesi”ne attığı imza ile aldı. Avrupa Komisyonu’nca 2008 yılında yürürlüğe konan ve küresel çapta 7.755 yerel yönetimin imza atarak taraf olduğu sözleşme kapsamında Konak Belediyesi, iki yıl içinde “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı”nı hazırlayacak. Bu plan doğrultusunda kentteki karbon salınımını 2030 yılına dek yüzde 40 oranında azaltmayı taahhüt eden Başkan Batur, kentsel dönüşümde de “sürdürülebilir enerji ve çevre” dediklerinin altını çizdi.  Başkan Batur, “Biz kendimize ve kentlimize güveniyoruz. Sürdürülebilir enerji ve iklim için küresel ölçekteki bu sözleşmeye attığımız imza kentimize, Konak halkına hayırlı olsun” dedi.

 

Kentsel dönüşümde doğa dostu çözümler

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid-19 salgınının etkileri yaşanırken İzmir’in büyük bir deprem felaketi yaşadığını, hemen ardından ise sel ve hortum afetleri ile mücadele ettiğini hatırlattı.  “Küresel iklim değişikliğinin etkilerini artık çok yakından görüyoruz, yaşıyoruz. Kaybedecek vaktimiz yok, gelecek nesiller için elimizi taşın altına koyacağız” diyen Başkan Batur, kentsel dönüşümde sürdürülebilir çözümlere öncelik verdiklerinin de altını çizdi. Beştepeler kentsel dönüşümünde daha hızlı ve kolay ulaşımı sağlayacak olan ve  aynı zamanda karbon salınımını azaltmaya yönelik doğa dostu füniküler sistem çözümü getirdiklerini ifade eden Başkan Batur şöyle konuştu:

“Deprem, sel ve hortum afetlerini peş peşe yaşadık. Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha çok hissediyoruz. Artık taşın altına elimizi koyma zamanı geldi de geçiyor, kaybedecek vaktimiz yok. Bizim başından beri ‘kentsel dönüşüm’ deme nedenlerimiz arasında iklim değişikliği etkileri ilk sıralarda. Teknik konuları yeniden konuşmak, altyapı düzenlemelerini güncellemek, sürdürülebilir çözümler üretmek şart. Bizim amacımız, bugün doğa için, çevre için attığımız adımlar ile gelecek nesillere yaşanabilir, sürdürülebilir bir çevre ve kentler bırakmak. Gültepe planları parselasyon aşamasında, Beştepeler planlarımız hazır. Bu arada Gürçeşme planlarını hazırlıyoruz, sonra da Hilal’den Mersinli’ye kadar olan bölgenin planlarını hazırlayacağız. Bu planlarda sürdürülebilir çevre ve doğa dostu çözümlere de öncelik veriyoruz. Mesela Beştepeler bölgesi kentsel dönüşümünde, planları hazırlarken bölgedeki üç mahalle arasındaki ulaşımı sağlamak için karşılıklı ağırlıkların etkileşimi ile çalışan, doğa dostu füniküler sistemi tercih ettik. Bu tür doğa dosta çözümleri kentsel dönüşüm planlarımızın tamamında uyguluyor, yeşil alan miktarını ise önemli ölçüde artırıyoruz.”

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×