Bornova Lavanta kokacak

Bornova Belediyesinin Pınarbaşında bulunan fidanlığında saksılanmasına başlanan lavanta fideleri yine belediyenin kendi seralarında yetiştiriliyor. Yaz aylarının başlarında çiçeklenip çalı halini alacak lavantalar maviden mora uzanan görüntüsüyle Bornova sokaklarının çehresini değiştirecek.

 


Arıların en sevdiği bitkiler arasında yer alan lavantalar arıları kendine çektiği için Bornova’nın tarımsal alanlarının yanı sıra Kayadibi mahallesinde bulunan  Bornova Belediyesi arılığında da kullanılacak. Yine yetiştirilecek lavantalara sahip olmak isteyen vatandaşlar Bornova Belediyesinin  999 29 29 numaralı telefonundan lavanta talep edebilecek.

 

Aromatik bir bitki olması sebebiyle lavantanın çiftçilere de büyük bir getirisi olacağını ifade eden Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Barbaros Taşer, ‘’ İlk etapta 10 bin lavanta fidanı ekiyoruz.  Lavanta yaşanılan kuraklık sebebiyle de suya en az ihtiyaç duyan ve uzun yıllar yaşayabilen bir bitki türü, arıcılar için de çok faydalı bir çiçek, tarımsal alanlarımızda ve parklarımızda bu bitkiyi kullanacağız yine talep eden vatandaşlarımıza da dağıtımını gerçekleştireceğiz.’’ diye konuştu.

 

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, ‘’2021 yılında yapacağımız yeni parkları kendine özgü görüntüsü ve kokusuyla ünlenmiş lavanta çiçekleri ile donatmak çok güzel olacak. Bu çiçeği kendi fidanlığımızda üretmemizde bu güzelliğe ayrı bir özellik katıyor. Lavanta ayrıca nektarı ve kokulu çiçekleri sayesinde arıcılık yapan vatandaşlarımıza da büyük katkı sağlayacak.’’ dedi. 
Anahtar Kelimeler
BornovaLavanta Kokacak
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163